تاریخ : یکشنبه, ۱۹ آذر , ۱۴۰۲

اخبار لحظه

برقی‌سازی ۷۰ درصد حمل‌ و نقل عمومی تهران رونق بازار شمش فولادی بومی سازی کامل کاتالیست در دولت سیزدهم حل مشکل نقدینگی صنایع تکمیلی پتروشیمی ضرورت تولید با کیفیت ماشین آلات معدنی نقاط قوت لایحه بودجه ۱۴۰۳ از نگاه مرکز پژوهش‌های مجلس تکرار محدودیت تأمین انرژی برای فولادسازان در زمستان مشارکت ۲۵۰ هزار تهرانی در دومین دوره طرح «من شهردارم» اصلاح طرح ساماندهی بازار اجاره‌بهای مسکن تأکید عضو شورای شهر بر ترمیم حقوق پرسنل شهرداری تهران حذف قبوض کاغذی تا سال آینده جزئیات برگزاری المپیادهای دانش‌آموزی از زمان‌بندی آزمون‌ها آغاز توزیع «شیر رایگان» در مدارس ابتدایی تهران تاثیر رژیم غذایی بر بی‌خوابی نقش ویتامین دی در کاهش خطر ابتلا به سرطان فعال سازی و توسعه ۲۷۹ معدن کوچک مقیاس از ابتدای امسال احتمال رشد تورم قیمتی فولاد توسعه آینده صنعت پتروشیمی ایران در گرو دانش دانشجویان کاهش صادرات فولاد ایران استقرار بازار آهن و فولاد در مدار رکود عرضه ناکافی مواد اولیه در بورس کالا چالش تولیدکنندگان فعال‌‌‌‌تر شدن دانش‌بنیان‌‌‌‌ها در بومی‌‌‌‌سازی لایسنس‌‌‌‌های پتروشیمی شیب کند صادرات محصولات نهایی و فناورانه ضرورت برخورد جدی دادستانی با منتشر کننده خبر گم شدن ۱۷ هزار میلیارد در شهرداری زباله‌سوزی یکی از دلایل مهم آلودگی هوای تهران تغییر آزمایشی محتوای درسی «کلاس اولی‌ها» از مهر ۱۴۰۳ هدف طرح «من شهردارم» تبدیل هر شهروند به یک شهردار تحول حمل و نقل پایتخت تا پایان سال بررسی کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۳ در دستور کار صحن علنی مجلس انتقاد از خشک شدن ۱۳ هزار درخت در تهران ایران در جایگاه پنجم ثبت آثار ناملموس جهان راهکارهای درمان بی‌خوابی تعیین و اعلام داور دربی ۱۰۲ پایتخت تعطیلی ۳ روزه کاخ سعدآباد تهران بهترین روش کاهش وزن جهانی سازی، رویکرد اصلی منطقه آزادماکو

13

سرمایه‌گذاری و جهش صادراتی دو وظیفه اصلی مناطق آزاد در بخش تولید است

  • کد خبر : 132609
  • 03 فروردین 1402 - 16:55
سرمایه‌گذاری و جهش صادراتی دو وظیفه اصلی مناطق آزاد در بخش تولید است
دبیر شورایعالی مناطق آزاد، سرمایه‌گذاری و جهش صادراتی را دو وظیفه اصلی مناطق آزاد در بخش تولید ذکر کرد

به گزارش افق تهران؛ مشاور رییس جمهور و دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد برنامه ۱۴۰۲ مناطق آزاد کشور را آماده کردن بسته های سرمایه گذاری به ارزش ۱۰ میلیارد دلار  برای جذب سرمایه گذار اعلام کرد و افزود: سرمایه گذاری عنصر اصلی و اولیه تولید است به همین منظور در مناطق آزاد ۳۵۰ بسته سرمایه گذاری فراهم شده است .

حجت اله عبدالملکی روز پنجشنبه در نشست شورای معاونین سازمان منطقه آزاد انزلی گفت : این فرصت های سرمایه گذاری از سوی مناطق آزاد با جدیت دنبال خواهد شد و بزودی مرحله دوم آماده سازی ۵۰ بسته سرمایه گذاری بعدی در مناطق آزاد هفت گانه کشور تا اواخر خرداد انجام خواهد شد.

وی کامل ترین بسته های سرمایه گذاری را در سال ۱۴۰۱ را متعلق به منطقه آزاد انزلی بیان کرد و گفت: امسال بازاریابی و سرمایه گذاری در سطح بین المللی و خارجی کشور در حوزه مناطق آزاد به طور جدی دنبال خواهد شد .

وی در ادامه با اشاره به شعار سال ۱۴۰۲ مقام معظم رهبری، اضافه نمود: رشد اقتصادی و مهار تورم که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان شعار امسال اعلام شد دو مقوله مکمل هم بوده و نظریه های سنتی اقتصادی که در گذشته تورم را موجب رونق اقتصادی و افزایش سرمایه گذاری می دانستند نفی می کند.

عبدالملکی اضافه کرد: اقتصاد دانان امروزی معتقدند در شرایط تورمی رشد اقتصادی کاهش می یابد، بازارهای مالی مانند طلا و ارز رشد فزاینده ای می کنند و سرمایه به آن سمت جذب و تولید دچار رکود می شود لذا نظریه مدرن تورم را موجب رکود اقتصادی می داند.برای افزایش تولید باید تورم را مهار کنیم.

وی تاکید کرد: در شرایط با ثبات اقتصادی قیمت ها رشد منطقی دارند و تمایل برای سرمایه گذاری در تولید بیشتر می شود و سرمایه گذار تولیدات خود را به سمت کالاهای مورد نیاز مردم هدایت می کند چون نیاز مردم همیشه پابرجاست و جهش در بازارهای مالی طلا و ارز در شرایط تورمی اتفاق افتاده و دائمی نیست.

عبدالملکی مهمترین مسئله در مهار تورم را هماهنگی بین دستگاه‌ها قلمداد نموده و تصریح کرد: تمام دستگاه‌های اجرایی در مهار تورم وظایفی دارند که متاسفانه تاکنون هماهنگی لازم برای مهار آن ایجاد نشده است.

وی با بیان اینکه در بخش تولید در مناطق آزاد ۲ وظیفه اصلی بر عهده مناطق آزاد است که اولین آن سرمایه گذاری و دومین وظیفه ما جهش صادراتی می باشد، تاکید کرد: ما ۲ خلا اصلی درجذب سرمایه گذاری خارجی داریم که اولین آن نامساعد بودن فضای کسب و کار در کشور و مناطق آزاد است لذا باید برای حرکت به این سمت فضای لازم برای مقررات زدایی در کسب و کار و سرمایه گذاری در مناطق آزاد ایجاد شود.

عبدالملکی دومین مورد را عدم اطلاع رسانی مناسب در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی عنوان کرد و گفت: بسیاری از سرمایه گذاران خارجی از فرصت های ایجاد شده در مناطق آزاد بی اطلاع هستند. ایران به لحاظ موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن در کریدورهای اصلی و دسترسی به آبهای آزاد و اقلیمی مناسب و از همه مهمتر وجود امنیت در جمهوری اسلامی یکی از بهترین کشورهای دنیا برای سرمایه گذاری است .

وی برنامه و پویش اساسی مناطق آزاد کشور در سال ۱۴۰۲ را توجه به سرمایه گذاری بین المللی و خارجی اعلام کرد و افزود: باید شعار ” مناطق آزاد را بهشت سرمایه گذاری تبدیل خواهیم کرد” را عملی سازیم و این مساله را به طور جدی دنبال کنیم .

وی دومین اقدام در راستای رشد تولید را بازاریابی صادراتی اعلام کرد و افزود: باید ظرف ۲ماه آینده بازاریابی صادراتی در مناطق آزاد راه اندازی و سرمایه گذاری برای کالاهای تولیدی سرزمین اصلی در مناطق آزاد ایجاد شود.

وی تصریح کرد: در گذشته صادرات محصولات تولیدی مناطق آزاد و صادرات مجدد وجود داشت و امسال سومین مبحث صادراتی یعنی بازاریابی صادراتی برای کالاهای تولیدی سرزمین اصلی انجام خواهد شد . به طور مثال در منطقه آزاد انزلی برای کالایی که در استان اصفهان تولید شده بازاریابی صادراتی انجام خواهد شد

عبدالملکی راهبرد اول در مناطق آزاد را مردمی سازی و راهبرد دوم را جهانی سازی منطق آزاد اعلام کرد و افزود: هر ۲ راهبرد در مقوله سوم بازاریابی صادراتی وجود دارد و لزومی بر فرآوری مجدد بر تولیدات کارخانه ها و شرکتها وجود ندارد و تنها محصول به کشورهای خارجی معرفی و بازاریابی انجام خواهد شد . لذا باید از افراد کاردانی که اقتصاد و تجارت بین الملل را می فهمند و در این حوزه تولید کننده نیستند در بازارسنجی ، شناسایی بازار و ظرفیت خالی شرکت های داخلی استفاده کرد.

وی تصریح کرد: در زمینه مهار تورم نیز مناطق آزاد با یافتن راههایی برای کاهش هزینه تولید به مهار تورم کمک خواهند کرد.

عبدالملکی گفت : منطقه آزاد انزلی در زمستان سال ۱۴۰۱ از سایر مناطق آزاد کشور عملکرد بهتری داشت اما راه زیادی برای جذب سرمایه‌گذاری بیشتر پیش رو دارد . انزلی در بین مناطق آزاد بسیار پویاست و امیدواریم امسال هم کارنامه بهتری نسبت به سال قبل داشته باشد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://ofoghtehran.ir/?p=132609
  • 1 بازدید

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.