تاریخ : دوشنبه, ۱۳ آذر , ۱۴۰۲

اخبار لحظه

سه بحران بزرگ پیش‏‏‏‏‌روی بخش معدن خودکفایی صنعت پتروشیمی با توان متخصصان داخلی افزایش کیفیت محصولات تولیدی، عامل ماندگاری در بازارهای داخلی و خارجی ممنوعیت فروش طرح ترافیک در روزهای آلوده هوا در پایتخت ایرادات افزایش ۱۳ درصدی حقوق دولتی معادن پیشنهاد تعطیلی ادارات در زمان آلودگی هوا برگزاری غیرحضوری مدارس ابتدایی و متوسطه اول در روز دوشنبه استمرار وضعیت نامطلوب معلولان در تهران ثبت ششمین رشد متوالی در بورس طرح ساماندهی در دستور کار مجلس اعلام زمان اجرای متناسب سازی حقوق بازنشستگان حذف مصوبه افزایش سن بازنشستگی دعوت از مردم برای مشارکت در پروژه‌های شهرداری انعقاد قرارداد شهرداری تهران برای برقی‌سازی حمل‌ونقل عمومی پایان فرآیند مصاحبه دکتر معلمان طی دو ماه آینده تداوم کم توجهی به ثبت اسناد کاخ سعدآباد ۵ ماده غذایی خطرناک برای سلامت قلب دلایل اصلی کاهش حافظه پاسخ سازمان لیگ به درخواست استقلال برای دربی واگذاری ۳۶ بنای تاریخی به مردم برای سرمایه‌گذاری سوخت فرصت ها با عوارض صادراتی متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اعلام شرایط جدید پرداخت وام ارزی برای واردات دارو و مواد اولیه دارویی فقدان باور به خلاقیت و پتانسیل بالای جوانان دانشگاهی ارزآوری ۸ میلیارد دلاری صنعت فولاد بررسی لایحه دو فوریتی تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس صادرات ۲۰ میلیون دلاری کاتالیست ایرانی به روسیه توسعه و تکمیل زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی به جای خام‌فروشی بررسی موضوع ممنوعیت اجرای تبلیغ نمایشگاه بین المللی تهران امکان مشارکت تهرانی‌ها در تنظیم بودجه سالانه شهر آغاز دومین دوره طرح«من شهردارم» در پایتخت تغییر سن ورود به دانشگاه فرهنگیان در کنکور ۱۴۰۳ برگزاری غیرحضوری برخی مقاطع تحصیلی در تهران ساخت ۲۰۰ کیلومتر خط جدید مترو در پایتخت آغاز توزیع شیر در دبستان‌های استان تهران به‌زودی ارسال لایحه ‎عفاف و حجاب به شورای نگهبان

3

لزوم تدوین دستورالعمل برای گردشگری در غارها

  • کد خبر : 129268
  • 02 مهر 1402 - 9:16
لزوم تدوین دستورالعمل برای گردشگری در غارها
مدیر کل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اهمیت بهره‌برداری پایدار از غارها، بیان کرد: برای حفاظت از غارها باید گردشگری ضابطه‌مند صورت گیرد و دستورالعمل‌های حفاظتی تدوین شود.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر افق تهران؛ دوم مهرماه امسال سیزدهمین سالی است که روز غار پاک در ایران برگزار می‌شود. این روز در سال ۹۵ به‌طور رسمی در تقویم رویدادهای زیست محیطی کشور ثبت شد و هدف از انجام این کارافزایش آگاهی نسبت به اهمیت و ارزش‌های غارها همچنین لزوم حفاظت از این اکوسیستم‌ها است.

غارها حفره‌هایی هستند که به‌طور معمول بر اثـر حـل شـدن سـنگ‌هـا بـا آب و ذوب شـدن یـخ‌هـا ایجـاد می‌شوند و بزرگترین و شگفت‌انگیزترین غارها در سنگ‌های آهکی به وجود آمده‌اند. برخـی از غارهـا فقـط یـک حفره کوچک هستند که تنها یک نفر می‌تواند وارد آن شود و برخی هم گذرگاه‌ها و اتاقک‌های تـو در تـو دارنـد. غارها ممکن است طولانی و تونل‌مانند باشند که در یخچال‌ها؛ جایی کـه آب ناشـی از ذوب از ز یـر یـخ‌هـا عبـور می‌کند و یا در نواحی آتشفشانی بر اثر ایجاد شکاف در جویباری از گدازه‌های آن به وجود آمده باشند.

باتوجه به اینکه غارها به دلیل ارزش اکولوژیک و نوستالژی از ارزش بالایی برخوردارند، گردشگران زیادی به این مناطق می‌روند تا از آن‌ها بازدید کنند. دوران  همه‌گیری کرونا روزهایی بود که به دلیل عدم حضور گردشگران در غارها، شرایط برای احیای آن‌ها فراهم شده بود اما با از سرگیری گردشگری چالش‌های بسیاری برای این اکوسیستم حساس و شکننده به‌وجود آمده است که نیاز به توجه ویژه و جدی دارند.

محمد مدادی با اشاره به روز ملی غار پاک اظهار کرد: روز ملی غار پاک یک روز نمادین برای جلب توجه مسئولان و مردم به این موضوع است و به معنای تخریب غارها و آلودگی آن‌ها نیست. فلسفه کل مناسبت‌های زیست محیطی این است که توجه مردم را به اهمیت موضوع جلب کنیم. در طول سال باید برای حفاظت از ارزش‌های طبیعی و تنوع زیستی برنامه‌ریزی داشته باشیم.

وی ادامه داد: در دوران کرونا با وجود تمام سختی‌ها و مشقتی‌ که به مردم جهان تحمیل شد، به دلیل محدودیت‌های مسافرتی و طبیعت‌گردی فرصتی برای بازسازی طبیعت به‌خصوص غارها – که اکوسیستم حساس و شکننده‌ای دارند – فراهم شد چون تعطیلی غارها کاهش گردشگری را به همراه داشت و غارها به سمت احیای خود پیش رفتند اما با فروکش کردن کرونا گردشگری آغاز شد و درخواست ما از متولیان غارهای گردشگری این بود که با برنامه‌ریزی، گردشگری غارها را انجام دهند، وضعیت برد غارها را در نظر گیرند و به آموزش گردشگران غارها به منظور کاهش آسیب به این اکوسیستم ارزشمند توجه ویژه کنند.

به گفته مدیر کل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست  اگرچه تعدادی از غارها برای گردشگری بسترسازی شده‌اند اما باید برای درازمدت از آن‌ها محافظت کنیم که بهره‌برداری پایدار داشته باشیم.

وی افزود: در این راستا نیازمند تدوین یک دستورالعمل جامع برای گردشگری درغارهایی هستیم که پذیرش گردشگری ندارند. غارها از نظر حفاظتی به چند دسته تقسیم شده‌اند و آن‌هایی که ارزش حفاظتی، ارزش زیستگاهی‌، ارزش تنوع زیستی و حفاظتی تاریخی دارند و تحت تولی‌گیری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هستند باید مورد حمایت و مراقبت قرار گیرند تا سالم بمانند.

مدادی تصریح کرد: دسته دوم نیز غارهایی هستند که زیرساخت‌ها و بسترگردشگری عمومی در آن‌ها فراهم نشده است اما به‌صورت گروهی تورهای طبیعت‌گردی به این مناطق برای گردشگری می‌روند. برای گردشگری ما همیشه درخواست ضابطه‌مند بودن داشته‌ایم که تاکنون رخ نداده است و امیدواریم با همت وزارت میراث فرهنگی انجام شود.

وی ادامه داد: بیشترین آسیب به غارهایی وارد می‌شود که متولی خاص و سرمایه‌گذار ندارند البته که شرایط نیز برای سرمایه‌گذاری فراهم نیست. با توجه به اینکه برخی تورها و تیم‌ها خارج از ضوابط  و بدون لحاظ محدودیت‌های فصلی همچنین ملاحظات حفاظتی به گردشگری می‌پردازند، آسیب‌های بسیار جبران ناپذیری را به غارهای درجه ۲ وارد می‌کنند. اولویت اول ما تدوین دستورالعمل برای گردشگری در غارهای درجه ۲ است.

مدادی در پایان تصریح کرد: حدود ۱۰ تا ۱۲ غار درجه ۳ نیز در سطح کشور هستند که متولی یا سرمایه‌گذاران در بخش دولتی و خصوصی از آن بهره‌برداری می‌کنند. برای این غارها نیز ضوابطی تدوین شده است و انتظار داریم که توسط بهره‌برداران اجرا شود و شاهد بهره‌برداری پایدار باشیم.

غارهای درجه ۲ غارهایی هستند که باید افراد تحت نظر کارگروه غارشناسی در آن‌ها حضور داشته باشند. درغارهای درجه ۳ امکان حضور گردشگر هست.

انتهای پیام

لینک کوتاه : https://ofoghtehran.ir/?p=129268
  • 6 بازدید

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.