تاریخ : دوشنبه, ۱۳ آذر , ۱۴۰۲

اخبار لحظه

سه بحران بزرگ پیش‏‏‏‏‌روی بخش معدن خودکفایی صنعت پتروشیمی با توان متخصصان داخلی افزایش کیفیت محصولات تولیدی، عامل ماندگاری در بازارهای داخلی و خارجی ممنوعیت فروش طرح ترافیک در روزهای آلوده هوا در پایتخت ایرادات افزایش ۱۳ درصدی حقوق دولتی معادن پیشنهاد تعطیلی ادارات در زمان آلودگی هوا برگزاری غیرحضوری مدارس ابتدایی و متوسطه اول در روز دوشنبه استمرار وضعیت نامطلوب معلولان در تهران ثبت ششمین رشد متوالی در بورس طرح ساماندهی در دستور کار مجلس اعلام زمان اجرای متناسب سازی حقوق بازنشستگان حذف مصوبه افزایش سن بازنشستگی دعوت از مردم برای مشارکت در پروژه‌های شهرداری انعقاد قرارداد شهرداری تهران برای برقی‌سازی حمل‌ونقل عمومی پایان فرآیند مصاحبه دکتر معلمان طی دو ماه آینده تداوم کم توجهی به ثبت اسناد کاخ سعدآباد ۵ ماده غذایی خطرناک برای سلامت قلب دلایل اصلی کاهش حافظه پاسخ سازمان لیگ به درخواست استقلال برای دربی واگذاری ۳۶ بنای تاریخی به مردم برای سرمایه‌گذاری سوخت فرصت ها با عوارض صادراتی متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اعلام شرایط جدید پرداخت وام ارزی برای واردات دارو و مواد اولیه دارویی فقدان باور به خلاقیت و پتانسیل بالای جوانان دانشگاهی ارزآوری ۸ میلیارد دلاری صنعت فولاد بررسی لایحه دو فوریتی تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس صادرات ۲۰ میلیون دلاری کاتالیست ایرانی به روسیه توسعه و تکمیل زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی به جای خام‌فروشی بررسی موضوع ممنوعیت اجرای تبلیغ نمایشگاه بین المللی تهران امکان مشارکت تهرانی‌ها در تنظیم بودجه سالانه شهر آغاز دومین دوره طرح«من شهردارم» در پایتخت تغییر سن ورود به دانشگاه فرهنگیان در کنکور ۱۴۰۳ برگزاری غیرحضوری برخی مقاطع تحصیلی در تهران ساخت ۲۰۰ کیلومتر خط جدید مترو در پایتخت آغاز توزیع شیر در دبستان‌های استان تهران به‌زودی ارسال لایحه ‎عفاف و حجاب به شورای نگهبان

12

بهره برداری از چهار ایستگاه مترو در هفته آینده

  • کد خبر : 129709
  • 08 مهر 1402 - 12:15
بهره برداری از چهار ایستگاه مترو در هفته آینده
شهردار تهران از بهره برداری چهار ایستگاه جدید مترو در هفته آینده خبر داد.

به گزارش سرو.یس مدیریت شهری افق تهران؛ علیرضا زاکانی در آئین بهره برداری از طرح نوسازی و بازسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهر تهران در قالب هفتاد و چهارمین پویش امید و افتخار، گفت: امسال هفته دفاع مقدس با آغاز سال تحصیلی و هفته وحدت همزمان شده است که باید ضمن گرامیداشت همه آنها بهره برداری‌های امروز را همزمان با آن به فال نیک گرفت. مردم تهران در صدر مشکلات خود از آلودگی هوا و ترافیک رنج می‌برند. بر همین اساس یکی از جهت گیری‌های اصلی در این دوره مدیریت شهری این بود که با دقت گره گشایی از این مشکلات مردم پیگیری شود.

وی افزود: در حوزه ترافیک و آلودگی هوا برای اینکه خدمت خود را به مردم به صورت تساعدی و ویژه بالا ببریم پنج راهبرد را هدف‌گذاری کردیم. نخست اینکه به مناسب سازی شهر و فرهنگسازی و هوشمندسازی و همچنین ارائه خدمات به مردم تلاش کردیم تا تعداد سفر را در درون شهر کاهش دهیم.

شهردار تهران ادامه داد: در بخش دوم به این موضوع توجه شد که از طریق توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی بتوانیم نسبت به کاهش آلودگی هوا و ترافیک اقدام موثری را انجام دهیم. لذا سعی شد ابتدا ناوگان را توسعه دهیم و به زیرساخت‌ها توجه کنیم.

شهردار تهران عنوان کرد: روزی که در تهران شهرداری را تحویل گرفتیم ۱۸۶۷ دستگاه اتوبوس فعال بود. بالاترین رتبه اتوبوس فعال در تهران در سال ۱۳۸۹ با ۴۹۶۰ دستگاه اتوبوس بوده است اما امروز ما رقم اتوبوس‌های فعال را به ۳۰۰۰ دستگاه رسانده‌ایم که ۲۱۰۰ دستگاه مشغول ارائه خدمت هستند.

زاکانی با اشاره به اینکه ۶۶۳ دستگاه اتوبوس ظرف دو سال اخیر نوسازی شده است، افزود: انعقاد قرارداد ۳۰۰۰ دستگاه اتوبوس هدفگذاری شد که تا کنون بخشی از آنها رونمایی شده است. این ۳۰۰۰ دستگاه اتوبوس تا سال آینده به ناوگان اتوبوسرانی اضافه خواهد شد و ظرفیت این شرکت را به رقمی می‌رساند که در طول تاریخ بی سابقه بوده است. این اقدامات در کنار توجه به تغییر خطوط و شرایطی که برای بالا بردن جذابیت و تطبیق با نیازهای شهروندان انجام شد گام بسیار بلندی را رقم زد و قطعا دولت هم به این سقف می‌افزاید. در شهریور ماه نیز ۹۷ دستگاه اتوبوس از سوی دولت تحویل شد و حدود ۱۳۷ دستگاه هم سال قبل تحویل داده شده بود. به این ترتیب در سقف بی‌نظیری نسبت به گذشته در حوزه ارائه خدمات به مردم قرار گرفته‌ایم.

زاکانی تاکید کرد: در حوزه مترو نیز در حال حاضر ۱۵۰ ایستگاه در حال خدمت رسانی هستند که در هفته آینده نیز چهار ایستگاه دیگر به بهره برداری می‌رسد و بیش از ۸.۵ کیلومتر در حوزه خطوط درون شهری افتتاح می‌شود و با بازگشایی خط پرند نیز ۲۱ کیلومتر به خطوط برون شهری اضافه خواهد شد.

وی افزود: خط ۱۰ مترو به زودی و در هفته‌های آتی آغاز بکار می‌کند و از سوی دیگر امکانی فراهم شد که توسعه ناوگان محقق شود به شکلی که ۱۲ رام قطار تا کنون بازسازی شده و ۷۹۱ واگن قراردادش عملیاتی شد و ۱۱۳ دستگاه واگن نیز به عنوان قطار ملی در درست اقدام است.

شهردار تهران ادامه داد: موضوع ون‌ها و نوسازی تاکسی‌ها نیز پیگیری و گام‌های بلندی برداشته شده و مردم به زودی از این خدمات بهره‌مند خواهند شد. بخش دیگری از کار که در مدیریت شهری دنبال شد برقی سازی است که قرارداد ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس بسته شده و ۵۰ دستگاه از ماه آینده در محور جمهوری مشغول ارائه خدمات خواهند شد. همچنین تراموا نیز پس از طی سیر تصویب در شورا عملیات آن آغاز می‌شود و به این ترتیب امکان شکستن کمر ترافیک در تهران فراهم خواهد شد.

به گزارش ایسنا در بخش دیگری از این مراسم سید محمد آقامیری عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز با تأکید بر لزوم تشخیص دقیق مشکلات و اولویت‌بندی برای حل و فصل آنها گفت: سال گذشته نظرسنجی از مردم تهران انجام شد که اولویت مشکلات خود را آلودگی هوا و پس از آن موضوع حمل و نقل عمومی اعلام کرده بودند. بر همین اساس باید اولویت‌ها برای حل این مشکلات برنامه ریزی می‌شد. لذا شورای شهر تهران ۴۰ درصد بودجه شهرداری را به بحث حمل و نقل و ترافیک اختصاص داد و همین امر موجب وقوع اتفاقات خوبی در تهران شده است.

وی افزود: بودجه گذاری و سیاست گذاری در این زمینه اتفاقات خوبی را رقم خواهد شد که در آینده رضایت مردم را در پی دارد و ارتباط مستقیمی نیز با کاهش آلودگی هوا دارد. در حال حاضر حدود ۷۰ درصد مردم از حمل و نقل شخصی استفاده می‌کنند و ۳۰ درصد از حمل و نقل عمومی، در حالیکه این نسبت‌ها باید برعکس شود تا به مشکلات موجود در حوزه آلودگی هوا و ترافیک فائق بیاییم.

وی تاکید کرد: امروز در تهران به ۱۰ هزار دستگاه اتوبوس فعال نیاز داریم. لذا باید در مسیر حل معضلات با اولویت بندی انجام شده حرکت کنیم.

عضو شورای شهر تهران افزود:از مدیران سابق سؤال دارم؛ از ۲۶۰ کیلومتر مسیر دوچرخه‌ای که ساختید، ۲۶۰ نفر دوچرخه‌سوار استفاده می‌کنند؟ اصلی‌ترین گلایه مردم امروز توسعه زیرساخت‌های اتوبوس و مترو است.
امروزه ۷۰ درصد از مردم از وسایل حمل‌ونقل شخصی استفاده می‌کنند که اگر این درصد کم شود مشکل آلاینده‌ها حل می‌شود. امروز بالای ۱۵ متر مربع سرانه فضای سبز در پایتخت داریم. اما در بحث حمل‌ونقل عمومی به ۱۰ هزار اتوبوس فعال در پایتخت نیاز است و اینکه به این تشخیص برسیم و در این مسیر حرکت کنیم اهمیت دارد.

وی خاطرنشان کرد: هنوز هم کسانی هستند که اولویت را تشخیص نمی‌دهند. مردم حاشیه تهران گلایه از این دارند که باید ۳۰ دقیقه در انتظار اتوبوس بمانند. هیچ اولویتی مهم‌تر از تأمین اتوبوس برای تهران نداریم. ناوگان ما برای ۵ میلیون نفر ظرفیت دارد، اما به دلیل کمبود ایستگاه صرفا ۲ میلیون را جابه‌جا می‌کند.

آقامیری افزود: حدود ۳ تا ۴ سال آینده حجم ناوگان مترو چند برابر خواهد شد. بودجه گذاری به همین روند مطلوب ادامه خواهد داشت تا در همین روزها به نقطه‌ای برسیم که در تهران هیچ وقت به این اندازه اتوبوس فعال در شهر نداشته‌ باشیم.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://ofoghtehran.ir/?p=129709
  • 2 بازدید

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.