خانه / اجتماعی / شبکه های اجتماعی و رفتارهای غلط

شبکه های اجتماعی و رفتارهای غلط

شبکه های اجتماعی و باورهای غلط

پژوهشگران دانشگاه ایالتی تگزاس، پنج عامل مهم شبکه‌های اجتماعی که با اختلال افسردگی عمده مربوط است را شناسایی کرده‌اند.

به گزارش سرویس اجتماعی افق تهران، تحقیقات جدید پژوهشگران ثابت کرده افرادی که درشبکه‌های اجتماعی مثل فیس‌بوک و اینستاگرام فعال هستند  و مدت‌زمان طولانی در طول روز را در روز مشغول گذراندن در این شبکه ها هستند با دیدن عکس های دیگر کاربران دیگر  زندگی خود را با آن ها مقایسه می کنند و تصور می کنند زندگی دیگران خیلی راحت تر و بهتر از آن هاست. محققان اعتقاد دارند که این رفتارهای اجتماعی با اختلال افسردگی عمده مرتبط است.

 پژوهشگران دانشگاه ایالتی تگزاس، پنج عامل مهم شبکه‌های اجتماعی که با اختلال افسردگی عمده مربوط است را شناسایی کرده‌اند.این تیم تحقیقی در طی انجام تمطالعات خود، رفتار ۵۰۰ هزار فعال شبکه اجتماعی ازجمله فیس‌بوک، توییتر یا اینستاگرام را مورد مطالعه قرار دادند.

افرادی که ساعات زیادی را در شبکه‌های اجتماعی می گذرانند،به احتمال زیاد خودشان را با دیگر افراد فعال در شبکه‌های اجتماعی که تصاویر اغراق‌آمیز از زندگی‌شان را به اشتراک می‌گذارند، مقایسه می کنند و کمتراتفاق می افتد که از خودشان نیز عکس هایی به اشتراک بگذارند، درمعرض ابتلا به اختلال افسردگی عمده قرار داشته باشند.

بر اساس نتایج این مطالعه، کاربرانی که بیش از ۳۰۰ حساب توییتر را دنبال می‌کنند احتمال کمتری وجود دارد که به افسردگی مبتلا شوند. رفتارهای غلط اجتماعی مثل مقایسه تصاویر مجازی زندگی دیگران با زندگی واقعی خود می‌تواندباعث افزایش خطر ابتلا به اختلال افسردگی عمده شود.

کریستا هاوارد از دانشگاه ایالتی تگزاس در ارتباط با استفاده از شبکه‌های اجتماعی بیان کرد: درصورتی که مطالعات ثابت می کند رفتارهای غلط در شبکه های اجتماعی می تواند تاثیر زیادی در افسردگی داشته باشد، شبکه‌های مختلف اجتماعی می‌تواند مزایای مثبت زیادی مثل حمایت اجتماعی را هم برای افراد داشته باشد.

هاوارد در ادامه این گونه توضیح داد: افرادی مطلع  و کاردان باید تغییرات مورد نیاز در استفاده از شبکه‌های اجتماعی را به افراد آموزش دهند تا رفتارهای غلطی که در این شبکه ها موجب افسردگی می شوند کاهش یابد تغییراتی مثل کمتر کردن زمان صرف شده در شبکه‌های اجتماعی یا دنبال نکردن افراد یا گروه‌هایی با افراد خود را با آن ها مقایسه کرده و باعث افسردگی در آن ها می شود.

انتهای پیام/

درباره ی OfoghTehran

همچنین ببینید

آذری جهرمی از نمایندگان مجلس کارت زرد گرفت

وکلای مجلس پس از شنیدن پاسخ های وزیر ارتباطات، از توضیحات وی قانع نشدند. به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *