تاریخ : شنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۳

اخبار لحظه

هشدار طوفان و بارندگی شدید در تهران حومه پایتخت مقصد جدید مستاجران تاثیر منفی کاهش تولید صنایع فولاد در تولید ناخالص ملی نبود صادرات و کمبود برق بزرگ‌ترین مشکل صنعت فولاد پایداری اشتغال وابسته به پایداری تولید موافقت مجلس با تشکیل کمیسیون ویژه حمایت از تولید ساخت ۴ خط جدید متروی تهران حل آلودگی هوا و ترافیک دو خواسته پایتخت نشینان افزایش شدید دمای تهران از فردا طرح دوفوریتی مجلس برای تغییر کف و سقف تعداد اعضای کمیسیون‌های تخصصی کاهش تقاضای سرمایه ای برای محصولات فولادی پیشرفت ۷۶ درصدی احکام برنامه چهارم تحول و پیشرفت شهر تهران تصویب ۱۱ درخواست دستگاه‌های اجرایی در جلسه شورای اقتصاد مصرف انرژی در ایران ۲ برابر میزان جهانی بیش از ۸۰ میلیون بشکه ذخایر نفت خام و میعانات گازی شناور روی آب در دولت دوازدهم توقف صادرات عامل رشد خام فروشی جزئیات افزایش ۹۰ درصدی حقوق بازنشستگان تاثیر پیاده‌روی در کاهش وزن پیش‌بینی قیمت مسکن بعد از انتخابات اعلام زمان واریز سهمیه جدید بنزین تغییر ساعات بازدید از موزه خودروهای تاریخی تهران نمایش چهره‌های ماندگار میراث فرهنگی روی برج آزادی چهارمین جشنواره ایران آینده با شعار همه با هم برای ایران آینده در فرهنگسرای خاوران میزبان شهروندان تهرانی است راه‌اندازی فاز نخست پایانه جدید شرق تهران تاکید نمایندگان بر مدیریت ناترازی بنزین و بهینه‌سازی مصرف انرژی هشدار بارش رگبار شدید و تگرگ در استان تهران رشد ۴.۵ درصدی اقتصادی در سال ۱۴۰۲ ارتباط میان بیماری‌های چشمی و دیابت ممنوعیت افزایش نرخ ۵۰ درصدی کرایه‌ تاکسی‌های برقی تصویب آیین‌نامه ایمن‌سازی و استحکام‌بخشی تأسیسات گردشگری واکنش عضو شورا به افزایش ۵۰ درصدی نرخ تاکسی‌های برقی قیمت میوه و تره بار ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ تصویب گزارش‌های حسابرسی شرکت‌های شهرداری پیش از تشکیل مجمع سالیانه پیش‌بینی انبوه‌سازان از قیمت مسکن تا پایان شهریور آهن اسفنجی راهی به فولاد سبز موانع جدی بر سر راه تولید و صادرات فولاد در ایران

3

احتمال افزایش خاموشی صنایع در تابستان

  • کد خبر : 145962
  • 30 اردیبهشت 1403 - 13:57
احتمال افزایش خاموشی صنایع در تابستان
رییس پارلمان بخش خصوصی از احتمال قطع برق صنایع در ۳ روز در هفته خبر داده؛ با احتساب تعطیلات رسمی و آخر هفته می‌توان گفت که خط تولید بسیاری از صنایع در بیش از نیمی از تابستان امسال متوقف است.

به گزارش سرویس اقتصادی افق تهران؛تابستان از راه نرسیده، هشدارها در خصوص خاموشی شروع شده است. هشدارهایی که نشان می دهد شرایط از سال گذشته وخیم تر خواهد بود. صنایع که در سال گذشته به طور متوسط ۲ روز در هفته با قطعی برق مواجه بودند، حالا خود را برای ۳ روز خاموشی در هفته آماده می کنند. این همان نکته ای است که محمود نجفی عرب رییس اتاق بازرگانی تهران به آن اشاره کرده است. به گفته او، بر اساس هشدارهایی که وزارت نیرو به فعالان اقتصادی اعلام کرده، ممکن است در برخی از روزهای پیک قطعی ها برق به ۳ روز در هفته برسد. با این اوصاف فعالان اقتصادی تنها ۴ روز در هفته قادر به تولید خواهند بود. یک حساب کتاب ساده نشان می دهد که واحدهای تولیدی از حدود ۹۳ روز تابستان بین ۲۷ تا ۴۰ روز برق نخواهند داشت. البته اگر روزهای تعطیل رسمی را به تعطیلی ناشی از خاموشی ها اضافه کنیم می توان ادعا کرد که واحدهای صنعتی تنها در نیمی از تابستان امسال فعال بوده و مابقی آن را به دلیل ناترازی برق باید خط تولید خود را متوقف کنند.

فاطمه مقیمی از عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در اینباره به بازار می گوید: با این اوصاف را باید درب تولید و اقتصاد را تخته کرده و برویم.

به گفته او، در صورت خاموشی و توقف تولید، سایر بخش های اقتصاد همچون خدمات هم از کار خواهند افتاد. بدیهی است که باید تولیدی در کشور صورت گیرد که در حلقه های بعدی و بخش هایی همچون خدمات رونق و کار وجود داشته باشد.

امیر حسن کاکایی کارشناس صنعت خودرو هم با اشاره به هدف گذاری صورت گرفته برای تولید یک میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه خودرو، در اینباره به بازار می گوید: با توجه به مساله ناترازی که در صنعت برق وجود دارد، سوال اینجاست که این هدف گذاریی که برای رشد تولید و رشد اقتصادی انجام شده، قرار است که چگونه تحقق یابد.

اما مساله ناترازی برق در حالی اقتصاد کشور را تهدید می کند که علی اکبر محرابیان وزیر نیرو در ابتدای دولت سیزدهم وعده داده بود که تا پایان دولت حدود ۴۰ هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده خواهد شد.

جالب است که بدانید طبق گفته های مصطفی رجبی مشهدی مدیرعامل توانیر از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون حدود ٩ هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده شد. با این اوصاف می توان ادعا کرد با وجود گذشت حدود ۲ سال و ۹ ماه سال از عمر دولت سیزدهم حدود ۲۲.۵ درصد هدف گذاری صورت گرفته؛ محقق شده است. به عبارت دیگر در حدود ۱۵ ماه باقی مانده از عمر این دولت باید دست کم ۳۱ هزار مگاوات به ظرفیت برق کشور افزوده شود که بسیاری از کارشناسان و فعالان صنعت برق دست یابی به آن را غیر ممکن می داند.

حالا نه تنها هدف گذاری صورت گرفته برای افزایش ظرفیت تولید محقق نشده بلکه مسئولین وزارت نیرو نسخه جالبی برای واحدهای صنعتی که می خواهند خط تولیدشان متوقف نشود، ارائه می کنند. به گفته نجفی عرب، آنها می گویند که واحدهای صنعتی می‌توانند دیزل ژنراتورهایشان را راه بیندازند و مشکل قطع برق واحدشان را حل کنند.

بخش تولید شرایط سختی را این روزها سپری می کند و بسیاری از واحدهای صنعتی به دلیل سیاست گذاری های نامناسب در آستانه تعطیلی و ورشکستگی قرار دارند یا با درصد کمی از ظرفیت خود مشغول به تولید هستند.

فاطمه مقیمی در اینباره می گوید در شرایطی که بخش خصوصی از تحریم های فلج کننده و هزینه ای که تحریم ها به اقتصاد تحمیل می کند، تورم بالا، بروکراسی های پیچیده اداری و قواین زاید و مخل کسب و کار در رنج و عذاب است، می خواهیم خط تولید واحدهای صنعتی را در نیمی از هفته تعطیل کنیم. اگر تعطیلی واحدهای تولیدی به ۳ روز در هفته برسد، دیگر فاتحه بخش خصوصی کشور خوانده خواهد شد.

این فعال اقتصادی ادامه داد: روزگاری نه چندان دور واحدهای تولید ۲ الی ۳ شیفت کار می کردند. حالا اما قادر به تامین انرژی و سوخت مورد نیاز همین یک شیفت هم نیستیم.

محمود نجفی عرب رییس پارلمان بخش خصوصی تهران در تازه ترین اظهارات خود در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی در حالی که مسئله ناترازی برق را چالش جدی روز فعالان اقتصادی دانسته، گفته که قرار است دوباره مانند سال‌های قبل ناترازی‌ها بر سر صنعت کوبیده شود و این با شعار سال اصلا هم‌خوانی ندارد.

آنگونه که این فعال اقتصادی می گوید: اتاق تهران پیشنهاد کرده است استانداران درباره اولویت قطع برق در استان‌ها تصمیم گیری کنند زیرا در خیلی از بخش‌های کشور می‌توان مصرف برق در بخش‌های خانگی را کم کرد تا آسیب به واحدهای صنعتی وارد نشود.

به گفته او، این فکر اشتباهی است که هرسال شاهدیم در تابستان واحدهای صنعتی و شهرک‌های صنعتی برای حل مشکل تاترازی در اولوبت قطع برق قرار می‌گیرند؛ متاسفانه هم اکنون به دلیل بحران ناترازی از قطع ۳ روز برق شهرک‌های صنعتی در هفته صحبت می‌شود و این یک بحران جدی برای صنایع است

رییس اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: وزارت نیرو اعلام کرده که واحدهای صنعتی می‌توانند دیزل ژنراتورهایشان را راه بیندازند و مشکل قطع برق واحدشان را حل کنند در حالی که دیزل ژنراتورهایی که واحدهای صنعتی دارند تنها برای برق اضطراری و حداکثر ۲، ۳ ساعت می‌توانند زیر بار بروند و نه ۱۲ساعت. قطع برق حداقل ۲ روز در هفته شهرک‌های صنعتی و حداکثر ۳ روز در هفته واقعا نگران کننده است و به تولید کشور آسیب جدی وارد می‌کند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://ofoghtehran.ir/?p=145962
  • 69 بازدید

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.