تاریخ : شنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۳

اخبار لحظه

هشدار طوفان و بارندگی شدید در تهران حومه پایتخت مقصد جدید مستاجران تاثیر منفی کاهش تولید صنایع فولاد در تولید ناخالص ملی نبود صادرات و کمبود برق بزرگ‌ترین مشکل صنعت فولاد پایداری اشتغال وابسته به پایداری تولید موافقت مجلس با تشکیل کمیسیون ویژه حمایت از تولید ساخت ۴ خط جدید متروی تهران حل آلودگی هوا و ترافیک دو خواسته پایتخت نشینان افزایش شدید دمای تهران از فردا طرح دوفوریتی مجلس برای تغییر کف و سقف تعداد اعضای کمیسیون‌های تخصصی کاهش تقاضای سرمایه ای برای محصولات فولادی پیشرفت ۷۶ درصدی احکام برنامه چهارم تحول و پیشرفت شهر تهران تصویب ۱۱ درخواست دستگاه‌های اجرایی در جلسه شورای اقتصاد مصرف انرژی در ایران ۲ برابر میزان جهانی بیش از ۸۰ میلیون بشکه ذخایر نفت خام و میعانات گازی شناور روی آب در دولت دوازدهم توقف صادرات عامل رشد خام فروشی جزئیات افزایش ۹۰ درصدی حقوق بازنشستگان تاثیر پیاده‌روی در کاهش وزن پیش‌بینی قیمت مسکن بعد از انتخابات اعلام زمان واریز سهمیه جدید بنزین تغییر ساعات بازدید از موزه خودروهای تاریخی تهران نمایش چهره‌های ماندگار میراث فرهنگی روی برج آزادی چهارمین جشنواره ایران آینده با شعار همه با هم برای ایران آینده در فرهنگسرای خاوران میزبان شهروندان تهرانی است راه‌اندازی فاز نخست پایانه جدید شرق تهران تاکید نمایندگان بر مدیریت ناترازی بنزین و بهینه‌سازی مصرف انرژی هشدار بارش رگبار شدید و تگرگ در استان تهران رشد ۴.۵ درصدی اقتصادی در سال ۱۴۰۲ ارتباط میان بیماری‌های چشمی و دیابت ممنوعیت افزایش نرخ ۵۰ درصدی کرایه‌ تاکسی‌های برقی تصویب آیین‌نامه ایمن‌سازی و استحکام‌بخشی تأسیسات گردشگری واکنش عضو شورا به افزایش ۵۰ درصدی نرخ تاکسی‌های برقی قیمت میوه و تره بار ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ تصویب گزارش‌های حسابرسی شرکت‌های شهرداری پیش از تشکیل مجمع سالیانه پیش‌بینی انبوه‌سازان از قیمت مسکن تا پایان شهریور آهن اسفنجی راهی به فولاد سبز موانع جدی بر سر راه تولید و صادرات فولاد در ایران

1

رکوردشکنی کاهش نرخ بیکاری در دولت شهید رئیسی

  • کد خبر : 146182
  • 03 خرداد 1403 - 9:28
رکوردشکنی کاهش نرخ بیکاری در دولت شهید رئیسی
وزیر کار بیان کرد: کاهش نرخ بیکاری ناشی از تقویت طرح‌های توسعه‌ای بنگاه‌های بزرگ و اجرای طرح‌های کلان اقتصادی در حوزه معدن، اقتصاد دریامحور و صنایع بالادستی نفت و گاز است.

به گزارش سرویس اقتصادی افق تهران؛ آمارهای حوزه اشتغال بیانگر این است که کاهش نرخ بیکاری و ایجاد اشتغال در دولت رئیسی رکورددار بوده است.

سید صولت مرتضوی, وزیر کار در آخرین اظهارات خود درباره نرخ بیکاری از ثبت یک رکورد تاریخی در دولت سیزدهم جهت کاهش نرخ بیکاری خبر داد و گفت: نرخ بیکاری ۷‌ـ‌۸ استان کشور زیر ۷ درصد است. تقویت طرح‌های توسعه‌ای بنگاه‌های بزرگ و اجرای طرح‌های کلان اقتصادی در حوزه معدن، اقتصاد دریامحور و صنایع بالادستی نفت و گاز از جمله دلایل تحقق این امر است.

وی افزود: این اتفاق یک رکورد تاریخی است و شرط کافی برای حفظ کردن این رکود، ادامه همین روندی است که در دولت اتخاذ شده است.

مرتضوی فعال کردن بنگاه‌های بزرگ اقتصادی و تقویت طرح‌های توسعه‌ای آنها کنار فعال کردن بنگاه‌های بزرگ راکد و تعطیل را موجب حفظ نرخ بیکاری در سطح یک درصد دانست.

وی اضافه کرد: تقویت طرح‌های توسعه‌ای بنگاه‌های بزرگ و اجرای طرح‌های کلان اقتصادی در حوزه معدن، اقتصاد دریامحور و صنایع بالادستی نفت و گاز از جمله دلایل تحقق این امر است.

وی با تأکید به اینکه برای پایداری اشتغال باید به اشتغال خرد و متوسط هم توجه شود، عنوان کرد: هم اشتغال خرد خانگی و هم اشتغال متوسط در دستور کار وزارت تعاون قرار دارد و ما از محل منابع تبصره ۲ و محل منابع بازگشتی از تبصره ۱۶ سنواتی و یک میلیارد دلاری اشتغال روستایی به ایجاد شغل کمک کردیم.

وزیر کار ادامه داد: برنامه‌ریزی ما این است که در سال ۱۴۰۳ هم از مرز یک میلیون فرصت شغلی فراتر برویم و هم اشتغال پایدار در کشور ایجاد شود.

وی اشاره کرد: حذف ضوابط دست‌وپاگیر هم در دستور کار دولت قرار گرفته است و خوشبختانه در کمترین زمان مجوز صادر و پیگیر می‌شود. در همه استان‌ها پیشخوان خدمت ایجاد شده است.

مرتضوی گفت: ما بر این باور هستیم که پرداخت تسهیلات در هر حوزه از جمله حوزه مسکن، ازدواج، اشتغال و تجارت و بازرگانی و هر کجا که باشد به موضوع افزایش اشتغال کمک می‌کند، البته وزارت کشور هم ساماندهی اتباع خارجی در کشور را در دستور کار قرار داده است که اگر ساماندهی و مدیریت شود بخشی از فرصت‌های شغلی بیشتر در اختیار هموطنان قرار خواهد گرفت.

مطابق آنچه در قانون اساسی کشور و اسناد بالادستی آمده است, اشتغال یکی از مقوله‌های مهم اقتصادی و سرنوشت‌ساز در شرایط کشور است، به همین دلیل است که کارشناسان بر فعالیت تمام دستگاه‌ها برای تحقق کاهش نرخ بیکاری تأکید دارند.

ایجاد شغل یکی از مهمترین زمینه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی یا مردمی است که در شعار سال رهبری به مشارکت مردم نیز اشاره کردند. از آنجا که پیشرفت اقتصادی اشتغال‌آفرین، پایداری اجتماعی بهتری را به‌همراه دارد, لذت اتخاذ سیاست‌های مناسب با بهره‌گیری از تجارب گذشته و توجه به ظرفیت‌های کشور می‌تواند در ایجاد فرصت‌های شغلی و کاهش بیکاری نقش بسزایی داشته باشد.

محمود کریمی بیرانوند معاون اشتغال وزیر کار اخیراً بیان کرد: بر اساس داده‌های موجود، نرخ اشتغال ناقص ۸.۲ درصد و نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ سال به ۲۱.۲ درصد رسیده است.
به گزارش تسنیم؛ می‌توان گفت خوشبختانه بازار کار کشور در دولت سیزدهم طبق آمارها روند مثبت و روبه‌رشدی را تجربه کرده است و طبق داده‌های مرکز آمار ایران در سال ۱۴۰۲ نرخ بیکاری کل کشور به رقم ۸.۱۱ درصد رسیده است که کمترین میزان بیکاری در دهه‌های اخیر به‌شمار می‌رود.

از سوی دیگر بررسی آمارها بیانگر این است که اشتغال جمعیت ۱۵ سال و بیشتر کشور در پاییز ۱۴۰۲ به‌میزان ۲۴میلیون و ۷۷۵هزار و ۹۱۳ نفر معادل ۳۸.۳ درصد جمعیت فعال بوده است که نسبت به پاییز ۱۴۰۱، ۰.۶ واحد درصد افزایش یافته است. میزان بیکاری نیز ۷.۶ درصد معادل ۲میلیون و ۴۳هزار و ۶۷۲ نفر بوده است.

بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی نیز از ۱۲.۵ درصد در پاییز ۱۴۰۱ به ۱۱.۴ درصد در پاییز ۱۴۰۲ کاهش یافته است.

یکی از اقدامات مهم و حیاتی در کاهش نرخ بیکاری در دولت رئیسی احیای کارخانه‌های تعطیل و نیمه‌تعطیل بود. در ابتدای دولت سیزدهم بیش از ۵۰هزار واحد تعطیل و نیمه‌تعطیل در کشور وجود داشت و همین مسئله ضرورت احیای واحدهای صنعتی راکد را بیش از پیش نشان می‌داد. دولت سیزدهم وعده داد که برای حل مشکلات واحد‌های صنعتی از هیچ فعالیتی دریغ نمی‌کند، در این راستا نهضت احیای واحدهای اقتصادی راه‌اندازی شد.

سیدامیرحسین مدنی نماینده دولت در نهضت احیای واحدهای اقتصادی اخیراً در جشن احیای ۳۹۵ واحد تولیدی راکد و نیمه‌فعال مازندران که در سفر رئیس جمهور به این استان برگزار شد، گفت: با احیای ۳۹۵ واحد در استان مازندران حدود ۱۶همت سرمایه احیا و برای بیش از ۹هزار و ۵۰۰ نفر اشتغال ایجاد شده است.

وی با اعلام اینکه ۸۷۷۰ واحد تولیدی در دولت سیزدهم احیا شده است، افزود: ماهانه حدود ۱۰همت از طریق خط اعتباری به صنایع پایین‌دستی پتروشیمی و فولاد منابع تزریق می‌شود که واحدهای نیمه‌فعال بسیاری نیز از این طریق احیا شده است.

افزایش تسهیلات اشتغالزایی از دیگر اقدامات دولت برای کاهش نرخ بیکاری بوده است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://ofoghtehran.ir/?p=146182
  • 81 بازدید

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.