12

«شهر دسترس پذیر و هوشمند»

  • کد خبر : 3718
  • ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۶

محمد سالاری رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران به مناسبت روز عصای سفید در اینستاگرام خود نوشت: به گزارش سرویس شورای شهر افق تهران، «شهر دسترس پذیر» شهری است که همه شهروندان آن از جمله افراد توان یاب، از کودکان و سالمندان گرفته تا افراد معلول و نابینا، از ظرفیت های آن استفاده نموده […]

http://ofoghtehran.ir

محمد سالاری رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران به مناسبت روز عصای سفید در اینستاگرام خود نوشت:

به گزارش سرویس شورای شهر افق تهران، «شهر دسترس پذیر» شهری است که همه شهروندان آن از جمله افراد توان یاب، از کودکان و سالمندان گرفته تا افراد معلول و نابینا، از ظرفیت های آن استفاده نموده و با حداکثر ایمنی و سهولت، امکان حرکت در سطح شهر را همچون افراد توانمند داشته باشند.

دسترس پذیری ابعاد گوناگونی از نیازها و الزامات ناتوانان جسمی و حرکتی را در جامعه شهری مد نظر قرار می دهد و تنها در مناسب‌ سازی فیزیکی شهر خلاصه نمی‌شود.

 

در قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد (دسامبر، ۱۹۷۵) آمده است:  باید تدابیری مد نظر قرار بگیرد که معلول را قادر سازد بدون کمک گرفتن از شخص همراه در جامعه زندگی کند. معلولین حق دارند از امکاناتی برخوردار باشند که بتوانند به طور مستقل در جامعه زندگی کنند.

نابینایان و دیگر توان یابان،‌ حق استفاده آزادانه از خیابان ها و بزرگراه ها، پیاده روها و سایر مکان های همگانی و همین طور وسایل حمل و نقل، هتل و اماکن عمومی را دارند. فضاهای عمومی فضاهایی هستند که افراد و گروه های مختلف اجتماعی در آن سهیم اند،

این فضاها محل تبادل افکار و اطلاعات و مکانی برای شکل گیری شبکه های اجتماعی و دریافت حس هویت جمعی، ارتقاء مهارت های جمعی و مشارکت اجتماعی خواهد بود. افراد نابینا همچون دیگر افراد جامعه حق دارند که از فضاهای عمومی شهر استفاده کنند.

تحقق مدیریت یکپارچه شهری یکی از مهمترین اقدامات جهت حرکت به سمت شهر دسترس‌پذیر است. سازمان‌ها و نهادهای مختلف باید در خصوص موضوع‌های مربوط به توان یابان ،جانبازان بصورت یکپارچه عمل کنند.

در بسیاری از کشورها تأکید زیادی بر حقوق توان یابان و ایجاد شهرهای هوشمند با اهمیت پرداختن به موضوع معلولین و فعالیت آنان در شهر شده استف در پایتخت هم در راستای ایجاد شهر هوشمند و دسترس پذیر می توان به موضوع توان یابان و در نظر گرفتن فعالیت آن ها در این شهر پرداخت .

 

روز جهانی عصای سفید را گرامی میداریم و امیدواریم در تمامی پروژه های شهری چه پروژه هایی که در گذشته انجام شده و نیاز به اصلاح دارد و چه پروژه هایی که قرار است در آینده انجام شود،

حضور این افراد در جامعه دیده شودکه این موضوع یکی از اولویت های کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران است. همچنین شهرداری تهران باید در جهت تحقق شهر دسترس پذیر اهتمام ورزیده و این مهم را جدی بگیرد.

 

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه : http://ofoghtehran.ir/?p=3718

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

بایگانی شمسی