خانه / مدیریت شهری / شهروندان چه مناطقی در تهران احساس امنیت بیشتری دارند؟

شهروندان چه مناطقی در تهران احساس امنیت بیشتری دارند؟

احساس امنیت

داده‌های پیمایش رصد کیفیت زندگی شهری نشان داد مناطق ۱، ۲۲ و ۵ بالاترین نمره را در بین مناطق ۲۲ گانه تهران به خود اختصاص دادند، پایین ترین ضریب احساس امنیت هم مربوط به مناطق ۱۳، ۱۲ و ۱۷ است.

به گزارش سرویس مدیریت شهری افق تهران، امنیت اجتماعی یکی از فاکتورهای مهم کیفیت زندگی به شمار می رود که در بررسی کیفیت زندگی شهری به آن پرداخته شده است،  شاخص کلی احساس امنیت در محله به یک سری مولفه بستگی دارد،  این شاخص نشان می دهد شهروندان در خصوص رفت و آمد زنان و کودکان در محله احساس امنیت می کنند و تا چه میزان از روشنایی معابر و اقدام به‌موقع ماموران نیروی انتظامی رضایت دارند.

معاونت اجتماعی شهرداری تهران، پیش از این تحقیقاتی را در خصوص ارزیابی کیفیت زندگی در کلان شهر تهران انجام داده و نتایج این تحقیق خود را در قالب «اطلس کیفیت زندگی شهر تهران» منتشر کرده است،  ۴۵ هزار و ۶ پرسشنامه در این پژوهش میان ساکنان محلات مختلف در مناطق ۲۲ گانه تهران پخش شده است.

اما بر اساس داده‌های پیمایش رصد کیفیت زندگی شهری، میانگین ضریب احساس امنیت در محله، در شهر تهران ۵۳ از ۱۰۰ است که مناطق ۱، ۲۲ و ۵ بالاترین نمره را در بین مناطق ۲۲ گانه تهران به خود اختصاص دادند پایین ترین ضریب احساس امنیت هم مربوط به مناطق ۱۳، ۱۲ و ۱۷ است.

 شاخص احساس امنیت می گوید شهروندان تا چه اندازه نگران قربانی شدن خود یا اعضای خانواده‌شان در محله هستند، محله‌های نیاوران  و نفت در منطقه یک، امام خمینی در منطقه ۱۸، ایران در منطقه ۱۲ و چیذر در منطقه یک بیشترین نمره شاخص احساس امنیت را دارا هستند، کم ترین ضریب احساس امنیت هم مربوط به محله‌های صفا در منطقه ۱۳، هلال احمر در منطقه ۱۱، علی آباد جنوبی در منطقه ۱۶، سرآسیاب دولاب در منطقه ۱۴ و سلیمانی- تیموری در منطقه ۱۰ بوده است.

از میان ۳۳۵ محله بررسی شده، ۱۳۸ محله توانستند نمراتی بالاتر از میانگین در شاخص احساس امنیت محله ای کسب کنند.

انتهای پیام/

درباره ی OfoghTehran

همچنین ببینید

فراهانی

تذکرعضو شورای شهر به برخورد های سلیقه ای شهرداری

عضو شورای شهر تهران بیان کرد: طبق مسئولیت و دفاع از حق مشارکت شورایاران در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *