تاریخ : پنجشنبه, ۱۶ آذر , ۱۴۰۲

اخبار لحظه

جهانی سازی، رویکرد اصلی منطقه آزادماکو ضرورت بازنگری سیاست های تاثیرگذار در صادرات محصولات فولاد پرداخت عوارض معادن به نفع سازمان راهداری هدایت نقدینگی به سمت تولید از برنامه های مهم دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۳ حمایت مجلس از توجه لایحه بودجه ۱۴۰۳ به درآمدهای پایدار درآمد حاصل از صادرات مواد خام و نیمه خام معدنی مشمول مالیات برنامه‌های برج میلاد برای روز دانشجو کاهش میزان تولید ناخالص داخلی در برابر مصرف بالای انرژی آمادگی شهرداری تهران برای انتقال پلتفرم واگن ملی به شهرداری سایر کلانشهرهای کشور لزوم تدوین برنامه اجرایی قانون هوای پاک مزاحمت نمایشگاه بین المللی علیه شهروندان تهرانی افزایش سهم «شایستگی معلمی» برای قبولی در کنکور «تربیت معلم» تایید حداکثر ۲۴ سال سن برای ورود به دانشگاه فرهنگیان ثبت جهانی «جشن سده» در فهرست میراث ناملموس یونسکو تغییر رتبه جهانی ایران در ثبت میراث ناملموس تاثیر پیاده‌روی در کاهش وزن دمنوش‌های گیاهی تقویت کننده سیستم ایمنی بدن افزایش بی‌رویه حقوق دولتی‌ مانع توسعه بخش معدن موانع افزایش صادرات و ارزآوری معادن تولیدکنندگان درصدد خروج فولاد از بورس کالا رکوردشکنی صادرات فولاد ایران بازسازی پالایشگاه سینفوئگوس کوبا توسط ایران ضرورت واگذاری امور به حلقه های میانی تحقق ۱۰۰ درصدی بودجه ۱۴۰۲ شهرداری تهران در صورت رفع مسائل بودجه غیرنقد پتانسیل بالای توسعه روابط ایران و قطر در حوزه انرژی ضرورت حل مشکلات ایمنی معابر پایتخت ضرورت همکاری دولت و مجلس اصلاح طرح حمایت از افشاگران فساد ممنوعیت فعالیت‌های خارج از ضوابط در مدارس غیردولتی بین‌الملل تاکید بر مازوت‌سوزی در ۱۴ نیروگاه در کشور در هنگام ناترازی دورکاری یک سومی کارکنان با اولویت گروههای حساس جزئیات ثبت جهانی «قلعه باستانی ایرج» مرمت اضطراری برج کاشانه بسطام تضمین سلامت قلب با مصرف ویتامین K علایم هشداردهنده تومور مغزی درخواست مهم باشگاه پرسپولیس از سازمان لیگ

22

زیرساخت های یک میلیون سو غنی‌سازی اورانیوم در نطنز آماده شده است / صد در صد فن‌آوری هسته‌ای کشور بومی است

  • کد خبر : 195
  • 17 خرداد 1397 - 9:39
زیرساخت های یک میلیون سو غنی‌سازی اورانیوم در نطنز آماده شده است / صد در صد فن‌آوری هسته‌ای کشور بومی است

برنامه گفتگوی ویژه خبری دیروز(چهارشنبه) با حضور علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی برگزارشد. به گزارش پایگاه خبری افق تهران، برنامه گفتگوی ویژه شب گذشته(چهارشنبه) با حضور علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در گفتگوی ویژه خبری با موضوع “دست به ماشه آماده شکستن حبس هسته ای ” درباره سالن مونتاژ سانتریفیوژها  مجمتع شهید احمدی […]

برنامه گفتگوی ویژه خبری دیروز(چهارشنبه) با حضور علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی برگزارشد.

به گزارش پایگاه خبری افق تهران، برنامه گفتگوی ویژه شب گذشته(چهارشنبه) با حضور علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در گفتگوی ویژه خبری با موضوع “دست به ماشه آماده شکستن حبس هسته ای ” درباره سالن مونتاژ سانتریفیوژها  مجمتع شهید احمدی روشن نیروگاه هسته ای نطنز   اظهار داشت: امیدواریم تا یک سال دیگر کل فعالیت های این نیروگاه آماده باشد.

وی گفت: ما نمی توانیم سانتریفوژ های دلخواه را تهیه کنیم، چرا که محدودیت برجام داریم و مقام معظم رهبری هم فرمودند زیر ساخت های لازم را برای تهیه ۱۹۰ هزار سو آماده کنیم.

صالحی افزود: در عرض ۱۰ ماه مجموعه سالن‌های اینجا ۱۹۰ هزار سو مد نظر را داشته باشند ولی به معنای تولید سانتریفوژ های پیشرفته نیست، بلکه در حدی که برجام اجازه می دهد و در چارچوب تحقیق و توسعه است و کارهای آزمایشی را انجام می دهیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: امیدواریم روزی نرسد که به دلیل بهم ریختن برجام بخواهیم تولید انبوه سانتریفوژ ها را داشته باشیم، همین امروز هم اگر ۱۸۰ هزار سو را داشته باشیم شرایط لازم برای بهره برداری از آن را نداریم.

وی گفت: سالانه ۳۰۰ تن اورانیوم نیاز داریم که الان در حال حاضر نداریم ولی روی اکتشاف و استخراج کار جدی می کنیم که انشالله بتوانیم در آینده این شرایط را برای کشور داشته باشیم.

صالحی افزود: ما با این پیش بینی که اگر مذاکرات شکست بخورد یا بدعهدی هایی بشود طبق فرمایشات رهبر معظم انقلاب به آنها اعتماد نکردیم و پیش بینی های لازم را انجام دادیم و این مجموعه را ساختیم و این کار را سال ۹۳ شروع کردیم ولی بهره برداری از آن نکردیم تا زمان را از دست ندهیم و اگر می خواستیم طبق روال معمول جلو برویم تا پنج یا شش سال آینده این مجموعه درست می شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: هر کدام از نیروگاه های ما که در حالت پایدار باشند به ۳۰ تن مواد یا سوخت غنی شده نیاز دارند، یعنی ۱۹۰ هزار سو برای تامین سوخت آنها نیاز داریم؛ یعنی برای هر نیروگاه ۱۹۰ هزار سو حداقل باید داشته باشیم. ما در حال حاضر سه نیروگاه داریم که این یعنی باید پیش بینی برای تامین مطمئن سوخت داشته باشیم.

صالحی اظهار داشت: باید پیش بینی خوداتکایی تامین سوخت را داشته باشیم. اگر سه نیروگاه داشته باشیم، می توانیم ۶۰۰ هزار سو غنی سازی داشته باشیم و در نطنز هم باید زیرساخت یک میلیون سو غنی سازی را آماده کنیم که تقریبا این زیرساختها را هم الان آماده کرده ایم.

وی افزود: کل مجموعه نطنز جایی برای ۴۸ هزار سو ماشین دارد و بستگی به نوع ماشین ها میزان سوی آنها متفاوت می شود، لذا ما زیر ساخت ها را از قبل تهیه کردیم و یکی از آنها که ۲۰ فروردین رونمایی شد تاسیسات برقی اینجاست که کار عظیمی بود و برق برای یک میلیون سو را آماده کردیم و از طرفی واحد اختلاط آن را هم برای غنای مورد نظر تهیه کردیم.

صالحی گفت: الان نطنز برای یک میلیون سو آماده شده است و اگر سیر طبیعی آن بود شاید چند سال زمان می برد. اگر فرض کنیم همه ۴۸ هزار ماشین را UR8 کنیم الان نمی توانیم چنین کاری کنیم چون شرایط فعلی ما ایجاب نمی‌کند.

وی افزود : IR6 بعد از هفت یا هشت سال هنوز جای کار دارد و این دستگاه را ساختیم و تست هم شده ولی هنوز نمی توانیم اینها را به تولید انبوه برسانیم و آزمایشات بسیاری باید انجام شود و سال ها باید بچرخند تا بعد از اطمینان از سلامت کامل آنها مورد استفاده قرار گیرند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ‌تصریح کرد: ما باید خود اتکا باشیم که نیاز به خارج نداشته باشیم ولی صد درصد نمی توانیم خودکفا بشویم و برخی چیزها هم هست که باید از خارج از کشور تامین شود. این ها نشان از قدرت علمی است که ابعاد علمی، سیاسی، اقتصادی و … دارد.

وی افزود: کشوری داریم در حوزه خلیج فارس که چهار نیروگاه هسته ای خریده است اما اینها باتری خریدند که این از نظر ما مناسب نیست و ما می خواهیم از صفر تا صد آن را خود اتکا باشیم. ما سوخت را به شکل تجاری در حال تامین هستیم؛ نه به هر قیمتی، ما زمان نیاز داریم تا رفتار درست علمی و صنعتی انجام دهیم‌.

صالحی اظهار داشت: نیروگاه های هسته ای توجیه صنعتی و تجاری دارند، کشوری که سه میلیون جمعیت دارد و نفت خیز هم هست چهار نیروگاه هسته ای دارد برای اینکه نمی تواند فقط روی نفت حساب کند. شما ببینید در یک افق بیست ساله خارجی ها برای ایران پیش از انقلاب گفته بودند ۲۰ هزار مگاوات برق نیاز داریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در سی سال اخیر پولی که در سازمان انرژی اتمی هزینه شده با احتساب قیمت دلار در حدود شش و نیم میلیارد دلار بوده است. یک نیروگاه ما الان فقط پنج میلیارد دلار ارزش دارد؛ یعنی کلی دستاورد داشتیم.

وی ادامه داد: اینجا ده ماهه ۸۰هزار سو می تواند تولید داشته باشد و این در حالی است که برجام در کار نباشد، قدرت هسته ای استفاده دوگانه دارد ولی طبق فتوای رهبر معظم انقلاب برای استفاده های غیر صلح آمیز منع شدیم ولی این توانمندی را داریم و طرف مقابل بهتر می داند قدرت ما به چه میزان است.

صالحی تصریح کرد: ما پدافند غیر عامل را در همه زمینه ها به کار گرفته‌ایم، استاکس نت در زمان بنده اتفاق افتاد و به زعم خودشان خواستند صنعت هسته ای ایران را با آن خاموش کنند که نشد، چون بچه های ما حواسشان به همه چیز هست.

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: صنعت هسته ای در کشور ما دیگر بومی شده است؛ جزء وجود دانشمندان و مهندسان ما شده است و ما پدافند غیر عامل را هم مد نظر داریم.

وی با بیان اینکه ما از نیروهای مسلح که تمامی سایت های هسته ای ما را حفاظت می کنند، تشکر می کنیم گفت: همان زمان که چند قطعنامه در سازمان ملل داشتیم ساخت نیروگاه ها ادامه داشت و لذا اگر برجام بهم بخورد هم این مساله تحت تاثیر قرار نمی گیرد. ما در این زمینه مطابق زمان بندی انجام شده پیش می رویم و جای نگرانی نیست.

صالحی گفت: آمریکایی ها از ابتدای ساخت پرونده هسته ای ایران می گفتند که ایران نباید غنی سازی کند، در زمان مذاکره با یه کشور اروپایی ما همه فعالیت های خود را دو سال متوقف کردیم اما بعد از بدعهدی های آنها به دستور رهبر معظم انقلاب مجدد فعالیت های خود را آغاز کردیم. این همه مقاومت و پایداری به دلیل حق غنی سازی ایران است و شورای امنیت هم در قطعنامه ۲۲۳۱ بر آن تاکید کرده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: ما در اکتشاف و استخراج با سرعت در حال پیشروی هستیم و هیچ محدودیت برجامی نداریم، زمینی و هوایی پیشرفت های خوبی داریم و الان بومی سازی کامل شده است.

وی ادامه داد: ابتدا فکر می کردیم به لحاظ اورانیوم فقیر هستیم ولی متوجه شدیم فقیر که نیستیم و غنی هم نیستیم ولی در حد نیاز می توانیم برداشت کنیم.

صالحی گفت: ما در مواد اولیه باید سرعت بیشتری دهیم و کشور باید هزینه بیشتری کند و امیدوارم دولت محترم هزینه های لازم برای تامین مواد اولیه ما مهیا کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ما آستانه های صنعت هسته ای را فرا گرفته ایم، در بسیاری از حوزه ها بومی شده و پیشرفت های خوبی داریم. الان دیگر وقت آن است که با توجیه اقتصادی پیش برویم و اگر فرض کنیم محدودیت برجام نبود امروز همین کاری را انجام می دادیم که در حال حاضر انجام می دهیم.

وی اظهار داشت: توجیه طرف مقابل چیست؟ آنها می گویند می خواستیم ظرفیت غنی سازی ایران را بگیریم ولی نشد، شما هفت هشت سال به ایران وقت دادید ولی اینها همه چیز دارند، غنی سازی، اکتشاف و غیره بنابراین ما زمان لازم را در راستای برجام با محدودیت هایی که هیچ آسیبی هم به ما نمی زند پذیرفتیم.

صالحی گفت: طرف مقابل از دیدگاه خودشان فکر می کنند ایران به سمت فعالیت های غیر صلح آمیز برود، در حالی که ما فتوای مقام معظم رهبری را در حرام بودن آن داریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: در خصوص باز طراحی اراک ما الان هیاتی در چین داریم که به زودی بر می گردند و باید بگویم بار دیگر که کار بازطراحی اراک با ایرانی ها است و آنها صرفا مرور می کنند کار ما را که ایرادی نداشته باشد. بخش دیگر کار ما در اراک طراحی مفهومی است که تایید آن را هم گرفتیم.

وی ادامه داد: فرض کنیم شرایطی پیش بیاید که آنها به ما تجهیزات ندهند، ما می توانیم خیلی از آنها را خودمان بسازیم.

صالحی گفت: ما در بحث برجام از لحاظ فنی مشکلی نداریم، آنها دچار مشکل هستند، مشکل برجام بر می گردد به تعهداتی که طرف مقابل در حوزه بانکی و مالی انجام نداده است. به طور مثال ۱۰۰۰ تن اورانیومی که می خواستیم بخریم و نهایت خانم ترزا می و آقای ترامپ آن را بهم زدند که البته ربطی به برجام ندارد و اینطور مطالباتی از آنها داریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: اروپا در یک شرایط نامناسب سیاسی قرار دارد و بعد از آمریکا یک قدرت اقتصادی در دنیا به حساب می آید. ببینید آمریکایی که اروپا را برای مذاکره هسته ای با ایران همراه کرد امروز می گوید من رفتم شما هم بیایید بیرون و این یعنی غلام حلقه به گوش آمریکا شدن و این چیزی نیست که مناسب اروپا باشد.

وی اظهار داشت: اروپا به ایران نیاز دارد و نمی خواهد به لحاظ یک تامین کننده انرژی از دست آنها خارج شود، از طرف دیگر بحث امنیتی آن هست که نمی خواهند شرایط منطقه با برجام بهم بخورد.

صالحی گفت: بحث دیگر به خطر افتادن اعتبار سیاسی آنها است که با گوش دادن به حرف آمریکایی ها از دست می رود و این یعنی امنیت و اعتبار خود را در گروی این مساله می بینند.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پایان خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب تاکید کردند که فعالیت ما در چارچوب برجام است و ما ملتزم به تعهدات خود هستیم و تا زمانی که مقام معظم رهبری نفرمودند ما کاری خلاف برجام انجام نخواهیم داد.

انتهای پیام/

/ باشگاه خبرنگاران

لینک کوتاه : https://ofoghtehran.ir/?p=195
  • 8 بازدید

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.