تاریخ : دوشنبه, ۱۳ آذر , ۱۴۰۲

اخبار لحظه

سه بحران بزرگ پیش‏‏‏‏‌روی بخش معدن خودکفایی صنعت پتروشیمی با توان متخصصان داخلی افزایش کیفیت محصولات تولیدی، عامل ماندگاری در بازارهای داخلی و خارجی ممنوعیت فروش طرح ترافیک در روزهای آلوده هوا در پایتخت ایرادات افزایش ۱۳ درصدی حقوق دولتی معادن پیشنهاد تعطیلی ادارات در زمان آلودگی هوا برگزاری غیرحضوری مدارس ابتدایی و متوسطه اول در روز دوشنبه استمرار وضعیت نامطلوب معلولان در تهران ثبت ششمین رشد متوالی در بورس طرح ساماندهی در دستور کار مجلس اعلام زمان اجرای متناسب سازی حقوق بازنشستگان حذف مصوبه افزایش سن بازنشستگی دعوت از مردم برای مشارکت در پروژه‌های شهرداری انعقاد قرارداد شهرداری تهران برای برقی‌سازی حمل‌ونقل عمومی پایان فرآیند مصاحبه دکتر معلمان طی دو ماه آینده تداوم کم توجهی به ثبت اسناد کاخ سعدآباد ۵ ماده غذایی خطرناک برای سلامت قلب دلایل اصلی کاهش حافظه پاسخ سازمان لیگ به درخواست استقلال برای دربی واگذاری ۳۶ بنای تاریخی به مردم برای سرمایه‌گذاری سوخت فرصت ها با عوارض صادراتی متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اعلام شرایط جدید پرداخت وام ارزی برای واردات دارو و مواد اولیه دارویی فقدان باور به خلاقیت و پتانسیل بالای جوانان دانشگاهی ارزآوری ۸ میلیارد دلاری صنعت فولاد بررسی لایحه دو فوریتی تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس صادرات ۲۰ میلیون دلاری کاتالیست ایرانی به روسیه توسعه و تکمیل زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی به جای خام‌فروشی بررسی موضوع ممنوعیت اجرای تبلیغ نمایشگاه بین المللی تهران امکان مشارکت تهرانی‌ها در تنظیم بودجه سالانه شهر آغاز دومین دوره طرح«من شهردارم» در پایتخت تغییر سن ورود به دانشگاه فرهنگیان در کنکور ۱۴۰۳ برگزاری غیرحضوری برخی مقاطع تحصیلی در تهران ساخت ۲۰۰ کیلومتر خط جدید مترو در پایتخت آغاز توزیع شیر در دبستان‌های استان تهران به‌زودی ارسال لایحه ‎عفاف و حجاب به شورای نگهبان

9

تصویب رایگان شدن مترو و اتوبوس از امروز

  • کد خبر : 129189
  • 01 مهر 1402 - 8:19
تصویب رایگان شدن مترو و اتوبوس از امروز
اعضای شورای اسلامی شهر تهران رایگان شدن مترو و اتوبوس را برای دانشجویان و دانش آموزان از ابتدای مهر تا ۱۵ مهر ماه به تصویب رساندند.

به گزارش سرویس شورای شهر افق تهران؛ در یکصد و هفتاد و هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در خصوص دو فوریت لایحه اصلاحیه ارائه بسته تشویقی حمل و نقل عمومی شهر تهران برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها در مهر ماه سال جاری، گفت: همه دستگاه‌ها مسئولیت دارند در جهت تحقق شعار سال گام‌های اساسی بردارند که در همین راستا ما از طریق مهار تورم و رشد تولید باید تحقق شعار سال را رقم بزنیم.

وی افزود: دو هفته پیش لایحه‌ای به شورای شهر تهران تقدیم کردیم که یک بند از آن در مورد تخفیفاتی بود که جامعه هدف آن قشر دانشجو و دانش آموز بودند تا بتوانیم از این طریق امکان بهره برداری برای این دو قشر را فراهم کنیم و به بهترین نحو ارائه خدمات به آنها داشته باشیم.

وی ادامه داد: امروز در آستانه سال جدید تحصیلی هستیم. تمام زیرساخت‌های لازم در خصوص مترو و بی آر تی مهیا شده و در این دو بخش می‌توانیم خدمات نوین را ارائه دهیم. لذا ضرورت دو فوریت به واسطه شرایطی بود که در آن قرار گرفتیم. اگر این لایحه را نگهداریم برای اول مهر نمی‌توانیم این خدمت را ارائه کنیم. لذا اگر اعضای شورای شهر تهران تشخیص می‌دهند که این کار مفید است باید به دو فوریت آن رأی دهند تا ما فردا از کیف پول شهروندی رونمایی کنیم و بتوانیم این تخفیفات را روی کیف پول شهروندی اعمال کنیم.

شهردار تهران تاکید کرد: برای کل مهر ماه این تخفیفات برای دانشجویان و دانش آموزان اعمال خواهد شد در حالیکه کل درآمد ما به صورت ماهانه در مترو ۱۰۵ میلیارد تومان و در اتوبوسرانی ۴۵ میلیارد تومان است. بر اساس آمار اولیه‌ای که نسبت به سال قبل داریم در مجموع دانش آموزان و دانشجویان ۴ درصد از مترو استفاده خواهند کرد. اگر این دو فوریت تصویب شود دوستان شورا شرایط را مهیا می‌کنند که این قشر از جامعه از این تخفیفات استفاده کند.

به گفته شهردار تهران، در غیر این صورت باید برگردیم به تخفیفاتی که از قبل قائل بودیم و همان ۵۰ درصد تخفیف را اعمال کنیم اما اگر با این لایحه موافقت کنیم ما برای یک ماه ۵۰ درصد اضافه‌تر یعنی به صورت رایگان اعمال تخفیف‌ها را انجام خواهیم داد.

وی ادامه داد: همچنین برای کسانی که از کیف پول شهروندی استفاده می‌کنند در جهت تشویق پیشنهاد دادیم ۳۰ درصد تخفیف در نظر گرفته شود تا ایجاد جذابیت انجام شود. در حقیقت تحولی که برای مترو و بی آر تی رخ داده یا باید برای آن تبلیغ می‌کردیم یا ایجاد جذابیت می‌کردیم که ایجاد جذابیت را انتخاب کردیم. البته اگر اعضای شورا پیشنهاد دهند که قشر دیگری هم باید شامل این تحقیقات شود ما این آمادگی را داریم که این کار انجام شود.

وی ادامه داد: مسیری که شروع کرده‌ایم در مدیریت شهری این پیام را به جامعه می‌رساند که ما به شما احترام می‌گذاریم و خدمتی که ارائه می‌کنیم فرصتی را فراهم می‌کند که شناختی از افراد جامعه که خدمت را می‌گیرند به دست بیاوریم تا در آینده خدمات بهتری را ارائه کنیم. اگر دوستان به فوریت رأی دادند در مورد کم و کیف و جزئیات آن صحبت می‌کنیم. این لایحه عدد ۳۵ میلیارد تومانی برای مترو و ۱۵ میلیارد تومانی برای اتوبوسرانی است که حدودا ۵۰ میلیارد تومان در مجموع می‌شود را برای یک ماه در بر می‌گیرد.

به گزارش ایسنا، در ادامه این جلسه شهردار تهران پس از استماع صحبت‌های اعضای شورا در پاسخ به انتقادات، پیشنهادات و سوالات به آنها گفت: شورا ما را مکلف کرده بود برای الکترونیک کردن اقدامات لازم را انجام دهیم اما در مورد میزان دقیق دانش آموزان و دانشجویان هیچ آماری وجود ندارد و چنین کاری به تازگی در حال شکل گیری است.

به گفته وی، کار سنگینی در این راستا انجام شده که الزام برنامه بوده و کسی باور نمی‌کرد که این کار تا ابتدای مهر ماه به نتیجه برسد اما با برگزاری جلسات شبانه روزی در مدت پنج ماه و کار مستمر چندین تیم این کار در اول مهر ماه اتفاق افتاده است. ما تصمیم داشتیم تا داشتیم این کار در موعد مقرر انجام شود.

وی تاکید کرد: بی تردید این دو فوریت با دو فوریت قبلی قابل مقایسه نیست. چرا که تعداد بیشتری از اقشار جامعه را در بر می‌گیرد. بیس برنامه موجود را خودمان نوشتیم. در حالیکه برای خرید تنها یکی از این برنامه‌ها ۲۵ میلیارد تومان به ما پیشنهاد کرده بودند اما امروز کل آن را با ۱۲ میلیارد تومان هزینه انجام داده‌ایم و با توجه به اینکه منشا این برنامه در اختیار ماست می‌توانیم به سایر شهرها نیز آن را بدهیم.

زاکانی تأکید کرد: موضوع کاملا شفاف است. ما برای تخفیفات ۵۰ درصد مجوز داشتیم و امروز پیشنهاد دادیم که این تخفیفات ۱۰۰ درصد شود اما ما مجری هستیم و تصمیم با شماست. برای مهر ماه پیشنهاد ما این است که ۱۰ درصد تخفیفی که می‌توانستیم بدهیم را نیز ۲۰ درصد کنیم و همه این موارد تنها برای یک ماه اعمال خواهد شد.

نهایتا اعضای شورای اسلامی شهر تهران پس از بحث و بررسی با رأی گیری تصویب کردند که از ابتدای مهر ماه تا ۱۵ مهر ماه اتوبوس و مترو برای دانش آموزان و دانشجویان رایگان باشد و از ۱۶ تا انتهای مهر ماه نیز مقرر شد تا در قالب طرح یک فوریتی مورد بحث و بررسی اعضای شورا قرار گیرد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://ofoghtehran.ir/?p=129189
  • 6 بازدید

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.