تاریخ : چهارشنبه, ۲ اسفند , ۱۴۰۲

اخبار لحظه

بیست و یکمین همایش ملی تعالی سازمانی معرفی اسامی ۵۵ شرکت برتر در بیستمین همایش ملی تعالی سازمانی اعلام نحوه اطلاع خانواده‌ها از دهک‌بندی یارانه‌ها بررسی سند ملی صنایع دستی ممنوعیت صادرات اقلام یارانه‌ای اعلام قیمت میوه و سبزیجات در بازار تحویل ۶۰ دستگاه پله‌برقی برای نوسازی پل‌های عابر‌پیاده افزایش تولید با عرضه اعتباری محصولات پتروشیمی افزایش تعرفه ویزیت پزشکان در سال ۱۴۰۳ تغییر جزئیات سهمیه بنزین خودروها تورم مهمترین عامل تضعیف زندگی ایرانیان ناهمخوانی دستمزد کارگران با تورم ضرورت بارگذاری اطلاعات واگذاری املاک شهرداری در سامانه شفافیت رشد ۲.۴ درصدی تجارت خارجی ایران نسبت به سال گذشته نیمی از بدهی بانکی متعلق به شرکت‌های دولتی ورود قطارهای ملی به خط مترو تا پایان سال آینده بررسی لایحه پیشنهادی بودجه سال آینده شهرداری تهران در شورای شهر تغییر زمان بازی‌های استقلال و پرسپولیس آخرین وضعیت پنجره های نقل و انتقالاتی پرسپولیس دلایل تداوم برخی از حساسیت‌ها تا پایان عمر پیاده روی بهترین روش حفظ سلامت قلب واریز عیدی بازنشستگان کشوری حمایت از تولید مبنای فعالیت دولت سیزدهم ضرورت سرمایه‌گذاری در صنعت فولاد واریز یارانه بهمن ماه دهک‌های چهارم تا نهم جزئیات خروج قطار خط ۲ مترو از ریل فرشهای کلکسیونی عرسین در موزه فرش ایران بارش برف و باران در شمال تهران فرمول جدید محاسبه اقساط نهضت ملی مسکن استرس عامل تشدید کننده بیماری روده تداوم تنبیه بدنی و نقض حقوق دانش‌آموزان در مدارس ثبت آنلاین درخواست کارت سوخت شکوفایی حمل و نقل عمومی پایتخت در سال ۱۴۰۳ ضرورت ورود فوری AFC به پرونده‌های استقلال و پرسپولیس ضرورت تقویت وحدت ملی ضرورت جلوگیری از حرکت خودروهای با پلاک شهرستان در تهران

0

شورای شهر همچنان پیگیر احیای نهاد شورایاری‌ها

  • کد خبر : 134225
  • 09 آذر 1402 - 9:38
شورای شهر همچنان پیگیر احیای نهاد شورایاری‌ها
عضو شورای شهر تهران بیان کرد: شورای شهر همچنان پیگیر احیای نهاد شورایاری‌ها به‌عنوان بازوی نظارتی و کمکی شورای شهر در سطح شهر هستند

به گزارش سرویس مدیریت شهری افق تهران؛ با پایان یافتن بررسی احکام لایحه برنامه هفتم توسعه در صحن مجلس، امیدها به گنجاندن انتخابات شورایاری در این سند و احیای دوباره این نهاد مردمی ناامید شد و صحن مجلس به مصوبه کمیسیون تلفیق در این خصوص رای نداد. حالا فقط یک گزینه روی میز باقی مانده و آن اقناع رییس دستگاه قضا به‌منظور ابطال رای دیوان عدالت اداری علیه انتخابات شورایاری‌هاست؛ ظرفیتی که احتمالا فقط یک نفر می‌تواند آن را فعال کند؛ محمدباقر قالیباف رییس امروز مجلس و شهردار پیشین پایتخت.

تشکیل انجمن‌های شورایاری محلات در تهران حاصل مصوبه اولین دوره شورای شهر است اما بسیاری این نهاد را میراث محمدباقر قالیباف در تهران می‌دانند. هرچند این نهاد از اواخر دهه ۷۰ وارد ساختار مدیریت شهری شد اما توجه زیاد قالیباف به شورایارن در اواسط دوره مدیریتش در شهرداری تهران بگونه‌ای بود که شورایاران در ساختمان‌های برخی مناطق شهرداری، دفتر و میز کار داشتند و اموری را به طور مستقیم از مدیران شهری پیگیری می‌کردند.

نهاد شورایاری در طول عمر کوتاه خود، راه پر فراز و نشیبی را داشته است؛ با وجود اینکه شرط اساسی برای تحقق حکمرانی خوب شهری، مشارکت حداکثری شهروندان در اداره شهرها است، اما در طول دو دهه اخیر بارها نهادهای قانونی کشور تاکید داشتند که فعالیت شورایاری‌ها به لحاظ حقوقی و ساختاری دارای مشکلاتی است که باید حل و فصل شود. با این حال در طول سال‌های مختلف انتخابات شورایاران و فعالیت آنها با ریش‌سفیدی و پادرمیانی چهره‌های موثر در مدیریت شهری به صورت مقطعی حل می‌شد تا اینکه در دوره قبلی مدیریت شهری، مقام قضائی دیگر وعده‌های دوستانه را نپذیرفت و بعد از حدود ۲۰ سال، انتخابات این نهاد محلی برگزار نشد و شورایاری رسما تعطیل شد. در واقع انجمن شورایاری در حالی با رای دیوان عدالت اداری تعطیل شد که اعضای آن یک سال قبل از صدور این رای یعنی در مرداد ۱۳۹۸ با رای مستقیم مردم انتخاب شده و مشغول فعالیت بودند. از همان زمان یعنی همزمان با فعالیت شورای شهر پنجم پیگیری برای ابطال این مصوبه توسط اعضای پارلمان شهری تهران آغاز و حتی مکاتباتی با سیدابراهیم رییسی که در آن زمان در کسوت رییس قوه قضاییه مشغول به کار بود نیز انجام شد که نتیجه‌ای در بر نداشت.

*«انتصاب» به‌جای «انتخاب»

با روی کار آمدن برخی از یاران قالیباف در شورای شهر ششم، بار دیگر موضوع احیا شورایاری‌ها مطرح شد و اگرچه تعداد دیگری از اعضای پارلمان شهری سعی کردند با ایجاد نهادی تحت عنوان ستاد مشارکت محلات تهران، جای خالی شورایاری‌ها را پر کنند، اما وجه تمایز مهم شورایاران و اعضای ستاد مشارکت محلات در «انتخاب» و «انتصاب» آنها بود. به دنبال برگزار نشدن انتخابات شورایاری‌ها پس از رای دیوان عدالت اداری در رسیدگی به شکایت سازمان بازرسی کل کشور مبنی بر ابطال مصوبه شورای شهر تهران درباره برگزاری انتخابات شورایاری‌ها، عملا دیگر میلی به مشارکت و مداخله شهروندان در اداره امور محلی نبود و به همین خاطر، مدیران قدیمی شهرداری مثل سیدجعفر تشکری هاشمی که اکنون در کسوت عضو شورای شهر فعالیت می‌کنند و تجربه کار با شورایاران در دوره‌های گذشته را داشته‌اند، تیرماه امسال در جریان حضور رییس دیوان عدالت اداری در شورای شهر درخواست احیای نهاد شورایاری را مطرح کردند. تشکری هاشمی در آن جلسه تاکید کرد: «دیوان عدالت اداری یک ظرفیت مردمی به نام شورایاران را در تهران لغو کرده است و این در حالی است که شورایاران، بزرگ و معتمد مردم و بازوی نظارتی شورای شهر بودند؛ امیدواریم در این زمینه چاره‌اندیشی شود». پرویز سروری نایب رئیس شورای شهر تهران نیز اظهار کرد: «شورایاران ۱۵ سال به صورت پیوسته به مردم خدمت می‌کردند و جای سوال است که اگر فعالیت آنها خلاف قانون بوده، چرا و چگونه ۱۵ سال فعال بودند و اگر فعالیت‌شان خلاف قانون نیست، چرا منحل شدند؟ به نظر می‌رسد باید جلساتی برای حل مشکل دیرامون این نهاد برگزار شود».

در این بین اعضای شورای شهر ششم که حالا دیگر به‌اتفاق خواهان احیای شورایاری‌ها هستند، دست به قلم شده و با اتکا به ظرفیت حضور برخی اعضای سابق شورا و شهردار اسبق تهران در مجلس، نامه‌ای با ۲۱ امضا خطاب به قالیباف رئیس مجلس نوشته و خواهان حل مشکلات قانونی این نهاد شدند.
ناصرامانی معاون قالیباف در شهرداری تهران که حالا به‌عنوان نماینده مردم در پارلمان شهری پایتخت حضور دارد، در مورد جزئیات این نامه گفته بود: «در این نامه بندهای قانونی فعالیت شورایاری‌ها قید شده و از آنجا که در زمان مدیریت قالیباف در شهرداری تهران فعالیت شورایاری‌ها احیا شد و توسعه یافت و رئیس فعلی مجلس اشراف خوبی بر این موضوع دارد، احساس می‌کنیم که با ورود رییس مجلس به این موضوع، مشکلات حل خواهد شد.

به همین دلیل همه ۲۱ عضو شورای شهر طی نامه‌ای خواستار تعامل رئیس مجلس با رئیس قوه قضائیه شدند تا مشکل شورایاری‌ها حل شده و شاهد احیای دوباره آن در محلات تهران باشیم».

ارسال نامه اعضای شورای شهر به قالیباف با بررسی لایحه برنامه هفتم همزمان و در نهایت مقرر شد تا برای محکم‌کاری، این درخواست در قالب برنامه هفتم و احکام مربوط به مدیریت شهری و شوراها بررسی شود و حتی برخی مجلسی‌ها درصدد بودند با احیای شورایاری‌ها، این نهاد نه برای تهران بلکه برای کل شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر قانونی شود.

در نهایت با اینکه کمیسیون تلفیق فعالیت قانونی شورایاری برای شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت را پذیرفت، اما این موضوع در جریان بررسی برنامه هفتم در صحن علنی مجلس رای نیاورد.

در ماده الحاقی دوم برنامه هفتم توسعه مصوب کمیسیون تلفیق آمده بود که «به منظور افزایش مشارکت اجتماعی و واگذاری مناسب‌تر امور محلی به مردم، به شورای اسلامی شهر تهران اجازه داده می شود با نظارت وزارت کشور و با آراء مردم محله شورایاری محلات شهر تهران را به مدت چهارسال انتخاب کند. نحوه انتخاب شورایاری محلات توسط شورای عالی استان‌ها تهیه و تصویب می‌شود».

اما با وجود امید زیاد برای تصویب این تبصره در برنامه هفتم توسعه، در آخرین روز بررسی برنامه، این بند رای نیاورد و کلاف سردرگم شورایاری‌ها پیچیده‌تر شد. حالا حدود یک هفته است که اعضای شورای شهر تهران ناامید از ظرفیت برنامه توسعه که بررسی آن در مجلس به پایان رسیده، به دنبال راه حل دیگری برای پیگیری مطالبه خود مینی بر احیای انجمن‌های شورایاری هستند.

*گام بعدی؛ اقناع رییس دستگاه قضا

علی‌اصغر قائمی عضو شورای شهر تهران در مورد پلن بعدی بعد از رد پیشنهاد احیای قانونی شورایاری توسط نمایندگان مجلس می‌گوید: اعضای شورای شهر تهران برای احیا نهاد شورایاری سه مسیر را طی کردند که یکی از آنها نامه به رئیس مجلس، راه دیگر نامه به رئیس قوه قضائیه و دیگری پیگیری قانونی شدن احیا و فعالیت شورایاری‌ها در برنامه هفتم توسعه بود که فعلا راه سوم مسدود و پیشنهاد گنجاندن انتخابات شورایاری در برنامه هفتم، توسط نمایندگان مجلس رد شد.

وی در عین حال تاکید می‌کند که شورای شهر همچنان پیگیر احیای نهاد شورایاری‌ها به‌عنوان بازوی نظارتی و کمکی شورای شهر در سطح شهر هستند و ادامه می‌دهد: یک راهکار این است که گروهی از اعضای شورای عالی استان‌ها یک طرح مستقل تهیه کرده و مجددا آن را برای بررسی به مجلس ارسال کنند؛ اما با توجه به حجم کار که باید اول این طرح در کمیسیون مربوطه در مجلس بررسی و جلسات توجیهی برای شنیدن دغدغه‌ها با نمایندگان مخالف برگزار شود و بعد از آن، طرح مربوطه در صحن علنی بررسی شود، بعید به نظر می‌رسد که به علت طولانی بودن فرآیند، تعیین‌تکلیف این موضوع به عمر دوره کنونی مجلس برسد. بنابراین شورای شهر تهران همچنان پیگیر احیای شورایاری از طریق تعامل و‌ پیگیری روسای دو قوه قضائیه و مقننه است.

با استناد به ماده ۲ قانون وظایف و اختیارات رئیس قوه قضائیه و قانون اصلاح ماده ۱۸ اصلاحی قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب، این امکان وجود دارد که دستور اعاده دادرسی و تجدید نظر در رأی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری توسط وی صادر شود و ورق درباره انتخابات شورایاری‌ها یکباره برگردد؛ اما این امر مستلزم همراهی رییس قوه قضاییه با خواسته اعضای شورای شهر است که آن هم بستگی زیادی به نتیجه چانه‌زنی‌ها در سطح روسای قوا دارد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://ofoghtehran.ir/?p=134225
  • 94 بازدید

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.