خانه / سلامت / قمه زدن، عامل انتقال هپاتیت ویروسی

قمه زدن، عامل انتقال هپاتیت ویروسی

قمه زنی

مدیر مرکز عفونت‌های منتقله از خون سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، بیان کرد: علاوه بر افرادی که قمه می‌زنند، احتمال ابتلا به هپاتیت‌های ویروسی در سایر افرادی هم که نزدیک آنها هستند وجود دارند.

به گزارش سرویس سلامت افق تهران،  محمدرضا هدایتی‌مقدم مدیر مرکز عفونت‌های منتقله از خون سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی بیان کرد: قمه‌زدن هپاتیت ویروسی ‌را انتقال می دهد

وی، افزود: یکی از روش های انتقال ویروس‌های هپاتیت B و C قمه‌زدن و استفاده مشترک از این وسیله است.

هدایتی مقدم، تصریح کرد: به دلیل این که در هنگام قمه زدن احتمال دارد خون به اطراف ریخته شود، می‌تواند موجب انتقال این عفونت‌ها به افراد دیگر شود، از این رو علاوه بر افرادی که قمه می‌زنند، احتمال ابتلا به هپاتیت‌های ویروسی در سایر افرادی هم که نزدیک آنها هستند وجود دارند.

مدیر مرکز عفونت‌های منتقله از خون سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، خاطر نشان کرد: هپاتیت ویروسی نوعی بیماری عفونی است که موجب ایجاد التهاب مزمن در کبد شده و فرد را در خطر ابتلا به نارسایی کبد، سرطان کبد و مرگ قرار می دهد.

هدایتی مقدم در خصوص اهدای خون در ایام محرم و به ویژه تاسوعا و عاشورا بیان کرد: اشخاصی که سابقه قمه‌زنی را دارند، به دلیل اینکه احتمال دارد به هپاتیت‌های ویروسی مبتلا باشند، به هیچ عنوان نباید به اهدای خون بپردازند، در بیشتر موارد ابتلا به هپاتیت ویروسی هیچ نشانه ای ندارد، هم اکنون ۹۰ درصد مبتلایان به هپاتیت‌های ویروسی از بیماری خود بی اطلاع هستند.

وی در پایان توصیه کرد: افرادی که سابقه قمه‌زنی دارند برای  تشخیص ابتلای احتمالی خود به هپاتیت ویروسی، به پزشک مراجعه کنند و آزمایشات لازم را انجام دهند، آزمایش خون تنها راه تشخیص هپاتیت ویروسی B و C، است.
انتهای پیام/

درباره ی OfoghTehran

همچنین ببینید

فراهانی

تذکرعضو شورای شهر به برخورد های سلیقه ای شهرداری

عضو شورای شهر تهران بیان کرد: طبق مسئولیت و دفاع از حق مشارکت شورایاران در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *