تاریخ : شنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۳

اخبار لحظه

هشدار طوفان و بارندگی شدید در تهران حومه پایتخت مقصد جدید مستاجران تاثیر منفی کاهش تولید صنایع فولاد در تولید ناخالص ملی نبود صادرات و کمبود برق بزرگ‌ترین مشکل صنعت فولاد پایداری اشتغال وابسته به پایداری تولید موافقت مجلس با تشکیل کمیسیون ویژه حمایت از تولید ساخت ۴ خط جدید متروی تهران حل آلودگی هوا و ترافیک دو خواسته پایتخت نشینان افزایش شدید دمای تهران از فردا طرح دوفوریتی مجلس برای تغییر کف و سقف تعداد اعضای کمیسیون‌های تخصصی کاهش تقاضای سرمایه ای برای محصولات فولادی پیشرفت ۷۶ درصدی احکام برنامه چهارم تحول و پیشرفت شهر تهران تصویب ۱۱ درخواست دستگاه‌های اجرایی در جلسه شورای اقتصاد مصرف انرژی در ایران ۲ برابر میزان جهانی بیش از ۸۰ میلیون بشکه ذخایر نفت خام و میعانات گازی شناور روی آب در دولت دوازدهم توقف صادرات عامل رشد خام فروشی جزئیات افزایش ۹۰ درصدی حقوق بازنشستگان تاثیر پیاده‌روی در کاهش وزن پیش‌بینی قیمت مسکن بعد از انتخابات اعلام زمان واریز سهمیه جدید بنزین تغییر ساعات بازدید از موزه خودروهای تاریخی تهران نمایش چهره‌های ماندگار میراث فرهنگی روی برج آزادی چهارمین جشنواره ایران آینده با شعار همه با هم برای ایران آینده در فرهنگسرای خاوران میزبان شهروندان تهرانی است راه‌اندازی فاز نخست پایانه جدید شرق تهران تاکید نمایندگان بر مدیریت ناترازی بنزین و بهینه‌سازی مصرف انرژی هشدار بارش رگبار شدید و تگرگ در استان تهران رشد ۴.۵ درصدی اقتصادی در سال ۱۴۰۲ ارتباط میان بیماری‌های چشمی و دیابت ممنوعیت افزایش نرخ ۵۰ درصدی کرایه‌ تاکسی‌های برقی تصویب آیین‌نامه ایمن‌سازی و استحکام‌بخشی تأسیسات گردشگری واکنش عضو شورا به افزایش ۵۰ درصدی نرخ تاکسی‌های برقی قیمت میوه و تره بار ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ تصویب گزارش‌های حسابرسی شرکت‌های شهرداری پیش از تشکیل مجمع سالیانه پیش‌بینی انبوه‌سازان از قیمت مسکن تا پایان شهریور آهن اسفنجی راهی به فولاد سبز موانع جدی بر سر راه تولید و صادرات فولاد در ایران

1

حذف موانع توسعه صنعت گاز در دولت مردمی

  • کد خبر : 146400
  • 08 خرداد 1403 - 15:22
حذف موانع توسعه صنعت گاز در دولت مردمی
باوجود محدودیت‌ها و تحریم‌ها، توسعه صنعت گاز در دولت شهید رئیسی متوقف نشد و این دولت توانست افزایش روزانه ۶۰ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز کشور را رقم بزند.

به گزارش سرویس اقتصادی افق تهران؛ سال گذشته و در دولت سیزدهم، شاهد افزایش ظرفیت پالایش گاز بودیم که با عملیاتی‌شدن پالایشگاه سیزدهم پارس جنوبی، ظرفیت اسمی پالایش و نم‌زدایی کشور از روزانه یک میلیارد و ۳۱ میلیون مترمکعب به حدود یک میلیارد و ۹۳ میلیون مترمکعب در روز رسید و حدود ۶۰ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید روزانه پالایشگاه‌های کشور افزوده شد.

گاز تحویلی به شرکت ملی گاز ایران حدود ۲۵ میلیون مترمکعب در روز نسبت به سال ۱۴۰۰ افزایش یافته و تولید میعانات گازی نیز از ۱۹۸ میلیون بشکه در سال به ۲۵۹ میلیون بشکه رسیده است، حجم گاز تحویلی به شبکه سراسری در سال ۱۴۰۰ نیز روزانه حدود ۷۸۹ میلیون مترمکعب بود که در سال ۱۴۰۲ به ۸۱۴ میلیون مترمکعب رسید.

همچنین شبکه گاز شهری و روستایی کشور نسبت به ابتدای آغاز به‌کار دولت سیزدهم ۵۰ هزار و ۳۷۶ کیلومتر و مجموع انشعابات حدود ۹۳۲ هزار و ۸۶۱ افزایش یافته است؛ تعداد مصرف‌کنندگان عمده صنعتی نیز ۳۰۴۷ واحد بیشتر شده و تعداد نیروگاه‌های گازرسانی‌شده در این مدت ۲۰ نیروگاه بوده است. همچنین ۵۰ شهرو ۶۴۰۰  روستا نیز در ۲.۵ سال فعالیت دولت کنونی به شبکه گاز کشور متصل شدند.

در این دولت اجرای طرح‌های کلان نگهداشت و افزایش تولید گاز مورد توجه قرار گرفت که با تکمیل پروژه‌های در حال اجرای توسعه یا احداث، در مجموع روزانه ۲۵ میلیون مترمکعب به ظرفیت ذخیره‌سازی گاز کشور افزوده می‌شود.

آنطور که وزارت نفت اعلام کرده عقد قرارداد با شرکت‌های توانمند ایرانی برای اجرای طرح بزرگ فشارافزایی میدان گازی مشترک پارس جنوبی، تکمیل و بهره‌برداری از سه طرح توسعه میدان‌های گازی توس، دی و آغار با سرمایه ۱۵۶ میلیون دلار و افزایش تولید ۱۰ میلیون مترمکعب در روز، اجرای طرح‌های مجتمع تقویت فشار میادین گازی هما، وراوی، و تابناک با میزان سرمایه‌گذاری ۳۱۱ میلیون دلار و افزایش تولید ۶۴ میلیون متر مکعب در روز محقق شده است.

همچنین در این دولت اجرای طرح افزایش ضربتی تولید گاز از میادین نفت مناطق مرکزی کشور (۱۳ میدان) با سرمایه ۳.۶ میلیارد دلار و افزایش تولید ۱۳۰ میلیون مترمکعب در روز رقم خورد.

حذف موانع توسعه صنعت گاز در دولت مردمی

از سوی دیگر در دولت مردمی شاهد عقد قراردادهای اجرایی طرح فشار افزایی پارس جنوبی با پیمانکاران داخلی با میزان سرمایه ۲۰ میلیارد دلار، عقد قرارداد توسعه میدان گازی فرزاد ب با میزان سرمایه‌گذاری ۱.۸ میلیارد دلار و افزایش تولید ۲۸ میلیون مترمکعب در روز و عقد قرارداد و شروع عملیات اجرایی فاز اول توسعه میدان گازی کیش با میزان سرمایه ۹۰۰ میلیون دلار و افزایش تولید ۲۸ میلیون مترمکعب در روز بودیم.

حذف موانع توسعه صنعت گاز در دولت مردمی

از جمله اقدامات صورت گرفته در میدان گازی پارس جنوبی می‌توان به تکمیل و بهره‌برداری از فاز ۱۱، احداث پالایشگاه فاز ۱۴، تکمیل و بهره‌برداری از خط لوله جدید فاز ۱۶، احیای چاه‌های آسیب دیده فاز ۱۳، احداث نیروگاه بعثت، احداث نیروگاه ایران LNG، تعمیر و اسیدکاری بیش از ۳۵ حلقه چاه، تکمیل فعالیت‌های فاز ۱۳ و فاز ۲۲-۲۴، تکمیل و بهره‌برداری از پایانه ذخیره‌سازی و صادراتی گوگرد و LPG سیراف، تکمیل طرح مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی فاز ۲ و ۳ اشاره کرد.

در مجموع با اقدامات صورت گرفته در پارس جنوبی که بیش از ۷۰ درصد تولید گاز کشور را برعده دارد با سرمایه‌گذاری ۵.۳ میلیارد دلار افزایش تولید گاز خام محقق شد.

حذف موانع توسعه صنعت گاز در دولت مردمی

در دولت سیزدهم در حوزه دیپلماسی گاز نیز اقداماتی صورت گرفت، قرارداد صادرات گاز به عراق به مدت ۵ سال دیگر تمدید شد. همچنین مذاکرات با ترکیه برای تمدید قرارداد در جریان بوده و قرار است با تشکیل کارگروهی مشترک این موضوع پیگیری شود. ارمنستان نیز متقاضی دریافت گاز بیشتری از ایران بوده و مذاکرات در این حوزه در حال انجام است؛ همچنین پاکستان در چند ماه گذشته اعلام کرده که می‌خواهد قرارداد گازی با ایران را احیا کند و مذاکره‌هایی بین دو طرف انجام شده است.

در دولت شهید رئیسی با وجود ناترازی در صنعت گاز و سد تحریم نه تنها این صنعت متوقف نشد بلکه مسیر توسعه نیز پیش گرفته شد و اکنون شاهد اتفاقات مثبت در این حوزه هستیم.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://ofoghtehran.ir/?p=146400
  • 77 بازدید

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.