خانه / سلامت / شنا موجب بهبود عملکرد مغز می شود!!!

شنا موجب بهبود عملکرد مغز می شود!!!

نقش شنا در بهبود عملکرد مغز

بدون تردید ورزش های هوازی نه تنها می توانند برای سلامت قلب مفید باشند بلکه موجب بهبود عملکرد مغز هم خواهند شد.

به گزارش سرویس سلامت افق تهران، بدون تردید ورزش های هوازی نه تنها می توانند برای سلامت قلب مفید باشند بلکه موجب بهبود عملکرد مغز هم خواهند شد، این ورزش ها عمکلرد مغز را بهتر کرده و منجر به ترمیم سلول های آسیب دیده مغز می شود.

اما برخی ورزش های هوازی مانند شنا می تواند برای مغز مفید تر بوده و با تاثیر بر انتقال دهنده های عصبی، بر هورمون های کاهش استرس و بهبود خلق و خو نیز موثر باشند، در ادامه تاثیر شنا را بر سلامت مشاهده خواهیم کرد.

افزایش جریان خون موجب بهبود حافظه، خلق و خو، نظم و ترتیب، و تمرکز می شود، در تحقیق سال ۲۰۱۴ متوجه می شویم غوطه ور شدن در استخر به افزایش جریان خون به سمت مغز کمک می کند، وقتی افراد تا سطح قلب شان در آب فرو می روند جریان  بیشتری از خون به مغز می رسد، جریان خون تا عروق میانی مغز تا ۱۴ درصد و تا عروق عقبی مغز تا ۹ درصد بیشتر می شود.

شنا و سایر ورزش ها منجر به آزادشدن فاکتورهای نوروتروفیک موسوم به اندورفین در مغز می شود که در برطرف کردن استرس و اضطراب و خلق و خو موثر هستند، فعالیت فیزیکی و ورزش باعث کاهش تنش شده و حتی با برخی علائم افسردگی هم مبارزه می کند.

 محققان معتقدند، شناکردن به چند علت می تواند باعث کاهش افسردگی شود،یکی از آن عوامل اصلی آن تحریک تولید مواد شیمیایی در مغز است که به بهبود خلق و خو کمک می کند، در تحقیق سال ۲۰۰۷  متوجه می شویم شنای پرتحرک تاثیر شبه ضدافسردگی بر موش های افسرده دارد.

علاوه بر آن شنا نقش موثری در کاهش ترس و احساس ناراحتی دارد زیرا تکنیک های مورداستفاده در آن مانند حرکات ضربه ای، نفس کشیدن و تکرار فکری بوده و  منجر به تسکین تنش خواهد شد.

انتهای پیام/

درباره ی OfoghTehran

همچنین ببینید

علیرضا بیرانوند محبوب ترین چهره سال 97 شد

بیرانوند نیمکت نشین می شود؟

با توجه به عملکرد نسبتا ضعیف بیرانوند در بازی با الدحیل و همچنین دربی پایتخت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *