تاریخ : پنج شنبه, ۲۰ مرداد , ۱۴۰۱ : 14 محرم 1444 Thursday, 11 August , 2022

اخبار داغ

1

بحران تغییر کاربری اراضی دوشان تپه

  • کد خبر : 93931
  • ۰۵ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۸
بحران تغییر کاربری اراضی دوشان تپه
عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به توافق های انجام شده در خصوص تغییر کاربری اراضی دوشان تپه راجع به خطرات این اقدام در صورت بروز بحران، هشدار داد.

به گزارش سرویس شورای شهر افق تهران؛ احمد صادقی در هفتاد و سومین جلسه شورا و در واکنش به خبر تبدیل اراضی ۵۰ هکتاری دوشان تپه به بوستان و خیابان گفت: در ابتدا هفته قوه قضاییه را خدمت همه نیروهای مشمول در این قوه تبریک می گویم. در چند روز گذشته خبری مبنی بر تبدیل ۵۰ هکتار اراضی دوشان تپه به بوستان و خیابان از سوی شهردار منطقه ۱۳ در سرویس های خبری به چشم خورد. در خبر آمده قرار بوده ۲۰ هکتار از پادگان تغییر کاربری پیدا کند که با توافقات انجام شده به ۵۰ هکتار تغییر پیدا کرد.

صادقی افزود: زمانی که این اراضی به شهرداری تحویل شود کار به صورت عملی شروع خواهد شد و قسمتی برای استفاده عموم اختصاص داده خواهد شد و کاربری های زیادی می توان تعریف و اجرا کرد این متنی است که از سوی شهردار منطقه ۱۳ بیان شده است.

وی ادامه داد: این خبر در وهله اول خبر مسرت انگیزی است ولی می خواهم از فاجعه بزرگی که از این تصمیم در حال رخ دادن است مردم شریف تهران را آگاه کنم و در صورت لزوم تذکرات لازم را به دست اندرکاران از جمله شهرداری تهران داده باشم.

صادقی در ادامه اظهار داشت: در این رابطه نکاتی چند قابل ذکر و تامل است ؛
۱-طرح موضعی اراضی دوشان تپه در منطقه ۱۳ یکی از تکالیف طرح جامع تهران بوده که تا کنون محقق نشده است و با توجه به موقعیت و قابلیت هایی که این محدوده در شرق تهران دارد باید گفت این منطقه یکی از محدود فرصت های پایتخت است که می تواند برای مدیریت بحران و پدافند غیر عامل مورد استفاده قرار گیرد . لذا موضوع تصمیم گیری در این اراضی یک موضوع ملی است و اهمیت بسیار دارد.

۲- با توجه به قابلیت دسترسی به دو بیمارستان اصلی شهر و همچنین وجود استادیوم و زمین تنیس و فضای ساخته شده باز شهری اراضی فوق یکی از نقاط مهم جهت پشتیبانی و اسکان اضطراری حوزه شرق تهران می باشد.

۳- معاونت امور بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران کشور طی نامه مورخ ۳ دی ۹۹ بر حفظ باند پروازی موجود و طراحی کاربری مرتبط با مدیریت بحران در این اراضی نظیر مرکز آموزشی و پایگاه پشتیبانی مدیریت بحران ضمن لحاظ نیاز های معطوف به ساختار ارتباطی و سازمان فضای منطقه تاکید نموده است.

۴-اداره کل مدیریت بحران استان تهران طی نامه ای مورخ ۲۹ اذر ۹۹ با توجه به نظریه فرمانداری تهران و همچنین دبیر خانه ستاد پیشگیری هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان مبنی بر عدم تناسب و تعادل زیر ساخت های حوزه مقابله با بحران در کلان شهر تهران و حفظ المان های چند عملکردی به منظور ارتقا توان پاسخگویی در شرایط اضطرار به ویژه در شرق تهران ضمن تاکید بر حفظ کاربری و وضع موجود آن به عنوان ظرفیت عملیاتی بالفعل مخالفت خود را با هر گونه تغییر کاربری باند پروازی اعلام نموده است.

۵-سازمان پدافند غیر عامل طی نامه مورخ ۱۰ آذر ۹۹ موضوع لزوم حفظ باند پروازی موجود در مواقع بحرانی و اضطرار جهت انتقال مصدومین و مجروحین و همچنین به عنوان اصل جایگزین در صورت اختلال و آسیب دیدن فرودگاه مهر آباد مطرح نموده که در بررسی مطالعات طرح موضوعی آن محدوده بر حفظ باند پروازی موجود با لحاظ آیین نامه اجرایی تعیین حرایم حفاظتی امنیتی اماکن و تاسیسات کشور و ضمن تعامل با آن سازمان تاکید نموده است.

۶- سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران طی نامه ۱۰ آذر ۹۹ بر ابقای باند پروازی پادگان مذکور در راستای پوشش نیازهای امدادی و ایجاد شرایط مطلوب بر مبنای پدافند غیر عامل بر حفظ باند پروازی فرودگاه و لحاظ محدودیت های شهرسازی و کاربری اطراف اراضی دوشان تپه اشاره نموده است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه گفت: علی رقم مواردی که اشاره شد کمیسیون ماده ۵ شهرداری تهران در جلسه ۶۲۷ خود بر اساس آخرین توافق بین شهرداری و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح مصوباتی را به شورای عالی شهر سازی و معماری پیشنهاد می دهد و شورای عالی شهر سازی و معماری در کمال تعجب با آن موافقت می کند.

صادقی خاطر نشان ساخت: بر اساس این مصوبه کلیه نظرات کارشناسی دستگاه های مسئول و کارشناس نادیده گرفته می شود و وضعیت اراضی تغییر کاربری می شود تا جایی که در بند مصوبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ تغییر کابری مسکونی به مساحت ۲۰۶ هزار و ۱۴۰ متر مربع در حداکثر ۱۱ طبقه موافقت شده است و پیش بینی سرانه های دیگر از قبیل ورزشی، فرهنگی، تجیهزات شهری و تجاری نیز دیده شده است. این یعنی نادیده گرفتن کلیه ملاحظات ایمنی مدیریت بحران و پدافند غیر عامل و بی توجهی به دستگاه های مسئول در این زمینه.

صادقی در ادامه با اعلام هشدار به نمایندگان مردم در نهاد های ذیربط گفت: اعضای محترم کمیسیون ماده ۵ شهرداری تهران، اعضای محترم شورای عالی شهر سازی و معماری، اعضای محترم شورای اسلامی شهر تهران قرار نیست رفع مشکل کنونی و ارایه خدمات در حوزه خدمات شهری، شهرسازی و معماری موجب قتل عامل مردم در زمان بحران و مسدود شدن خدمات رسانی در زمان حادثه شود.

وی افزود: استفاده از اراضی پادگان دوشان تپه بعنوان یکی از مهمترین زیر ساخت های مدیریت بحران شرق تهران مورد نظر است و باند پروازی موجود می تواند در مواقع بحرانی جهت انتقال مصدومین و مجروحجین تامین اقلام ضروری نظیر غدا و دارو را انجام دهد لذا ظرفیت مناسبی بوده و موجب تسهیل مدیریت بحران می شود. ضمن اینکه فرودگاه مهر آباد در مواقع اضطراری به تنهایی نمی تواند ظرفیت امداد رسانی و عملیات امداد و نجات را تامین نماید و ضمن توجه به اصل جایگزینی در پدافند غیر عامل در صورت اختلال و آسیب دیدن فرودگاه مهر اباد پادگان دوشان تپه ظرفیت مناسبی باشد.

صادقی گفت: لذا تاکید می گردد بررسی ها و مطالعات این طرح با حفظ باند پروازی موجود و هر گونه تغییر در حرائم و کاربری ها بایستی با هماهنگی با سازمان پدافند غیر عامل و مدیریت بحران کشور و سایر مراجع ذیصلاح انجام شود و گزارش هر گونه اقدامی به شورا ارایه شود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://ofoghtehran.ir/?p=93931

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

بایگانی شمسی