پایگاه خبری افق تهران

هر خانه یک پرستار/ کرونا و‌ اختلال در حس بویایی

 

 

آزمایشگاه-تشخیص-کرونا

در کنار علائم شایع بیماری کرونا، بسیاری از مبتلایان جوان اشتها و حس بویایی خود را از دست می دهند.

به گزارش سرویس اجتماعی افق تهران، این روزها با شیوع بیماری کرونا موجی از استرس و‌نگرانی آحاد مختلف جامعه را در بر گرفته و اغلب افراد تصور می کنند یکی از علایم این بیماری را در خود دارند و با کوچکترین بیماری هایی مانند سرماخوردگی و‌ آنفولانزا یا حساسیت های فصلی احساس نگرانی کرده و‌به پزشک مراجعه می کنند.

 در کنار علائمی مانند تب، سرفه خشک، تنگی نفس و‌سایر علائمی که بیشتر ما از آن آگاهی داریم بسیاری از بیماران جوان مبتلا به کرونا اشتها و حس بویایی خود را از دست می دهند، در صورتی که شخصی علائم معمول بیماری کرونا را از خود بروز نداده اما اشتها و حس بویایی خود را از دست می دهند باید خود را قرنطینه کنند تا مانع شیوع کرونا شوند.

 به گفته متخصصان، در یک ماه اخیر تعداد مراجعانی که از دست رفتن حس بویایی خود شکایت داشتند به طور قابل توجهی افزایش یافته است، در حالی که بسیاری از افراد هیچ علامت جدی از کرونا نداشته و دچار عوارض خفیف ویروس کرونا شده بودند.

 اگر چه در بسیاری از افراد از دست رفتن حس بویایی، به دلیل ابتلا به ویروس کرونا نیست و‌به علت مسمومیت با گاز ها و‌مواد شوینده حاوی ترکیبات کلر است که عوارض آن شباهت بسیاری به از دست دادن حس بویایی ناشی از کرونا داشته و علائمی مثل سردرد، آبریزش بینی، خستگی و‌کوفتگی بدن را نیز به همراه دارد.

 بهترین روش برای درمان از بین رفتن بویایی ناشی از کرونا این است که مهلت دهیم حس بویایی این بیماران به خودی خود برگردد، افرادی که به کرونای خفیف مبتلا شدند و تنها علامت آن از دست رفتن حس بویایی است، در صورت تشخیص و درمان بهبود می یابند و‌نیازی به بستری شدن در بیمارستان ها ندارند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *