تاریخ : جمعه, ۱۱ اسفند , ۱۴۰۲

اخبار لحظه

امکانات شهرداری تهران برای افزایش مشارکت‌ مردم در انتخابات فرصت ویژه برای همکاری ایران و روسیه کاهش ۱۴.۴ درصد تورم نقطه به نقطه تولیدکنندگان افزایش ظرفیت همکاری ایران و عراق در حوزه انتقال فرآورده خواب عامل موثر بر سلامت قلب تاخیر در بازگشایی کاخ سعدآباد برای چهارمین روز آغاز ثبت‌نام طرح ترافیک سال ۱۴۰۳ خبرنگاران از ۱۵ اسفند قیمت‌گذاری دستوری سرچشمه مشکلات صنعت فولاد ایران در معرض خطر از دست دادن بازار صادراتی فولاد تداوم سرمای هوای تهران تا اواسط هفته ضرورت فولادسازان به عرضه ارز صادراتی در سامانه نیما پایان زمان رسمی تبلیغات انتخابات جزئیات اجرای مزد منطقه‌ای در جلسه شورای عالی کار ناهمخوانی دستمزد و هزینه‌های کارگران اصفهان محور اصلی توسعه گردشگری خارجی ایران راهکارهای سمزدایی طبیعی از بدن درخواست ارائه گزارش اقدامات برای ماه رمضان و نوروز را به شورای شهر موانع فولادسازان برای ورود به زنجیره فولاد پایان هفته هجدهم لیگ برتر ایران با پیروزی سرخ‌پوشان پذیرش شبانه روزی بیخانمان ها در پایتخت تمایل روسیه به استفاده از خدمات فنی و مهندسی ایران جزئیات افزایش حقوق ۱۴۰۳ کارگران مشکلات فارغ‌التحصیلان رشته معدن بازگشت ایران به جایگاه نهمین تولیدکننده فولاد جهان تورم مواد غذایی در بهمن ۱۴۰۲ جزئیات بودجه ۱۴۰۳ مناطق ۲۲ گانه تهران بارش متناوب برف و باران در تهران توسعه ناوگان خطوط مناطق کم‌برخوردار اولویت اتوبوسرانی تهران تخفیف ۹درصدی عوارض برای پرداخت‌کنندگان امسال داخلی‌سازی ۱۴۶ قطعه از تجهیزات مترو در یک سال گذشته برخورد قاطع دولت با تخلفات انتخاباتی جزئیات مصوبات مجلس برای حمایت از زنان لغو ویزای گروهی روسیه و ایران اعلام شرط دریافت یارانه جدید دولت ۵ ماده غذایی خطرناک برای سلامت قلب بهترین میوه‌ها برای درمان کبد چرب

23

سه معاونت از ۹ معاونت شهرداری تهران مراحل قانونی را طی نکرده‌اند

  • کد خبر : 5286
  • 20 آذر 1397 - 15:39

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه اجرای طرح الزام شهرداری تهران به ادغام و کاهش حوزه‌های معاونت شهرداری تهران از ۹ سطح به حداکثر ۶ سطح سازمانی و حذف پست‌های قائم‌مقام و یا جانشین و مشاور در کلیه واحدهای ستادی، مناطق، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه، هیچ اثر مثبت […]

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه اجرای طرح الزام شهرداری تهران به ادغام و کاهش حوزه‌های معاونت شهرداری تهران از ۹ سطح به حداکثر ۶ سطح سازمانی و حذف پست‌های قائم‌مقام و یا جانشین و مشاور در کلیه واحدهای ستادی، مناطق، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه، هیچ اثر مثبت یا منفی در وضعیت کارکنان شهرداری تهران ندارد، گفت: با اجرای این طرح ۲۵۰ مدیر ارشد اعم از قائم‌مقام، مشاور و جانشین در بخش‌های مختلف شهرداری تهران حذف خواهند شد.

به گزارش سرویس شورای شهر  افق تهران، سید حسن رسولی در نشست خبری درباره تشریح طرح الزام شهرداری تهران به ادغام و کاهش حوزه‌های معاونت شهرداری تهران از ۹ سطح به حداکثر ۶ سطح سازمانی و حذف پست‌های قائم‌مقام و یا جانشین و مشاور در کلیه واحدهای ستادی ، مناطق ، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه، اظهار کرد: با ارائه گزارش تغییر و تحول آقای نجفی به تصویر نسبتاً گویایی از شرایط جاری نظام مدیریت شهری رسیدیم، همچنین به دلیل کم ثباتی شهرداران شهر تهران در ماه‌های اخیر شورای شهر تهران در این مقوله نسبت به شهرداران قبلی و فعلی اشراف بیشتری به مسائل دارند.

وی ادامه داد: بحث ساماندهی سازمان‌های زیرمجموعه شهرداری شامل دو بخش اصلاح ساختار سازمان و شرکت‌های وابسته به شهرداری و ساختار سازمانی ستاد شهرداری مناطق و نواحی است. بدون شک ازجمله چالش‌های مهم شهرداری تهران نامناسب بودن ساختار سازمانی با شرح وظایف و مأموریت در این سازمان است. در این شرایط از منظر علم سازمان، مدیریت و تجارب فنی و حرفه‌ای نظام گردش کار به دلیل بزرگی بیش‌ازحد سازمان با کندی مواجه شده به همین دلیل میسر ارائه خدمات به شهروندان روند عادی ندارند برای نمونه باوجود راه‌اندازی دفاتر خدمات الکترونیک شهر حداقل زمان برای صدور پروانه ساخت ۹ ماه طول می‌کشد.

خزانه‌دار شورای شهر تهران اعلام کرد: یکی از کارکردهای مورد انتظار نظام کارآمد، گردش کار سریع و شفاف است و این مهم با حذف موانع و مراحل اضافی و سرعت بخشیدن میسر خواهد بود. این هدف به‌جز مهندسی مجدد سازمان و ساختار و تجدیدنظر در نظام ساختار، اختیارات و مسئولیت‌ها و بازنگری در حد و اندازه سازمان میسر نمی‌شود . شورای شهر تهران به دنبال ایجاد نظم و انضباط کار در شهرداری تهران است باید دراین‌باره ورود جدی داشته باشد به همین دلیل اصلاح ساختار سازمان‌های شهرداری تهران در دستور کار قرارگرفته است.

رئیس کمیته تشکیلات و منابع انسانی شورای شهر تهران، با تأکید بر اینکه حد و اندازه شهرداری تهران در طول سال‌های گذشته بیش‌ازاندازه فربه شده و این موضوع مورد تائید متخصصان است که به دلیل این فربه گی سازمان ناکارآمد شده است، گفت: این توسعه به‌صورت افقی و عمودی در سطح معاونت‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه موجب موازی کاری و دوباره‌کاری انجام مأموریت‌ها در شهرداری تهران شده است. در این طرح به دنبال این هستم که تعداد معاونت‌های شهرداری تهران از ۹ معاونت به حداکثر شش معاونت کاهش یابد همچنین علاوه بر هرس سازمانی برای حذف چابک سازی پست‌های غیرضروری نیز اقدام شده است زیرا برخی از این پست‌ها فاقد شرح وظیفه و مأموریت خاص هستند . پست‌های مانند، مشاور، قائم‌مقام و جانشین پست‌های غیرضروری هستند که کمکی به کارآمدی سازمان نمی‌کند.

نائب رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای شهر تهران با تأکید بر اینکه این ضرورت این طرح برای تمام اعضای شورای شهر تهران نیز تشریح شده است، اظهار کرد: طرح مذکور هیچ اثر مثبت یا منفی در وضعیت کارکنان شهرداری تهران ندارد. البته در بودجه سال ۹۷ شهرداری تهران را ملزوم شده که ۶ درصد از نیروهای موجود را کاهش دهد همچنین به شهرداری اجازه داده شده معادل این ۶ درصد، ۳ درصد نیرو از نخبگان و متخصصان از طریق آزمون استخدامی جذب کند.

وی همچنین گفت: برای قانونی شدن ساختار معاونت و سازمان‌های شهرداری تهران باید مراحل مختلف طی شود. برخی از معاونت‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه شهرداری تهران تمام مراحل را طی نکرده‌اند. برای نمونه شش تا از سازمان‌های وابسته به شهرداری تهران تمام مراحل قانونی را طی نکردند و تائید وزارت کشور را ندارند. طی نکردن تمام مراحل قانونی به معنای تخلف نیست که حتما باید از معاونت ها حذف شوند، بلکه سه معاونت از ۹ معاونت شهرداری تهران مراحل قانونی را طی نکرده‌اند.

رسولی بابیان اینکه در طرح الزام شهرداری تهران به حذف پست‌های قائم‌مقام یا جانشین و مشاور در کلیه واحدهای ستادی ، مناطق، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه به دنبال حذف پست‌هایی هستیم که با ردیف سازمانی بدون هیچ شرح وظیفه‌ای در ساختار ایجادشده و معادل‌سازی با جایگاه مدیران برای این پست ها تعیین شده است، تأکید کرد: مشاورانی که در شورای شهر تهران حضور دارند، رابطه استخدامی با شورا ندارند و دارای پست نیستند و خرید خدمت شده‌اند این در حالی است که در شهرداری رابطه استخدامی وجود دارد و حتی مشاوران هم‌طراز با مدیران هستند.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین اصلی که در طراحی ساختار سازمانی هر نهادی ازجمله شهرداری به لحاظ علمی باید حاکم باشد جلوگیری از موازی کاری است، گفت: موازی کاری یعنی یک فعالیت هم‌جنس در دو یا سه واحد به‌طور هم‌زمان صورت می‌گیرد که این مصداق عینی ناکارآمدی سازمان است. شهرداری سازمانی است قریب به هزار مورد مایحتاج مردم را در ۲۴ ساعت تأمین می‌کند ازاین‌رو باید نحوه ارائه این خدمات به‌صورت سیستماتیک در کمترین زمان انجام شود.

رسولی درباره اصلاح ساختار سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران نیز گفت: در دهه ۷۰ به تصمیم نمایندگان مجلس شهرداری موظف شد تا ۴درصد از درآمدهای شهرداری برای فعالیت‌های فرهنگی هزینه شود، تصریح کرد: باوجوداینکه هزینه بودجه این سازمان از جیب مردم تهران تأمین می‌شوند اما شهرداری کمترین نقشی در مجمع و هیات مدیره و ارکان این سازمان دارد و برای اصلاح ساختار آن باید دولت یا مجلس اقدام کنند.

نائب رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای شهر تهران درباره علت رأی نیاوردن یک‌فوریت این طرح در صحن شورای شهر تهران، اظهار کرد: فرصتی برای توضیح این طرح در صحن به من داده نشد برای همین یک‌فوریت آن روی نیاورد. این طرح از ابتدای دوره پنجم برنامه‌ریزی‌شده و در حداقل زمان مجدداً برای بررسی به صحن آورده خواهد شد. بنده به‌عنوان طراح این طرح جدی هستم. تصمیم سختی است و طرح ارائه‌شده به نفع عموم مردم بوده و عوارض آن برای خواص است. در این طرح به دنبال منافع عموم هستیم و هرس سازمانی مورد اعتراض برخی نیز خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه با اجرای این طرح ۲۵۰ مدیر ارشد اعم از قائم‌مقام، مشاور و جانشین در بخش‌های مختلف شهرداری تهران حذف خواهند شد، تصریح کرد: در این طرح تعدیل از بالا ساختار انجام خواهد شد. البته درباره تعدیل نیرو از پایین ساختار نیز معتقدم نباید نیروها رها شوند و باید در بخش پیمانکاری شهرداری مورداستفاده قرار گیرند.

رسولی همچنین اعلام کرد: در طرح مذکور صرفه‌جویی مالی متغیر اول نیست و متناسب‌ سازی هدف اصلی است.

وی درباره نیروهای بازنشسته شهرداری تهران ازجمله آقای مختاری مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز، گفت: منطقی نیست قانونی در مجلس تصویب شود اما تنها برخی از مدیران بازنشسته شود و برخی باقی بماند. در مورد بازنشستگان شهرداری ازجمله آقای مختاری می بایست فرایند قانونی طی شود و باید مافوق نسبت به بازنشستگی آن درخواست داشته باشند. لیست بازنشستگان شهرداری تهران تهیه شده است.

وی درباره وضعیت کنونی بانک شهر نیز گفت: بانک شهر متعلق به شهرداری هشت کلان‌شهر است و شهرداری تهران نیز بخشی از سهام این بانک دارد و در قالب قانون تجارت در مجمع این بانک می‌تواند اعمال‌نظر کند. در زمان حضور آقای افشانی در شهرداری تهران جلسات متعددی برای معرفی اعضای حیات مدیره جدید بانک تشکیل‌شده و گویا این در حال نهایی شدن است .

لینک کوتاه : https://ofoghtehran.ir/?p=5286
  • 18 بازدید

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.