خانه / اقتصادی / ژاپن هم نگران بسته شدن تنگه هرمز شد

ژاپن هم نگران بسته شدن تنگه هرمز شد

وزیر خارجه ژاپن، از اقدامات این دولت برای مقابله با تنش های اقتصادی در صورت بسته شدن احتمالی تنگه هرمز خبر داد.

به گزارش سرویس اقتصادی افق تهران، ‘تارو کونو’، وزیر خارجه ژاپن روزچهارشنبه بیان کرد: اوضاع در نزدیکی تنگه هرمز، که نقش حیاتی در تامین انرژی ژاپن دارد، به شدت آسیب پذیر است، دولت ژاپن تصمیم خود در صورت بسته شدن این تنگه را مشخص خواهد کرد.

وی افزود: باید از تاثیر مستقیم بسته شدن احتمالی این تنگه بر اقتصادهای ژاپن و جهان جلوگیری کنیم، تنگه هرمز نقش استراتژیکی در مبادلات منطقه ای و بین المللی به خصوص تانکرهای نفتی دارد و در صورت بسته شدن این گذرگاه راهبردی، در عمل امکان انتقال نفت از آسیا به اروپا از بین خواهد رفت.

تنگه هرمز به عنوان دروازه ورود به خلیج فارس در دهانه خلیج فارس بین ایران و عمان قرار گرفته است، طول این تنگه ۵۵ کیلومتر و عرض آن ۶۳ کیلومتر است و هر زمان ایران تمایل داشته باشد می تواند این کانال را ببندند.

بر اساس آمار ها روزانه ۱۷ میلیون بشکه نفت از طریق این تنگه به سوی آسیا جابجا می شود و ۱۴ نفتکش بسیار بزرگ کار انتقال نفت خام را از این مسیر انجام می دهند که نزدیک به سه چهارم آنها به چین، هند، کره و ژاپن حمل می شود.

ضمن این که  ۱۸ درصد از صادرات گاز طبیعی به وسیله تنگه هرمز انجام و بیش از یک چهارم تجارت گاز مایع طبیعی جهان از این طریق حمل می شود.

انتهای پیام/

درباره ی OfoghTehran

همچنین ببینید

عکس زیر خاکی پژمان جمشیدی

از امروز فیلمبرداری سریال زیرخاکی با بازی پژمان جمشیدی در تهران آغاز خواهد شد. به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *