تاریخ : پنجشنبه, ۱۶ آذر , ۱۴۰۲

اخبار لحظه

جهانی سازی، رویکرد اصلی منطقه آزادماکو ضرورت بازنگری سیاست های تاثیرگذار در صادرات محصولات فولاد پرداخت عوارض معادن به نفع سازمان راهداری هدایت نقدینگی به سمت تولید از برنامه های مهم دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۳ حمایت مجلس از توجه لایحه بودجه ۱۴۰۳ به درآمدهای پایدار درآمد حاصل از صادرات مواد خام و نیمه خام معدنی مشمول مالیات برنامه‌های برج میلاد برای روز دانشجو کاهش میزان تولید ناخالص داخلی در برابر مصرف بالای انرژی آمادگی شهرداری تهران برای انتقال پلتفرم واگن ملی به شهرداری سایر کلانشهرهای کشور لزوم تدوین برنامه اجرایی قانون هوای پاک مزاحمت نمایشگاه بین المللی علیه شهروندان تهرانی افزایش سهم «شایستگی معلمی» برای قبولی در کنکور «تربیت معلم» تایید حداکثر ۲۴ سال سن برای ورود به دانشگاه فرهنگیان ثبت جهانی «جشن سده» در فهرست میراث ناملموس یونسکو تغییر رتبه جهانی ایران در ثبت میراث ناملموس تاثیر پیاده‌روی در کاهش وزن دمنوش‌های گیاهی تقویت کننده سیستم ایمنی بدن افزایش بی‌رویه حقوق دولتی‌ مانع توسعه بخش معدن موانع افزایش صادرات و ارزآوری معادن تولیدکنندگان درصدد خروج فولاد از بورس کالا رکوردشکنی صادرات فولاد ایران بازسازی پالایشگاه سینفوئگوس کوبا توسط ایران ضرورت واگذاری امور به حلقه های میانی تحقق ۱۰۰ درصدی بودجه ۱۴۰۲ شهرداری تهران در صورت رفع مسائل بودجه غیرنقد پتانسیل بالای توسعه روابط ایران و قطر در حوزه انرژی ضرورت حل مشکلات ایمنی معابر پایتخت ضرورت همکاری دولت و مجلس اصلاح طرح حمایت از افشاگران فساد ممنوعیت فعالیت‌های خارج از ضوابط در مدارس غیردولتی بین‌الملل تاکید بر مازوت‌سوزی در ۱۴ نیروگاه در کشور در هنگام ناترازی دورکاری یک سومی کارکنان با اولویت گروههای حساس جزئیات ثبت جهانی «قلعه باستانی ایرج» مرمت اضطراری برج کاشانه بسطام تضمین سلامت قلب با مصرف ویتامین K علایم هشداردهنده تومور مغزی درخواست مهم باشگاه پرسپولیس از سازمان لیگ

18

آغاز غنی سازی در فردو و نصب ماشین‌های جدید در نطنز پس از خروج از برجام/به زودی وارد مرحله ساخت رآکتور اراک می‌شویم

  • کد خبر : 378
  • 23 خرداد 1397 - 12:47
آغاز غنی سازی در فردو و نصب ماشین‌های جدید در نطنز پس از خروج از برجام/به زودی وارد مرحله ساخت رآکتور اراک می‌شویم

سخنگوی سازمان انرژی اتمی آخرین برنامه‌های سازمان متبوعش در صورت خروج از برجام را تشریح کرد. به گزارش سرویس  سیاسی افق تهران، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) (۱۴ خرداد) به سازمان انرژی اتمی دستوراتی را دادند و مسئولان این سازمان را موظف کردند به سرعت آمادگی های […]

سخنگوی سازمان انرژی اتمی آخرین برنامه‌های سازمان متبوعش در صورت خروج از برجام را تشریح کرد.

به گزارش سرویس  سیاسی افق تهران، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) (۱۴ خرداد) به سازمان انرژی اتمی دستوراتی را دادند و مسئولان این سازمان را موظف کردند به سرعت آمادگی های لازم را برای رسیدن به ۱۹۰ هزار سو (البته فعلاً در چارچوب برجام) فراهم آورند، از این رو با توجه به اهمیت موضوع هسته ای کشورمان و آینده برجام و همچنین برنامه های سازمان انرژی اتمی به گفتگو با بهروز کمالوندی‌ سخنگوی این سازمان پرداختیم.

در بخشی از این گفتگو کمالوندی به موضوع آغاز غنی سازی در فردو پس از برجام و ورود به مرحله ساخت رآکتور اراک در آینده نزدیک اشاره و تاکید کرد اگر قرار باشد از برجام‌ خارج شویم ماشین‌های جدید را در نطنز نصب می‌کنیم و سایت را توسعه می‌دهیم و برنامه‌های بسیار دیگری نیز داریم.

مشروح این گفتگو را در ادامه می خوانید: 

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ابتدای مصاحبه درباره برنامه سازمان انرژی اتمی در احیای فردو‌ پس از خروج از برجام‌ اظهار کرد: مقامات ارشد نظام و هیئت‌ نظارت بر برجام‌ درباره‌ احیای فردو‌ خارج از بر‌جام تصمیم می گیرند.

وی در ادامه افزود: اما فعلاً مقام معظم رهبری دستور داده اند، برنامه‌ها در چارچوب‌ برجام انجام شود و زمانیکه‌ ایشان دستور دهند برنامه‌های خارج از برجام‌ برای احیای فردو‌ را اعلام می‌کنیم‌.

**آغاز غنی سازی در فردو پس از خروج از برجام**

کمالوندی‌ در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا فردو‌ پس از بر هم خوردن برجام‌ به وضعیت‌ قبل از توافق هسته‌ای برمی‌گردد گفت: احیای فردو‌ یعنی غنی سازی و در حال حاضر غنی سازی در آنجا انجام نمی‌شود و بعد از خروج از برجام‌ با تصمیم مسئولین‌ ارشد نظام غنی سازی دوباره‌ در فردو‌ آغاز می‌شود.

**به زودی وارد مرحله ساخت رآکتور اراک می شویم**

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره مذاکرات چین و ایران نسبت به ساخت رآکتور‌ اراک‌ گفت: ما چندین قرارداد‌ داشته‌ایم که الان عملیاتی شده و مراحل مختلف طراحی مفهومی، پایه و تفصیلی انجام شده و بعد از آن مرحله ساخت آغاز خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه ما از ابتدا اصرار داشتیم همه مراحل را خودمان انجام دهیم البته می‌توانستیم‌ همه اقدامات برای ساخت رآکتور‌ اراک را به چینی‌ها بسپاریم‌ افزود: خوشبختانه بر اساس زمانبندی‌ تاکنون خوب پیش رفته‌ایم و مرحله تفصیلی‌ از طرف ما به پایان رسیده و به طرف چینی تحویل داده شده است که بعد از تأیید آنها ظرف ۲ الی ۳ ماه آینده وارد مرحله بعدی یعنی ساخت و تجهیز خواهیم شد.

** خروج از برجام تاثیری در مذاکرات ساخت رآکتور اراک ندارد**

کمالوندی‌ در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا بر هم خورد برجام‌ تأثیری در این مذاکرات می‌گذارد گفت: بر اساس قطعنامه‌ شورای امنیت ۲۲۳۵ قراردادهایی‌ که بر اساس بر‌جام تأیید و مراحلش‌ طی شده است بر اساس عرف‌ بین‌المللی تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد از طرفی ما با طرف چینی سر و کار داریم و بعید است آنها تحت تأثیر اقدامات آمریکا قرار بگیرند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی‌ ادامه داد: تاکنون طرف چینی به پایبندی‌ بر تعهداتش‌ تأکید کرده و در این پروژه‌ مصمم‌ است و آخرین موضعی‌ که گرفتند در دیدار با آقای روحانی نسبت به تعهداتشان‌ در برجام از جمله این قراردادها‌ تأکید کرده‌اند و مشکلی در مسیر بازطراحی‌ نیست.

** وضعیت رآکتور اراک پس از خروج از برجام**

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا بر هم خورد برجام‌ در وضعیت رآکتور‌ اراک تغییری ایجاد می‌کند؟ اظهار کرد: ما قصد داریم از طریق بازطراحی‌ برنامه‌ها را پیش ببریم‌ تا رآکتور‌ جدیدی داشته باشیم اما این امکان را هم داریم که به پروژه قدیم نیز برگردیم‌ چراکه قبلاً آن را انجام داده‌ایم و نقشه‌های طراحی آن را داریم و در مدت کوتاهی می‌توانیم مخزن‌ را بسازیم.

کمالوندی‌ با تأکید بر اینکه اگر بخواهیم می‌توانیم به شرایط قبل از برجام برگردیم‌ ادامه داد: اما اکنون به دلیل پیشرفت‌هایی که داشته‌ایم در صدد هستیم تا به صورت بازطراحی‌ فعالیت داشته باشیم‌ البته طبق تصمیمات مسئولان ارشد نظام می‌توانیم پس از بر هم خوردن برجام‌ رآکتور‌ اراک را هم در صورت ضرورت به وضعیت قبل از برجام برگردانیم‌.

** تغییر وضعیت نطنز پس از خروج از برجام**

سخنگوی سازمان انرژی اتمی‌ درباره تغییر‌ وضعیت نطنز‌ پس از بر هم خورد برجام‌ گفت: اکنون در نطنز‌ حدود ۶ هزار ماشین کار می‌کند و اگر قرار باشد از برجام‌ خارج شویم ماشین‌های جدید را نصب می‌کنیم و سایت را توسعه می‌دهیم و برنامه‌های بسیار دیگری نیز داریم. ما در سازمان انرژی اتمی خود را برای هر شرایطی آماده‌ کرده‌ایم و فقط منتظر دستور هستیم تا بر اساس آن اقدام کنیم‌.

**تولید ماشین برای کارهای تحقیقاتی **

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه برای رسیدن به ۱۹۰ هزار سو نیاز‌ به سالن مونتاژ سانتریفیوژ‌ داریم‌ تاکنون‌ چه اقداماتی برای تحقق این امر انجام شده است؟ گفت: ما سالهاست‌ روی سالن‌های مونتاژ‌ سانتریفیوژ کار کرده‌ایم اما آنها را بطور کامل تمام نکرده‌ایم زیرا نیازی نداشتیم و قرار بود در سالهای نزدیک به سال هشتم‌ برجام‌ که به آنها نیاز داریم ، آنرا تکمیل کنیم.

کمالوندی‌ افزود: ما نمی‌خواهیم در این سالن‌های مونتاژ سانتریفیوژ‌ فعلا سانتریفیوژی تولید کنیم بلکه آنها را داریم و فقط در نظر داریم آنها را تکمیل و راه اندازی کنیم که البته بخش عمده کار آنها انجام شده است و اگر هم شروع به تولید ماشین کنیم فعلا برای پاسخگوئی به نیازهای تحقیقاتی خواهد بود تا مخالف برجام‌ نباشد اما اگر از برجا‌م خارج شویم اینها می‌توانند با تمام ظرفیت‌ کار تولید سانتریفیوژهای پیشرفته را آغاز کنند.

**منتظر نتایج جلسات کمیسیون مشترک هستیم**

سخنگوی سازمان انرژی‌ اتمی‌ درباره جلسات کمیسیون مشترک‌ گفت: منتظر هستیم دوستان ما در وزارت خارجه‌ نتایج این نشست‌ها را به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و هیئت نظارت بر برجام‌ منتقل کنند تا در نهایت هیئت نظارت بر مبنای مقتضیات‌ تصمیم بگیرد و به ما ابلاغ شود.

** استاندارد دوگانه‌ غرب**

وی درباره رفتار دوگانه غرب‌ نسبت به برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ما و برنامه هسته‌ای – نظامی رژیم صهیونیستی‌ گفت: غرب استاندارد دوگانه‌ای نسبت به برنامه هسته‌ای ما و اسرائیل‌ قائل است. غربی‌ها به رژیم صهیونیستی‌ خرده نمی‌گیرند و حتی کمکشان‌ نیز کرده‌اند و بدون کمک غرب و آمریکا این رژیم نمی‌توانست به سلاح‌ هسته‌ای برسد.

سخنگوی سازمان انرژی‌ اتمی در ادامه افزود: ما در مناسبت‌های مختلف این موضوع را مطرح کرده‌ایم و گفته‌ایم نمی‌شود نظارتی بر فعالیت های هسته‌ای رژیم صهیونیستی‌ که متاسفانه با اهداف نظامی دنبال می شود وجود نداشته باشد.

** منطقه عاری‌ از سلاح اتمی!**

کمالوندی‌ با بیان اینکه ایران از مدتها قبل مبتکر منطقه غرب آسیای عاری از سلاح اتمی‌ بوده است گفت: این موضوع هر سال در شورای امنیت و آژانس بین‌المللی انرژی‌ اتمی مطرح می‌شود که اسرائیل‌ مانع تحقق این است که منطقه عاری‌ از سلاح اتمی ایجاد شود البته هیچ وقت آنها انکار نکردند که اسرائیل سلاح اتمی ندارد اما در مقابل نیز به آنها خرده‌ای هم نمی‌گیرند.

وی با اشاره به اینکه همواره شاهد رفتار دوگانه‌ غرب بوده‌ایم و راه چاره آن این است که در صدد اصلاح نظام بین‌المللی برآیند تصریح کرد: در جاهایی‌ که غربی‌ها نفوذ‌ کرده‌اند باید این نفوذ آنها کاهش یابد‌ تا کشورهایی که می‌خواهند مستقل باشند از حقوق خودشان‌ برخوردار شوند.

**جلوگیری از نفوذ غربی ها در سازمان های بین المللی**

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با تأکید بر اینکه تنها زمانیکه جلوی نفوذ آنها در سازمان‌های بین المللی گرفته شود، می‌توان به اینگونه سازمانها اتکا‌ کرد ادامه داد: در موردی مانند تجاوز عربستان به یمن باید سازمان‌های بین‌المللی ورود پیدا می‌کردند و وظیفه‌ خودشان که صلح و امنیت بین‌المللی است را اجرا می‌کردند نه اینکه بر اساس رابطه‌ و منافعشان با موضوعات برخورد کنند.

**برخورد سیاسی آژانس!**

کمالوندی‌ در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه کنفرانس‌ عمومی آژانس قرار است در شهریور ماه با موضوع برنامه هسته‌ای اسرائیل برگزار شود به نظر شما این کنفرانس می‌تواند در جهت محدودیت و نظارت برنامه‌ هسته‌ای – نظامی این رژیم نتایجی در بر داشته باشد؟ گفت: رژیم صهیونیستی‌ تاکنون قبول نکرده که تأسیسات هسته‌ای خود را تحت نظارت قرار دهد و در بحث منطقه عاری از سلاح هسته‌ای برخورد سیاسی داشته و سعی کرده از آن با بهانه‌هایی که مطرح میکند، فرار کند.

سخنگوی سازمان انرژی‌ اتمی تصریح کرد: جنبش عدم تعهد و برخی کشورهای اسلامی خواهان این هستند که این رژیم فعالیت‌های هسته‌ای‌ اش را تحت نظارت آژانس قرار دهد اما نهایتا آژانس با یک برخورد سیاسی از کنار این موضوع می‌گذرد.

کمالوندی افزود: آژانس فقط آقای آمانو‌ نیست بلکه مجموعه‌ای هستند از کشورها و شورای حکام که مانند شورای امنیت که ۵ کشور دارای حق وتو‌ در آن نشسته اند در آژانس رفتار می کنند، چرا که بودجه اصلی آژانس به وسیله آنها تأمین می‌شود که موجب می شود سیاست‌های خودشان را به آژانس‌ دیکته ‌کنند از این رو بر اساس تجربیات گذشته بعید است از این نشست‌ مطلب خاصی بیرون بیاید‌ و تا زمانیکه ساختار جهانی تغییرات اساسی نکند اتفاق خاصی نمی‌افتد و تا آن زمان نباید انتظار داشت که سازمان‌ها موضع‌ محکمی که با منافع قدرتها باشد را بگیرند.

لینک کوتاه : https://ofoghtehran.ir/?p=378
  • 2 بازدید

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.