اخبار داغ

رفع مشکل کد ارتباطی گردشگری سامانه ۱۳۷ پلاس شکوفایی چشم گیر گردشگری در دوره جدید مدیریت شهری تدوین بودجه، مهمترین وظیفه شورای شهر اولویت‌های شهرداری تهران برای تامین مالی در سال ۱۴۰۲ کلنگ‌زنی بزرگ‌ترین پارکینگ طبقاتی در تهران اجرای قطار سبک شهری LRT در اتوبان‌های تهران هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس خرید بالغ بر ۱۲۰۰ دستگاه اتوبوس و ون در سال ۱۴۰۱ توسط شهرداری تهران تاثیر بسته حمایتی سازمان بورس بر شاخص کل کاهش تورم در گروی اصلاح ساختار بودجه و نظام بانکی رشد تولید، ریشه نجات اقتصاد کشور هوای قابل قبول تهران در سومین روز ۱۴۰۲ تداوم افزایش قیمت طلا در بازار جهش قیمت خودرو در بازار فرمول محاسبه حقوق و دستمزد ۱۴۰۲ پیش بینی افزایش قیمت مسکن تخصیص سهام عدالت به جاماندگان پس از اعلام خصوصی‌سازی رشد تولید مسکن در پایتخت عامل مهار تورم ورود حدود ۵۹۰ هزار مسافر نوروزی به پایتخت عدم وجود پروژه عمرانی غیرفعال در پایتخت

1

اعمال تخفیف ۳۰ درصدی برای پرداخت عوارض تردد تا پایان فروردین

  • کد خبر : 113116
  • ۱۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۴
اعمال تخفیف ۳۰ درصدی برای پرداخت عوارض تردد تا پایان فروردین
رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران تأکید کرد: بدهکاران عوارض تردد در محدوده‌های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوای شهر تهران تا پایان فروردین ماه سال ۱۴۰۲ فرصت دارند بدهی خود را با ۳۰ درصد تخفیف پرداخت کنند.

به گزارش سرویس شورای شهر افق تهران؛ سید جعفر تشکری هاشمی در یکصد و سی و سومین جلسه شورای اسلامی شهر تهران و در جریان بررسی لایحه اعطای مجوز به شهرداری تهران جهت اعمال ضریب کاهشی برای بدهکاران عوارض تردد در محدوده های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوای شهر تهران در صورت تسویه بدهی تا پایان اسفند ماه سال ۱۴۰۱ با اشاره به میزان بدهی مردم به شهرداری اظهار کرد: از سال ۱۳۹۷ تا سال ۱۴۰۱ بالغ بر ۶۴ درصد بدهی ورود به طرح ترافیک، تسویه نشده است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران تأکید کرد: کسانی که ورود غیر مجاز به طرح ترافیک داشته اند، مبلغ قابل تسویه به صورت حداکثری لحاظ شده است و بالاترین مبلغ را پرداخت خواهند کرد، برای سال ۱۴۰۲ هر ورود غیر مجاز با ورود پلیس، با اعمال قانون و جریمه مواجه خواهد شد.
وی با بیان اینکه شهروندان در طول پنج سال اخیر با احتساب امسال، دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای ورود به محدوه طرح ترافیک بدهکارند، یادآور شد: منابع نقدی شهرداری تهران به مبلغ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان در صورت اعمال تخفیف ۳۰ درصدی برای کمک به شهروندان، تأمین خواهد شد و ما بدون هیچ گونه اصلاحی با این طرح موافقیم.
تشکری هاشمی تأکید کرد: در لایحه آمده که اگر تا پایان اسفند ماه مبالغ را تسویه کنند مشمول تخفیف می شوند اما پیشنهاد ما این است که این فرصت تا پایان فروردین ماه تمدید شود.
وی با بیان اینکه قرار نیست این اعمال تخفیف تکرار شود، گفت: تقاضای ما این است که با نگاه اغماض به این طرح بنگریم و تأکید می کنیم که در سالهای آینده، موضوع تکرار نخواهد شد؛ این لایحه کمک می کند که پرونده های باز در این زمینه مختومه شود.
تشکری هاشمی با تأکید بر اینکه کسانی که حساب خود را شارژ کردند مبالغ را تسویه می کنند، یادآور شد: کسانی که حساب را شارژ نکرده باشند، ۴۸ ساعت فرصت دارند تا حساب خود را شارژ کنند و پس از این ساعت، شهرداری بدهی تلقی نخواهد کرد بلکه مشمول تخلف ورود به طرح ترافیک و جریمه خواهند شد.
وی ادامه داد: پیشنهاد می کنیم که فرصتی فراهم شود تا این هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان درآمد قابل وصول را با لایحه مورد نظر تأمین کنیم.

 پیرهادی: تخفیف تا آخر اردیبهشت ۱۴۰۲ اعمال شود

مهدی پیرهادی عضو شورای شهر تهران میز در جریان بررسی این لایحه در پیشنهادی عنوان کرد: با توجه به وجود شرایط سخت اقتصادی و وجود برخی مشکلات سیستمی در سازمان فاوا شهرداری تهران از یک سو و قرار داشتن به روزهای منتهی به سال ۱۴۰۱ زمانبندی قابل قبولی برای تبلغات در خصوص اعمال تخفیف به شهروندان نیست این زمان تا آخر اردیبهشت ۱۴۰۲ اعمال شود تا هم زمان مناسب برای اطلاع رسانی وجود داشته باشد و هم شهروندان در این محدوده زمانی اقدام به پرداخت عوارض تردد خود نمایند.

در ادامه مجتبی شفیعی رئیس سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران نیز گفت: اگر این مصوبه ابلاغ شود می توانیم هزار میلیارد تومان به سرعت وصول کنیم و هفت هزار میلیارد تومان در طول سال ۱۴۰۱ وصول شده است.

وی افزود: پیشنهاد ما این است که مدت زمان پرداخت مطالبات تا پایان فروردین ماه تمدید شود؛ چراکه اگر روند طولانی شود مشمول دو درصد جریمه قانون درآمدهای پایدار خواهند شد و شرایط پیچیده تر می شود.

 ناصر امانی: تصویب این لایحه تشویق مردم به عدم رعایت قوانین خواهد بود

ناصر امانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران در ادامه در مخالفت با پیشنهاد مهدی پیرهادی تأکید کرد: در نگاه اول می توان گفت با تصویب این لایحه رقمی بالغ بر ۷۵۰ میلیارد تومان از درآمد های شهرداری را کاهش خواهیم داد ضمن آنکه با توجه به اینکه شهرداری مبلغ ۲ هزار و پانصد میلیارد تومان از مردم بستانکار است تصویب این لایحه عملاً تشویق مردم به عدم رعایت قوانین خواهد بود چرا که خود ما مصوب کردیم که هرکس به طورغیر قانونی وارد محدوده طرح شود مشمول جریمه گردد از این رو ما با این اقدام هم درآمد شهرداری را کاهش می دهیم و هم کسانی را که به صورت غیرمجاز وارد طرح شدند می بخشیم.

 مهدی عباسی: در این لایحه کسانی که با قوانین همکاری می کنند، آسیب می بینند

مهدی عباسی رئیس کمیسیون شهرسازی شورا نیز با تایید مخالفت با طرح اعمال تخفیف در این خصوص گفت: در اکثر موارد زمینه ای ایجاد می کنیم که برای مثال مردم دو سال منتظر باشند که اگر تخلفی صورت داده و جریمه شدند با تصویب قانونی جدید شامل بخشودگی شوند و در این مسیر کلاه بزرگ بر سر کسانی که با قوانین همکاری کرده همراه هستند می رود و آسیب می بینند.

 پاسخ تشکری هاشمی به تذکرات اعضا

در ادامه توضیحات و مخالفت برخی اعضا در خصوص این لایحه سید جعفر تشکری هاشمی در توضیحی اظهار کرد: این مبالغ جریمه محسوب نمی شود چرا که ما در مصوبات قبلی برای کسانی که ورود غیر مجاز به محدوده طرح ترافیک داشتند را با بالاترین نرخ عوارض تعریف کردیم، اما از سال ۱۴۰۱ شورای شهر مصوب کرد که کسانی که ورود غیر مجاز دارند شامل عوارض حداکثری نمی شوند و در نهایت نام انها به پلیس معرفی شده و از طریق مراجع انتظامی اعمال قانون شوند و جریمه صورت گیرد.

وی ادامه داد: متاسفانه امسال بدلیل عدم هماهنگی ها و رفع یکسری از ایرادات این بخش از مصوبه عملیاتی نشد اما برای سال آینده مقرر شده تا هر ورود غیر مجازی با هماهنگی پلیش فقط اعمال قانون خواهد شد لذا بعد از این ما یا مجوز ورود به طرح می دهیم و هزینه آنرا دریافت خواهیم کرد یا در صورت تخلف جریمه خواهد شد از این رو طرح این لایحه برای تعیین تکلیف بستانکاری شهرداری از دولت از سنوات قبل است.

 کاشانی: اعمال تخفیف باعث بی اعتمادی به سیستم می شود

حبیب کاشانی خزانه دار شورای شهر تهران نیز در تذکری عنوان کرد: ما نمی خواهیم رفتار ما در مجموعه شهرداری به فرهنگ تبدیل شود و اعمال تخیف ها از هر حیث موجب شود تا زمینه برخی اتفاقات رخ دهد که تا سال آینده هیچ کسی در فروردین، اردیبهشت و… از دادن عوارض و پرداخت جریمه سر باز بزند به امید اعمال تخفیف های دوباره و این رفتار موجب بی اعتمادی به سیستم و تداخل در درآمد های قانونی خواهد شد.

در پایان مهدی چمران رییس شورا نیز در توضیحی اعلام کرد: موضوع کاملا روشن است و شخصی که قانون را رعایت نکرده تا مورد تشویق قرار گیرد در بخش های دیگر این لایحه نیامده است اما در خصوص این لایحه موضوع بدهی های باقی مانده از سوی مردم است که باید با همین موارد تعیین تکلیف می شد، بنابر این اعمال چنین تخفیف هایی برای پرداخت بدهی ها امری مطلوب است.

گفتنی است صدور مجوز به شهرداری تهران جهت اعمال ضریب کاهشی برای بدهکاران عوارض تردد در محدوده های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوای شهر تهران مورد بررسی اعضای شورای شهر تهران قرار گرفت و با ۱۹ رای موافق و ۱ رای مخالف به تصویب رسید.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://ofoghtehran.ir/?p=113116

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

بایگانی شمسی