تاریخ : جمعه, ۱۱ اسفند , ۱۴۰۲

اخبار لحظه

تاکید استاندار تهران بر رعایت قانون توسط مجریان انتخابات در پایتخت اثرات مازوت‌سازی در استان البرز به تهران احتمال تعطیلی مدارس در روز شنبه تغییر قیمت مصوب مرغ در بازار ایران صدرنشین افزایش تولید فولاد جهان نظارت مردم بر صندق‌های رای از طریق سامانه فعالیت بیش از ۳۰ مددسرای سیار در تهران افزایش نرخ بهره بین بانکی راهکارهای جلوگیری از تجمع چربی در بدن امکانات شهرداری تهران برای افزایش مشارکت‌ مردم در انتخابات فرصت ویژه برای همکاری ایران و روسیه کاهش ۱۴.۴ درصد تورم نقطه به نقطه تولیدکنندگان افزایش ظرفیت همکاری ایران و عراق در حوزه انتقال فرآورده خواب عامل موثر بر سلامت قلب تاخیر در بازگشایی کاخ سعدآباد برای چهارمین روز آغاز ثبت‌نام طرح ترافیک سال ۱۴۰۳ خبرنگاران از ۱۵ اسفند قیمت‌گذاری دستوری سرچشمه مشکلات صنعت فولاد ایران در معرض خطر از دست دادن بازار صادراتی فولاد تداوم سرمای هوای تهران تا اواسط هفته ضرورت فولادسازان به عرضه ارز صادراتی در سامانه نیما پایان زمان رسمی تبلیغات انتخابات جزئیات اجرای مزد منطقه‌ای در جلسه شورای عالی کار ناهمخوانی دستمزد و هزینه‌های کارگران اصفهان محور اصلی توسعه گردشگری خارجی ایران راهکارهای سمزدایی طبیعی از بدن درخواست ارائه گزارش اقدامات برای ماه رمضان و نوروز را به شورای شهر موانع فولادسازان برای ورود به زنجیره فولاد پایان هفته هجدهم لیگ برتر ایران با پیروزی سرخ‌پوشان پذیرش شبانه روزی بیخانمان ها در پایتخت تمایل روسیه به استفاده از خدمات فنی و مهندسی ایران جزئیات افزایش حقوق ۱۴۰۳ کارگران مشکلات فارغ‌التحصیلان رشته معدن بازگشت ایران به جایگاه نهمین تولیدکننده فولاد جهان تورم مواد غذایی در بهمن ۱۴۰۲ جزئیات بودجه ۱۴۰۳ مناطق ۲۲ گانه تهران بارش متناوب برف و باران در تهران

2

نام ۲۴ نماینده در لیست منتشره مخالفان CFT نیست

  • کد خبر : 3247
  • 21 مهر 1397 - 12:23
نام ۲۴ نماینده در لیست منتشره مخالفان CFT نیست

لیست ۹۶ نفره مخالفان CFT در حالی روز گذشته ازسوی اکبر رنجبرزاده منتشر شد که در این لیست نام ۲۴ نماینده مخالف این لایحه دیده نمی شود، به گفته وی ممکن است آنان نمی خواهند نامشان منتشر شود یا این که بعدا اعلام می کنند. به گزارش سرویس سیاسی افق تهران، لایحه الحاق ایران به […]

https://ofoghtehran.ir

لیست ۹۶ نفره مخالفان CFT در حالی روز گذشته ازسوی اکبر رنجبرزاده منتشر شد که در این لیست نام ۲۴ نماینده مخالف این لایحه دیده نمی شود، به گفته وی ممکن است آنان نمی خواهند نامشان منتشر شود یا این که بعدا اعلام می کنند.

به گزارش سرویس سیاسی افق تهران، لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) در جلسه روز یکشنبه گذشته ۱۵ مهرماه مجلس شورای اسلامی با ۱۴۳ رای موافق، ۱۲۰ رای مخالف . پنج رای ممتنع از مجموع ۲۷۱ نماینده حاضر تصویب شد.
جمعی از نمایندگان در جلسه رای گیری این لایحه اعلام کردند که می خواهند آرایشان در مورد این لایحه شفاف شود ولی با انجام رای گیری، ۱۱۱ نماینده از مجموع ۲۶۴ نماینده حاضر در جلسه با این موضوع مخالفت کردند و نخواستند که آرا آنان به صورت علنی منتشر شود، در نهایت رای گیری در مورد این لایحه به صورت مخفی انجام شد.
بسیاری از نمایندگان پس از آن که رای گیری علنی رای نیاورد به مقابل تریبون مجلس رفتند و انگشت های خود را با علامت دو (مخالفت) یا چهار (موافقت) به سمت خبرنگاران،عکاسان و تصویربرداران نشان می دادند تا مخالفت یا موافقت خود را این گونه از طریق اهالی رسانه به گوش مردم برسانند.
نهایتا رنجبرزاده عضو هیات رییسه و عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس روز گذشته، نام و گرایشات سیاسی ۹۶ نماینده مخالف CFTرا منتشر کرد که شامل ۸۶ عضو فراکسیون ولایی، پنج نماینده عضو فراکسیون مستقلان ولایی، پنج نماینده عضو فراکسیون امید بود، البته اسامی این ۹۶ نماینده در حالی منتشر شد که تعداد مخالفانی که در آن جلسه رای دادند و نامشان به نام مخالف به ثبت رسید ۱۲۰ نماینده بود، رنجبرزاده در توییت خود به اشتباه عنوان کرد که این لیست کامل مخالفین رای به لایحه الحاق ایران به کنوانسیون تامین مالی تروریسم است، در حالی که تعداد کل مخالفان ۱۲۰ نفر بود.
وی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا اظهار داشت: این اسامی افرادی است که تا روز چهارشنبه خواستار انتشار نامشان بودند، ممکن است بقیه نخواسته اند که نامشان منتشر شود یا این که عده ای هم در آن جلسه غایب بودند و بعدا بخواهند نامشان به این لیست اضافه شود، وی گفت: بنده امضا گیرنده این نامه نبودم ولی یک نماینده دیگر امروز با من تماس گرفت و خواست که نامش در این لیست ثبت شود، از این رو ممکن است افرادی در آن جلسه نبوده باشند و بعدا بخواهند نامشان را اضافه کنند.
نماینده مردم اسدآباد در مجلس ادامه داد: افرادی که نامشان در این لیست است، خواسته اند که به صورت شفاف اسامی آنها اعلام شود و در سامانه مجلس به ثبت برسد،باید منتظر ماند که بقیه مخالفان CFT نیز حاضر به انتشار نام خود خواهند بود یا این که نمی خواهند به صورت علنی مخالفت خود را با این لایحه به مردم اعلام کنند.

* جزییات لایحه CFT
این لایحه شامل یک مقدمه، ۲۸ ماده و یک پیوست است که جمهوری اسلامی ایران الحاق به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم را با شروطی پذیرفت، درماده واحده این لایحه آمده است به دولت جمهوری اسلامی ایران اجازه داده می شود کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم مشتمل بر یک مقدمه، ۲۸ ماده و یک پیوست را با اعمال شروط زیر پذیرفته و سند ذیربط را مطابقه مقررات تبصره این ماده نزد امین اسناد توزیع کند؛ دولت موظف است به محض آگاهی نسبت به اعتراض احتمالی سایر اطراف متعاهد گزارشی جهت اتخاذ تصمیم مقتضی به مجلس تقدیم کند.
۱- دولت جمهوری اسلامی ایران به موجب جز الف بند ۲ ماده ۲ کنوانسیون اعلام می کند که مفاد آن دسته از کنوانسیون ها و پروتکل های مندرج در پیوست کنوانسیون که به عضویت آن ها در نیامده است را به عنوان بخشی از کنوانسیون تلقی نمی کند و الزام آور شدن مفاد ماده ۲۳ در خصوص اصلاح فهرست موافقت نامه های منضم به کنوانسیون برای جمهوری اسلامی ایران منوط به اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی است.
۲- جمهوری اسلامی ایران با نظر به اصول و هنجارهای حقوق بین الملل تا حین پذیرش کنوانسیون از جمله کنوانسیون ۱۹۹۹ سازمان کنفرانس اسلامی و قطعنامه های مرتبط ملل متحد ازجمله قطعنامه ۲۶۲۵و ۱۵۱۴، تعریف عمل تروریستی را مشتمل بر مبارزات مشروع مردمی علیه از جمله سلطه استعماری و اشغال خارجی نمی داند و نسبت به اطراف متعاهدی که قلمرو عمل تروریستی را مستند به زیر بند (ب) بند یک ماده ۲ کنوانسیون مشتمل بر این مبارزات می دانند، تنها در حدود پیش گفته، متعهد می داند و اعلام می دارد ماده ۶ کنوانسیون ارتباطی به این حق ندارد. این مبارزات فارغ از انگیزه آن مجاز و مشروع است و اعمال تروریستی به هر انگیزه ای ممنوع است.
۳- موضوع بند یک ماده ۲۴ کنوانسیون در خصوص جمهوری اسلامی منوط به رعایت اصل ۱۳۹ قانونی اساسی است و بند ۲ ماده ۷ کنوانسیون و موضوع ماده ۱۷ کنوانسیون در چارچوب قوانین داخلی اعمال خواهد شد.
۴- صلاحیت مقرر در بند ۵ ماده ۹ کنوانسیون برای کمیته بین المللی صلیب سرخ تنها در چارچوب اسناد حقوق بشردوستانه لازم الااجرا برای جمهوری اسلامی ایران، پذیرفته می شود.
۵- مفاد کنوانسیون در موارد تعارض با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران لازم الرعایه نمی باشد.
۶- الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون به معنای شناسایی و برقراری ارتباط با رژیم اشغالگر صهیونیستی نیست.
۷- دولت جمهوری اسلامی ایران در راستای بند ۴ ماده ۱۱ کنوانسیون تنها صلاحیت کشور محل وقوع جرم را به منظور استرداد مجرمین محرز تلقی می کند.
در تبصره آن نیز آمده است: دولت صرفا پس از خارج شدن جمهوری اسلامی ایران در لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی (FATF)، می تواند سند الحاق را نزد امین اسناد تودیع کند.

انتهای پیام/

ایرنا

لینک کوتاه : https://ofoghtehran.ir/?p=3247
  • 11 بازدید

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.