خانه / فرهنگی هنری / گردشگری معنوی یک رویکرد است

گردشگری معنوی یک رویکرد است

گردشگری معنوی یک رویکرد است

بحث گردشگری و معنویت یک رویکرد جدید به گردشگری برای اثربخش تر کردن گردشگری و ارتقای روح انسان از طریق گردشگری است.

به گزارش سرویس فرهنگی هنری افق تهران، سومین کنفرانس گردشگری امروز با حضور محققین داخل و خارج از کشور در دانشگاه علم و فرهنگ تهران برگزار شد.

ایمانی خوش خو رئیس علمی کنفرانس، در گفت و گو با افق تهران، در خصوص ضرورت بحث گردشگری و معنویت گفت: بحث گردشگری و معنویت یک رویکرد جدید به گردشگری برای اثربخش تر کردن گردشگری و ارتقای روح انسان از طریق گردشگری است، این رویکرد برای اولین بار در این دانشگاه مطرح شد و در مجامع بین المللی مورد توجه قرار گرفت، هدف از این کنفرانس این است که با توسعه رویکرد معنوی گردشگری تاثیرت منفی گردشگری را به حداقل برسانیم و با آرامش خاطر به موضوع گردشگری بپردازیم.

وی افزود: به خصوص در کشور ما که نگرانی هایی از توسعه این صنعت بسیار زیبا وبزرگترین پدیده اجتماعی وجود داشته باشد با این رویکردبه حداقل می رسد دست اندرکاران ومسئولان ما با این رویکرد بهتر می توانند برنامه ریزی کنند، بدون این که شاهد تاثیرات منفی گردشگری ر سایر بخش ها باشیم.

رئیس علمی کنفرانس بیان کرد: امروزه این کنفرانس توانسته جایگاه خود را حفظ کند، امروزه در مجامع علمی ما این بحث مطرح می شود بعد از سه دوره کنفرانس ما باید نگاه عملیاتی خود را به دست اندرکاران حوزه گردشگری کشور عرضه کنیم.

ایمانی خوش خو در خصوص این که آیا با توجه به ظرفیت های موجود ایران می تواند به عنوان یکی از قطب های گردشگری مذهبی مطرح شود گفت: بالطبع ما در حیطه گردشگری چیزی کم نداریم، در مجموع جاذبه های گردشگری ایران در دنیا بی نظیر است فقط بحث مهمی که وجود دارد استفاده از این جاذبه هاست امروزه گردشگری مذهبی یکی از گونه های مهم گردشگری دردنیاست همچنین بیش از ۳۳ % از گردشگری در دنیا فرهنگی است.

ایمانی تصریح کرد:این که ما نمی توانیم از این ظرفیت ها استفاده کنیم به دلیل ضعف عمده در برنامه ریزی و عدم توجه به جایگاه گردشگری و تاثیرات آن است اگر ما به این مسائل به ویژه در دورانی که با تزریق منابع مالی مواجه هستیم توجه کنیم، گردشگری می تواند یکی از منابع جایگزین برای برون رفت از درآمد های تک محصولی نفت باشد .

وی در ارتباط با تفاوت این سمینار با سمینارهایی که کشورهای مختلف در این حوزه برگزار می کنند گفت: کنفرانس های مختلفی در کشورهای ویتنام یا هند درزمینه گردشگری و معنویت با اسامی مشابه برگزارمی شود ولی رویکرد این سمیناردر دنیا بی نظیر است در این کشورها گردشگری معنوی را همان گردشگری مذهبی می دانند اما از نگاه ما گردشگری معنوی یک گونه گردشگری نیست، یک رویکرد است، ما اعتقاد داریم در تمام گونه های گردشگری می توانیم معنویت راببینیم.

ایمانی خوش خو افزود: از نگاه ما در تمام گونه های گردشگری و در ذات گردشگری معنویت نهفته است ما تصمیم داریم آن را استخراج کنیم ترویج دهیم و مردم را در این مسیر قرار دهیم.

وی در پایان درارتباط با رویکرد منفی گردشگری خاطر نشان کرد: درعلم گردشگری اصطلاحی با عنوان دستاوردهای منفی گردشگری وجود دارد به معنی این که گردشگری می تواند در فرهنگ جوامع تاثیر منفی داشته باشد ما برای این مسئله نیز راهکار داریم و با راهکارهایی می توانیم تاثیرات منفی گردشگری را به حداقل برسانیم. ممکن است جامعه میزبان تحت تاثیر ارزش ها ی جامعه مهمان قرار بگیرد اما جوامع میزبان نه تنها باید ارزش ها و فرهنگ خود را حفظ کند بلکه در فرهنگ جوامع مهمان نیز تاثیر بگذارد.

انتهای پیام/

درباره ی OfoghTehran

همچنین ببینید

بازداشت دومین ضارب توله خرس سواد کوه

به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران، یکی دیگر از ضاربان توله خرس قهوه ای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *