تاریخ : یکشنبه, ۱۹ آذر , ۱۴۰۲

اخبار لحظه

فعال سازی و توسعه ۲۷۹ معدن کوچک مقیاس از ابتدای امسال احتمال رشد تورم قیمتی فولاد توسعه آینده صنعت پتروشیمی ایران در گرو دانش دانشجویان کاهش صادرات فولاد ایران استقرار بازار آهن و فولاد در مدار رکود عرضه ناکافی مواد اولیه در بورس کالا چالش تولیدکنندگان فعال‌‌‌‌تر شدن دانش‌بنیان‌‌‌‌ها در بومی‌‌‌‌سازی لایسنس‌‌‌‌های پتروشیمی شیب کند صادرات محصولات نهایی و فناورانه ضرورت برخورد جدی دادستانی با منتشر کننده خبر گم شدن ۱۷ هزار میلیارد در شهرداری زباله‌سوزی یکی از دلایل مهم آلودگی هوای تهران تغییر آزمایشی محتوای درسی «کلاس اولی‌ها» از مهر ۱۴۰۳ هدف طرح «من شهردارم» تبدیل هر شهروند به یک شهردار تحول حمل و نقل پایتخت تا پایان سال بررسی کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۳ در دستور کار صحن علنی مجلس انتقاد از خشک شدن ۱۳ هزار درخت در تهران ایران در جایگاه پنجم ثبت آثار ناملموس جهان راهکارهای درمان بی‌خوابی تعیین و اعلام داور دربی ۱۰۲ پایتخت تعطیلی ۳ روزه کاخ سعدآباد تهران بهترین روش کاهش وزن جهانی سازی، رویکرد اصلی منطقه آزادماکو ضرورت بازنگری سیاست های تاثیرگذار در صادرات محصولات فولاد پرداخت عوارض معادن به نفع سازمان راهداری هدایت نقدینگی به سمت تولید از برنامه های مهم دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۳ حمایت مجلس از توجه لایحه بودجه ۱۴۰۳ به درآمدهای پایدار درآمد حاصل از صادرات مواد خام و نیمه خام معدنی مشمول مالیات برنامه‌های برج میلاد برای روز دانشجو کاهش میزان تولید ناخالص داخلی در برابر مصرف بالای انرژی آمادگی شهرداری تهران برای انتقال پلتفرم واگن ملی به شهرداری سایر کلانشهرهای کشور لزوم تدوین برنامه اجرایی قانون هوای پاک مزاحمت نمایشگاه بین المللی علیه شهروندان تهرانی افزایش سهم «شایستگی معلمی» برای قبولی در کنکور «تربیت معلم» تایید حداکثر ۲۴ سال سن برای ورود به دانشگاه فرهنگیان ثبت جهانی «جشن سده» در فهرست میراث ناملموس یونسکو تغییر رتبه جهانی ایران در ثبت میراث ناملموس تاثیر پیاده‌روی در کاهش وزن

3

لزوم احیا قدرت تجارت دریایی ایران

  • کد خبر : 132728
  • 18 آبان 1402 - 11:08
لزوم احیا قدرت تجارت دریایی ایران
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: احداث ریل، آزادراه، قطارسریع السیر برای حمل و نقل در سواحل جنوبی سبب رشد و بالندگی کشور خواهد شد.

به گزارش سرویس سیاسی افق تهران؛ جواد کریمی قدوسی درباره سیاست‌های کلی توسعه دریا محور که توسط رهبر معظم انقلاب به روسای قوای سه‌گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ شد، گفت: تمدن دیرینه ایران بر پایه قدرت دریایی آن تنظیم شده بود و در گذشته‌ها، کشتی‌های بزرگ تجاری در ایران وجود داشت. اما با گذشت زمان و دوران استعمارنو و نفوذ انگلیسی‌ها به ایران از دوره قاجار، ایران از دسترسی به آب‌های بین المللی حتی در منطقه خود منع شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: کاهش قدرت کشتیرانی ایرانی بر پایه خواست انگلیس واقدامات آمریکا انجام شد. چرا که نبض سازمان برنامه و بودجه در دوران پهلوی در دست آمریکایی‌ها بود تا آنها بتوانند اقدامات خود را عملیاتی کنند.

وی یادآور شد: شرکت نفت ایران را هم انگلیسی‌ها در اختیار داشتند و حتی اساسنامه شرکت نفت را دولت آن زمان انگلیس نوشت تا آنها از این صنعت درآمدزایی کنند، آمریکا هم در سازمان برنامه و بودجه نفوذ داشت، نحوه هزینه کردن این درآمدها را برای ایران بر پایه مصرف کننده تعیین می‌کردند زیرا هدف این بود که ایران هیچگاه صاحب قدرت نشوند.

کریمی قدوسی با بیان اینکه ماموریت نیروی دریایی ایران در دوران پهلوی محدود به همان حوزه خلیج فارس بود، تصریح کرد: اما در دوران جمهوری اسلامی رهبر معظم انقلاب به قدرت دریا پایه به درستی توجه فرمودند که موجب توسعه سواحل عظیم مُکران شد و نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران از دایره خلیج فارس خارج شده و به سواحل مُکران و اقیانوس هند متصل شد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس با بیان اینکه بخشی از تمدن بزرگ ایرانی – اسلامی با احیاء قدرت دریا پایه قابل دسترس است، گفت: قدرت دریایی فقط یک قدرت اقتصادی نیست و مزیت‌های نظامی و سیاسی زیادی دارد که بالاتر از مزیت‌های فرهنگی و اقتصادی محسوب می‌شود.

وی یادآور شد: بخش قابل توجهی از سفرها پیش تر از طریق دریا انجام می‌شد. زیرا آبهای آزاد امکان دسترسی به همه سرزمین‌ها را فراهم می‌کند و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه ترین حمل و نقل است و اجرای ابلاغیه رهبر معظم انقلاب تحول بزرگی در فرهنگ و اقتصاد کشور در حوزه دریا ایجاد خواهد کرد.

کریمی قدوسی در ادامه با اشاره به ظرفیت مساحت بین شبه جزیره فاو تا سواحل مُکران به مساحت ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر، تصریح کرد: در این مساحت فقط ۳ میلیون جمعیت زندگی می‌کنند در حالی که این منطقه مرکز مهم انرژی جمهوری اسلامی است.

این نماینده مجلس ادامه داد: این منطقه همچنین مرکز پروتئین و شیلات، مرکز آب شیرین کن برای کل شهرهای ایران و مرکزی برای احداث بیش از پنج بندر است که با احداث زیرساخت‌هایی نظیر ریل، آزادراه، قطارسریع السیر برای حمل و نقل و جابه جایی مسافر و بار می‌توان از این ظرفیت بالقوه در جهت رشد و بالندگی کشور استفاده کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه طبق ابلاغ رهبر معظم انقلاب، راهکار رفع مشکل بی آبی بیشتر نقاط کشور، توسعه سواحل مُکران است، یادآور شد: به هر میزان این سواحل در بخش‌های مختلف توسعه یابد و صنایع و پالایشگاه‌های متعدد در آن احداث شوند، رشد جمعیتی به جای هجوم به تهران و کلان شهرها، در این ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مساحت مستقر خواهند شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، توسعه سواحل مُکران را عامل ایجاد دروازه ایرانی – اسلامی نامید و اظهار داشت: وقتی این سواحل توسعه داده شود، ۳ میلیون جمعیت این منطقه به ۳۰ میلیون افزایش خواهد یافت که از زندگی، کار، رفاه و موادغذایی لازم برخوردار خواهند بود.

وی با بیان اینکه بسیاری از مردم کشور از ظرفیت‌های سواحل جنوبی بی اطلاع هستند، عنوان کرد: طبق ابلاغیه رهبر معظم انقلاب باید این توسعه بر پایه دریا انجام شود تا مردم با مشوق‌هایی که دریافت می‌کنند نسبت به سرمایه‌گذاری در این مناطق اقدام کنند که این رویه سبب فوران رشد و آبادانی برای تمام کشور خواهد شد.

نماینده مردم مشهد و کلات درباره تاثیر ابلاغیه رهبر معظم انقلاب برای توسعه بخش دفاعی حوزه دریا پایه گفت: پیش از این سفری که ناوگروه ۸۶ ارتش به دور دنیا انجام داد، یک سفر ساده و سمبلیک نبود بلکه گویای این حقیقت بود که ایران با سابقه‌ای که در دریا داشت، امروز این قدرت را احیاء کرده است تا کشتی‌های تجاری از حمایت کشتی‌های نظامی برخوردار شوند.

وی نیروی دریایی سپاه و ارتش را پشتیبان جمهوری اسلامی ایران در دریا عنوان و خاطرنشان کرد: تمام دنیا به قدرت نظامی کشتی‌های جمهوری اسلامی واقفند و حتی مدتی که دزدان دریایی در خلیج عدن اقدام به راهزنی می‌کردند، نیروی دریایی ایران اسلامی با اقداماتی دقیق مانع ادامه راهزنی آنها شد و اجرای ابلاغیه رهبر معظم انقلاب، این اقدامات را تکمیل خواهد کرد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://ofoghtehran.ir/?p=132728
  • 5 بازدید

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.