اخبار داغ

تولید شرکت‌های فولادی در بازار بی‏‏‌رونق اعلام زمان برگزاری کنکور ۱۴۰۳ جزئیات ارائه کارت بلیت خبرنگاری پتروشیمی صنعت پیشتاز کشور رشد ۲۴۹ واحد شاخص کل بورس کاهش قیمت خودروها در بازار خودروها اعلام شروط مهم افزایش حقوق کارگران ابلاغ قانون بیمه‌ کارگران ساختمانی راه‌اندازی پرتابل‌های معاینه فنی در منازل تا پایان سال اعلام شرایط افزایش سرمایه بانک‌ها و موسسات اعتباری صدور دستور اخذ مالیات بر صادرات الواح هخامنشی بخشی از هویت ملی و مدنیت ایرانیان انتقاد از عدم تشکیل شورای موزه ها و خانه موزه‌های شهرداری تهران ضرورت تزریق انسولین در مبتلایان به دیابت تداوم کاهش دمای هوا در تهران افزایش عرضه اعتباری ماهانه محصولات پتروشیمی به بیش از ۷ همت لزوم همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و اصلاح نظام پرداخت افزایش حقوق کارگران در نیمه دوم سال برنامه‌ریزی برای توسعه جایگاه پلیمرها در صنعت پتروشیمی ایران ابلاغ دستورالعمل معرفی و کنترل آلاینده‌های محیط زیست شهر تهران

0

افزایش قیمت فلزات در بازارهای جهانی

  • کد خبر : 126574
  • ۰۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۹:۴۰
افزایش قیمت فلزات در بازارهای جهانی
افزایش قیمت فلزات آهنی و غیر آهنی در بازارهای جهانی مشاهده می شود و می توان ارائه اوراق قرضه توسط دولت چین را عامل این رشد قیمت دانست.

به گزارش سرویس اقتصادی افق تهران؛ ظرف روزهای اخیر اخباری مبنی بر ارائه اوراق قرضه توسط دولت‌‌‌های محلی چین منتشر شد. فعالان بازارهای کالایی، این خبر را گام ابتدایی فدرال‌رزرو برای آغاز سیاست‌‌‌های انبساطی تعبیر کرده و به مسیر رشد نرخ بازگشتند. در عین حال برخی از اعضای فدرال‌رزرو، در سخنان خود به پایان سیاست رشد نرخ بهره اشاره کردند. البته سرنخ‌‌‌های دقیق‌‌‌تر در این خصوص در سخنرانی جروم پاول در نشست جکسون هول ارائه می‌شود. مجموع این موارد حامی بازارها تا روز جمعه ۲۵ اوت بود. با این حال همچنان ریسک سقوط یکباره قیمت‌ها در بازار فلزی‌‌‌ها با محوریت محصولات زنجیره آهن و فولاد در صورت اعلام ورشکستگی غول ساختمانی کانتری گاردن وجود دارد.

امیدواری، فلزی‌‌‌ها را گران کرد
در حالی ماه اوت به روزهای پایانی نزدیک می‌شود که فلزات آهنی و غیرآهنی در بازارهای جهانی به مسیر رشد بازگشته‌‌‌اند؛ به نحوی که تا روز جمعه ۲۵ اوت، سنگ‌‌‌آهن عیار ۵/ ۶۳درصدی وارداتی به بنادر شمالی چین با ثبت بازده هفتگی ۸۹/ ۰درصدی با نرخ ۱۱۶دلار به ازای هر تن؛ مس در معاملات آتی کامکس آمریکا با ثبت رشد هفتگی ۴/ ۱درصدی با قیمت ۷۵/ ۳دلار به ازی هر پوند، آلومینیوم با ثبت رشد هفتگی ۷/ ۰درصدی با نرخ ۲‌هزار و ۱۶۰دلار به ازای هر تن و فلز روی با ثبت رشد هفتگی ۸۷/ ۳درصدی با قیمت ۲‌هزار و ۳۸۷دلار به ازای هر تن معامله شد. رشد نرخ هفتگی شامل حال سایر فلزات اساسی نیز شد و به این ترتیب این کامودیتی‌‌‌ها در روزهای پایانی ماه اوت بخش قابل‌توجهی از زیان خود ظرف سه‌هفته ابتدایی این ماه را جبران کردند.

در شرایطی که داده‌‌‌های اقتصادی ضعیف‌‌‌تر از حد انتظار چین از مهم‌ترین دلایل عقبگرد قیمتی کامودیتی‌‌‌ها ظرف نیمه ابتدایی ماه اوت بود، وعده دولت چین برای حمایت از اقتصاد و ارائه محرک‌‌‌های جدید از رشد نرخ در بازارها حمایت کرد. در عین حال فعالان بازارهای مالی و کالایی دنیا ظرف روزهای پایانی ماه اوت مجددا به عدم‌رشد بیشتر در نرخ بهره از سوی فدرال‌رزرو تا پایان سال‌جاری میلادی امیدوار شدند و این موضوع نیز از رشد قیمتی بازارهای کالایی حمایتی موثر بود. با این حال برخی از تحلیلگران، این رشد نرخ را سست دانسته و احتمال عقبگرد قیمتی به شکل موثر را می‌دهند.

خانه‌‌‌های چینی ارزان شدند
داده‌های رسمی نشان داد که قیمت خانه‌های جدید چین برای اولین بار در سال‌جاری میلادی در ماه ژوئیه کاهش یافت. این افت نرخ از کاهش تقاضا نشات گرفته و بیانگر آن است که حمایت‌‌‌های اعمال‌شده از سوی دولت پکن برای بازگرداندن اقتصاد به مسیر رشد فعلا نتوانسته است بخش مسکن را در این کشور تقویت کند. این داده‌‌‌ها فشار زیادی بر مقامات چینی در جهت ارائه محرک‌‌‌های جسورانه‌‌‌تر وارد می‌کند.

میلگرد فولادی چین در بازار داخلی این کشور از جریان رشد نرخ سایر فلزات جا ماند. در شرایطی که بازده هفتگی اغلب فلزات مثبت شد و سنگ‌‌‌آهن در بازه هفتگی و ماهانه با رشد نرخ مواجه شده است، هر تن میلگرد در بازار داخلی این کشور در روز جمعه ۲۵ماه اوت به قیمت ۳‌هزار و ۷۱۵یوآن به ازای هر تن معامله شد که این رقم نسبت به بهای فروش آن در هفته قبل ۱/ ۰‌درصد ارزان‌‌‌تر و در بازه ماهانه ۲/ ۱‌درصد کمتر بود.  نگرانی در خصوص سیاست‌‌‌های انقباضی پولی اخذ‌شده از سوی فدرال‌رزرو و تاثیر آن بر کاهش رشد اقتصاد جهانی و تضعیف تقاضا برای کامودیتی‌‌‌ها و همچنین وضعیت متلاطم رشد اقتصادی در چین عامل تضعیف بهای میلگرد فولادی در چین است. تولیدکنندگان میلگرد در چین با چالش تضعیف تقاضا مواجه‌اند که این موضوع به‌لحاظ قیمتی بر محصولات آنها فشار وارد می‌کند. در این شرایط تحریک موثر تقاضا در بازار به محرک‌‌‌های بزرگ‌تری نیاز دارد.

وضعیت بغرنج بازار مسکن در چین و واهمه دولت این کشور از تاثیر منفی آن بر اقتصاد باعث شد تا محرک‌‌‌های اقتصادی جدیدی در ماه اوت به تصویب برسد؛ محرک‌‌‌هایی که زمینه رشد نرخ در بازار فلزات را ظرف روزهای پایانی ماه اوت فراهم کرد. گفته می‌شود دولت پکن به ۱۲ استان این کشور اجازه انتشار ۵/ ۱تریلیون اوراق ویژه مالی را داده است. نگرانی از فشار منفی تورم در چین و کاهش نرخ مسکن در این کشور باعث شده است تا دولت پکن به اجرای سیاست‌‌‌های جدید انبساطی روی بیاورد.  بانک خلق چین (PBoC) ظرف نیمه ماه اوت به شکل غیرمنتظره‌‌‌ای نرخ تسهیلات وام میان‌مدت یک‌ساله (MLF) را ۱۵واحددرصد کاهش داد و به ۵/ ۲‌درصد رساند؛ سیاستگذاران اقتصادی چین به دنبال تحریک اقتصاد این کشور هستند.

با وجود حمایت‌‌‌های دولت پکن برای بازگرداندن اقتصاد به مسیر رشد، احتمال نکول و ورشکستگی شرکت توسعه‌‌‌دهنده املاک کانتری‌گاردن نیز مطرح است. درصورتی که این شرکت مجبور به نکول شود، نگرانی در خصوص ثبات مالی شرکت‌های سازنده مسکن در چین تشدید می‌شود و این موضوع تاثیر منفی زیادی بر اقتصاد چین می‌‌‌گذارد که نتیجه آن دامن واحدهای معدنی و صنعتی و به‌خصوص فعالان زنجیره آهن و فولاد را خواهد گرفت.

سیاستگذاران چینی در عین حمایت از اقتصاد، به دنبال کاهش تولید فولاد در این کشور نیز هستند تا به این ترتیب توازن زنجیره آهن و فولاد در این کشور را ارتقا دهند. مطابق داده‌‌‌های اداره ملی آمار چین، میزان تولید فولاد در چین از ابتدای سال‌جاری میلادی تا پایان ماه ژوئیه بالغ بر ۶۲۶میلیون و ۵۱۰‌هزار تن فولاد بود که این رقم نسبت به میزان تولید در زمان مشابه سال قبل رشد ۵/ ۲درصدی داشت. در این شرایط وضعیت نامساعد تقاضا برای شمش و محصولات فولادی در چین و سایر نقاط دنیا، سیاستگذاران این کشور را به کاهش تولید در ماه‌‌‌های باقی‌مانده از سال ترغیب می‌کند. به این ترتیب الزام فولادسازان چینی به کاهش تولید در ماه‌‌‌های باقی‌مانده از سال‌جاری میلادی در عین فشار کاهش نرخ بر ، پتانسیل رشد قیمت در بازار فولاد را دارد.

پایان رشد نرخ بهره نزدیک می‌شود؟
دو مقام فدرال‌رزرو روز پنج‌شنبه ۲۴اوت با اشاره به رشد بازده اوراق قرضه در آمریکا، این حرکت را مکمل تلاش بانک‌مرکزی برای عقبگرد تورم دانسته و از احتمال عدم‌رشد بیشتر در نرخ بهره تا پایان سال خبر دادند. این صحبت‌‌‌ها سیگنال مثبت موثری برای بازارها به همراه داشت و از رشد نرخ کامودیتی‌‌‌ها در روز پنج‌شنبه ۲۴ اوت و ساعات ابتدایی بازگشایی بازار در روز جمعه ۲۵ اوت حمایت کرد. با وجود این، نوسان قیمتی کامودیتی‌‌‌ها در اواسط روز جمعه ۲۵اوت کاهش یافت. فعالان بازار به دنبال برگزاری سخنرانی جروم پاول رئیس فدرال‌رزرو در همایش جکسون‌‌‌هول بوده و امیدوارند صحبت‌‌‌های وی در این نشست بتواند سرنخ‌‌‌های واضحی از گام‌‌‌های بعدی فدرال‌رزرو در خصوص نرخ بهره ارائه کند.
انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://ofoghtehran.ir/?p=126574

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

بایگانی شمسی