تاریخ : چهارشنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۰ : 14 ذو القعدة 1442 Wednesday, 23 June , 2021
4

طرح‌های ارائه شده کارنامه رئیسی است نه شعار

  • کد خبر : 58792
  • ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۷
طرح‌های ارائه شده کارنامه رئیسی است نه شعار
نگاهی به سابقه آیت‌الله رئیسی در حوزه مبارزه با فساد نشان می‌دهد که آنچه برای دیگران برنامه است برای او کارنامه می‌باشد.

به گزارش سرویس سیاسی افق تهران، ادعا و سردادن شعار مبارزه با فساد بسیار راحت است، اما عمل به این شعار و حذف خطوط قرمز در برخورد با مدیران و نزدیکان یکی از نقاط ضعف روئسای جمهور در کشور ما به حساب می آید . روی سخن در این گزارش نامزدهای اصلاح طلب انتخابات پیش رو هستند!

عبدالناصر همتی در حالی این روزها از مبارزه با فساد سخن گفته است که ، در مجموعه هایی که تحت نظارت وی بوده یا به نوعی در مدیریت آن نقش داشته ، فسادهای کلانی توسط مدیران رخ داده است ، و یا درخصوص محسن مهرعلیزاده در جامعه این سوال مطرح می باشد که آیا در صورت پیروزی در انتخابات، اجازه برخورد با سعیده مهرعلیزاده که با مدرک نامعتبر کارشناسی دوخت از دانشگاه نامعلومی در مالزی در منطقه آزاد کیش پست دولتی گرفته است را می دهد یا فرزند وی جز خط قرمزهای رئیس جمهور می باشد ؟!

اما در این میان ، یکی از شعارهای جالب و امید بخشی که مطرح شده، طرح گشت ارشاد برای مدیران کشور از سوی آیت الله رئیسی بوده که با استقبال گسترده و تحسین مردم همراه می شود .

این طرح در مناظره ی دوم درحالی مطرح می شود، که دو نامزد اصلاحات تلاش می‌کردند با تاکتیک رقیب هراسی و به میان آوردن موضوع گشت ارشاد ناجا، عموم جامعه را از رقبای خود مخصوصا آیت الله رئیسی به هراسانند. اما رئیسی در بخشی از سخنان خود در دومین مناظره با طرح این موضوع می‌گوید: « الناس علی دین ملوکهم. ما برای مدیران گشت ارشاد خواهیم گذاشت. اگر دولتمردان خوب عمل کنند مردم خوب عمل خواهند کرد.»

طرح گشت ارشاد برای مدیران بلافاصله با واکنش‌های مثبت عموم جامعه همراه شده و بسیاری از کاربران فضای مجازی با تائید و تحسین چنین طرحی خواستار جدیت آیت الله رئیسی در اجرای این طرح در صورت پیروزی در انتخابات شدند.

نکته بسیار مهمی که در این میان وجود دارد این است که آیت الله رئیسی این وعده را در مدت حضور خود بر مسند ریاست قوه قضائیه اجرایی کرده است. نگاهی به سابقه آیت الله رئیسی نشان می دهد که آنچه برای دیگران برنامه است برای او کارنامه می باشد.

یکی از نقاط قوت حضور رئیسی در قوه قضائیه برخورد قاطعانه با مفسدان می باشد، بازداشت و محاکمه دانه‌درشت‌ها، آقازاده‌ها و یقه سفیدها با اتهامات مالی و کلاهبرداری و …. در دو سال و نیم اخیر باعث امید و اعتماد مردم به وعده های رئیسی شده است .

۱- برخورد قاطعانه با اکبر طبری که مورد حمایت رئیس پیشین قوه قضائیه بود ، یکی از اقدامات بسیار مهم رئیسی می باشد . معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضاییه به ۵۸ سال و ۹ ماه و ۲۰ روز حبس و هزار میلیارد ریال جزای نقدی، در صورت قطعی شدن دادنامه، بر اساس قانون مجازات اشد ۳۱ سال حبس قابل اجرا است.

۲-رسول دانیال زاده که به سلطان فولاد ایران معروف است در جریان رسیدگی به پرونده طبری به جرم مشارکت در شبکه ارتشاء به لحاظ اینکه بعد از تشکیل پرونده به کشور بازگشت و در فرآیند دادرسی شرکت کرد، مشول تخفیفات دادگاه و به ۱۵ سال حبس محکوم شد.

۳- حسین هدایتی مشهور به «پدرخوانده فوتبال ایران» به اتهام اخلال در نظام اقتصادی کشور به ۲۰سال حبس، محرومیت دائم از به‌کارگیری خدمات دولتی و رد مال و شلاق محکوم شد و هم‌اکنون در حال تحمل مجازات است.

۴- پرویز کاظمی، وزیر اسبق کار و رفاه به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور به ۲۰سال حبس، شلاق در انظار عمومی و محرومیت دائمی از مشاغل دولتی محکوم شد.

۵ -هادی رضوی، داماد محمد شریعتمداری، وزیر سابق صنعت و معدن و وزیر کنونی کار و رفاه که در جریان محاکمات به «داماد وزیر» مشهور شد به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور به ۲۰ سال حبس، رد مال، شلاق و محرومیت از خدمات دولتی محکوم شد.

۶- محسن پهلوان، بنیانگذار و مدیرعامل شرکت پدیده شاندیز و متهم ردیف اول پرونده به اتهام هدایت و رهبری شبکه کلاهبرداری به حبس ابد و استرداد اموال و محرومیت دائم از خدمات دولتی محکوم شد.

۷-عمار صالحی، فرزند یکی از فرماندهان ارشد و سابق ارتش به اتهام معاونت در اخلال در نظام اقتصادی در ارتباط با یکی از پرونده‌های فساد بانک سرمایه(گروه جهانبانی) در دادگاه علنی محاکمه و به تحمل ۱۰ سال حبس و محرومیت دائم از خدمات دولتی محکوم شد.

۸-ابوالفضل میرعلی، مدیرعامل مؤسسه اعتباری ثامن‌الحجج و رئیس اسبق دادسرای نظامی استان خراسان به اتهام مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور به ۱۵سال حبس و محرومیت از خدمات دولتی محکوم شد. او مصداق کسی بود که به گفته ولی‌الله سیف، رئیس سابق بانک مرکزی، تحصیلات دیپلمه داشت و به‌صورت مسلح وارد بانک مرکزی می‌شد!

۹-رسیدگی به پرونده عباس ایروانی، مدیر گروه عظام، تولید‌کننده قطعات خودرو به اتهام افساد فی‌الارض از مجرای اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور و رسیدگی به اتهامات علی دیواندری، مدیرعامل سابق بانک ملت و پارسیان ازجمله اقدامات دستگاه قضا در برخورد با متهمان دانه‌درشت است.

۱۰- علی‌اشرف ریاحی، داماد محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر سابق صنعت به معاونت در اخلال کلان در نظام اقتصادی به میزان ۶‌میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو در پرونده موسوم به پتروشیمی متهم است که جلسات دادگاه هنوز تمام نشده است.

۱۱- شبنم نعمت‌زاده، فرزند محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر سابق صنعت به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی از طریق اخلال در امر توزیع مایحتاج عمومی(دارو) به ۲۰سال حبس، شلاق و ردمال محکوم شد.

۱۲- مهدی آخوندی، فرزند عباس آخوندی، وزیر سابق راه و شهرسازی یکی از آقازاده‌هایی است که طی یک سال گذشته بازداشت شده است. به گفته سخنگوی قوه قضاییه ۴نفر دیگر به همراه وی بازداشت شده‌اند. به نوشته رسانه‌ها، اتهام این آقازاده کار چاق‌کنی و تخلفات مالی است.

۱۳- حسن میرکاظمی، مشهور به «حسن رعیت» که به دلیل اتهامات اقتصادی بازداشت و دادگاه وی در حال برگزاری میباشد

۱۴- فریدون احمدی، نماینده زنجان و محمد عزیزی، نماینده ابهر در مجلس ؛ محمد عزیزی به جرم معاونت در اخلال در نظام توزیع خودرو به ۶۱ ماه حبس تعزیری و فریدون احمدی  نیز به جرم معاونت در اخلال در نظام توزیعی به ۶۱ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

۱۵- حسین فریدون، برادر حسن روحانی، رئیس‌جمهور به اتهام دریافت رشوه در حال تحمل ۵سال حبس خود است.

افزون بر اینها، تعدادی از مدیران دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی بنابر اتهامات مختلف مالی و فساد طی ماه‌های گذشته بازداشت شده‌اند:

احمد عراقچی، معاون ارزی بانک مرکزی و برادرزاده عباس عراقچی، به اتهام مشارکت در اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز به‌صورت شبکه‌ای و سازمان‌یافته در حد کلان بازداشت و به قید وثیقه آزاد است. تعدادی از جلسات دادگاه عراقچی برگزار شده است.

هاشم یکه‌زارع، مدیرعامل ایران‌خودرو به اتهام افزایش غیرقانونی قیمت محصولات ایران‌خودرو و اخلال در بازار خودرو در بازداشت است.

پوری‌حسینی، رئیس سازمان خصوصی‌سازی‌ و معاون وزیر اقتصاد به اتهام سوءاستفاده از جایگاه خود در بازداشت است.

علی‌اصغر پیوندی، رئیس جمعیت هلال احمر و تعدادی دیگر از مدیران این سازمان به اتهام فساد مالی بازداشت شده‌اند.

در حوزه پزشکی و دارو، رئیس سازمان تدارکات پزشکی هلال‌احمر و تعدادی از افراد بنا بر اتهامات و تخلفات ارزی بازداشت شده‌اند.

این ها تنها بخشی از نتیجه گشت ارشاد آیت الله رئیسی در میان مدیران می باشد و بسیار افراد مختلف دیگری هستند که تاکنون در این گشت از سوی دستگاه قضایی بازداشت و به سزای اعمال خود رسیدند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://ofoghtehran.ir/?p=58792

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

بایگانی شمسی