اخبار داغ

الزام معاینه فنی برای خودروهای با عُمر بالای ۴ سال رفع مشکل کد ارتباطی گردشگری سامانه ۱۳۷ پلاس شکوفایی چشم گیر گردشگری در دوره جدید مدیریت شهری تدوین بودجه، مهمترین وظیفه شورای شهر دیپلماسی اقتصادی دولت سیزدهم منجر به رشد تولید افزایش معافیت مالیاتی حقوق تا ۱۰ میلیون تومان اولویت‌های شهرداری تهران برای تامین مالی در سال ۱۴۰۲ اعلام ساعت کاری کارکنان ادارات در ماه رمضان کلنگ‌زنی بزرگ‌ترین پارکینگ طبقاتی در تهران اجرای قطار سبک شهری LRT در اتوبان‌های تهران هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس خرید بالغ بر ۱۲۰۰ دستگاه اتوبوس و ون در سال ۱۴۰۱ توسط شهرداری تهران تاثیر بسته حمایتی سازمان بورس بر شاخص کل کاهش تورم در گروی اصلاح ساختار بودجه و نظام بانکی رشد تولید، ریشه نجات اقتصاد کشور هوای قابل قبول تهران در سومین روز ۱۴۰۲ تداوم افزایش قیمت طلا در بازار جهش قیمت خودرو در بازار فرمول محاسبه حقوق و دستمزد ۱۴۰۲ پیش بینی افزایش قیمت مسکن

1

اولویت حمل و نقل و آلودگی هوا در تصویب بودجه ۱۴۰۲

  • کد خبر : 113004
  • ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۲
اولویت حمل و نقل و آلودگی هوا در تصویب بودجه ۱۴۰۲
رئیس شورای اسلامی شهر تهران از اولویت قرارگیری دو بخش حمل و نقل و رفع الودگی هوا در تدوین بودجه خبر داد.

به گزارش سرویس شورای شهر افق تهران؛ مهدی چمران در نشست خبری با موضوع بودجه ۱۴۰۲ شهرداری تهران با بیان اینکه مسئله اساسی کشور ما در این روزها تنظیم بودجه سال آینده است، اظهار کرد: بودجه ریزی و برنامه ریزی برای سال آینده می تواند بسیاری از مسائل را روشن و ریل گذاری کند و مهمترین کاری که در سال انجام می شود، تنظیم و تصویب بودجه مبتنی بر برنامه است تا بتوان شهر را اداره کرد.

چمران با اعلام اینکه پیش از بودجه، برنامه چهار ساله توسعه شهرداری تهران تشریح شد، خاطرنشان کرد: چند مسئله و مشکل اساسی شهر احصا و بر اساس آن برنامه چهار ساله شهر تدوین شد؛ برشی از این چهار سال نیز در برش بودجه سال ۱۴۰۲ دیده شده است.
بودجه ۵۰ هزار میلیاردی امسال در حال تحقق است
 وی با بیان اینکه ۷۸ هزار میلیارد تومان از سوی شهرداری برای بودجه سال آینده پیشنهاد شد، تأکید کرد: حرکتی انجام شد تا بتوان تحرکی را در سال آینده در شهر تهران ایجاد کرد و برنامه ها با امسال تمایز داشته باشد.
چمران با اعلام اینکه بودجه ۵۰ هزار میلیاردی امسال در حال تحقق است، یادآور شد: پیش بینی می شود رقمی بیش از این محقق شود که باید ببینیم در بخش عوارض و صدور پروانه های ساختمانی و یا وصول مطالبات دولتی و مردم، چه میزان بودجه محقق خواهد شد.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: کمیسیون برنامه و بودجه ۲ پیشنهاد و سناریو را پس از ارائه بودجه تنظیم کرد؛ اولین پیشنهاد تدوین بودجه با رقم ۷۵ هزار میلیارد تومان و دومین پیشنهاد تدوین بودجه ۶۵ هزار میلیارد تومانی بود،کار اساسی ما این بود که از نظر بودجه و هزینه کرد به شهرداری فشار وارد کنیم تا با کمترین میزان اعتبارات، اقدامات لازم را انجام دهیم که البته در این میان، حقوق و دستمزد را نمی توان کاهش داد و باید پرداخت که رقم آن و میزان افزایش حقوق سال آینده در بودجه مشخص شده است.
چمران با بیان اینکه از بودجه نگهداشت شهر نیز نمی توان گذاشت و رقم آن بر اساس تورم افزایش خواهد یافت، تصریح کرد: مابقی بودجه برای طرح های عمرانی و دیگر برنامه ها در نظر گرفته شد.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به مشخص شدن بودجه تمام معاونت های شهرداری، یادآور شد: به جز معاونت ها، برای گسترش و بروزرسانی فضای مجازی نیز برنامه ریزی صورت گرفت و تمام این موارد در بودجه ۶۵ هزار میلیارد تومانی در نظر گرفته شد و در راستای برنامه ریزی اساسی، ۱۰ هزار میلیارد تومان اضافی
به صورت اختصاصی برای حمل و نقل عمومی و به دنبال آن کاهش آلودگی هوا تخصیص یافت.
وی افزود: برای شهرداری که بودجه ۷۸ هزار میلیارد تومانی را پیشنهاد داده بود، کار سختی است که با ۶۵ هزار میلیارد تومان، تمام بخش ها را اداره کند.
چمران با بیان اینکه ۱۷ هزار میلیارد تومان بودجه برای حمل و نقل پیش بینی شده بود، گفت: علاوه بر این ۱۰ هزار میلیارد تومان نیز اضافه شد و رقم بودجه معاونت حمل و نقل شهرداری تهران به ۲۷ هزار میلیارد تومان رسید و ۴۵ درصد از بودجه شهرداری را به خود اختصاص داد.
بیشترین رقم بودجه حمل و نقل به خرید اتوبوس اختصاص خواهد یافت
وی تأکید کرد: بیشترین رقم از بودجه حمل و نقل به خرید اتوبوس اختصاص خواهد یافت؛ در بخش مترو نیز قرارداد خرید ۶۳۰ واگن منعقد و از سال ۹۶ تاکنون پیش پرداخت انجام نشده بود که اعلام شده توافقات لازم صورت گرفته و به محض اینکه پیش پرداخت انجام شود واگن ها تولید و مابقی اقدامات همچون مونتاژ در تهران انجام خواهد شد که حداقل ۱۸ ماه زمان خواهد برد.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه ۵۳۰ واگن نیز غیرفعال بود که تعدادی وارد خط شده است، یادآور شد: مابقی واگن های در حال اورهال نیز به تدریج وارد خطوط مترو خواهد شد.
وی با تأکید بر اینکه شورا و شهرداری اقدامات حداکثری را در مورد مترو انجام دادند، تصریح کرد: تلاش ما این است که حداقل برای سال آینده سه هزار دستگاه را وارد کند و تعداد اتوبوس ها به پنج هزار اتوبوس برسد و با این تعداد اتوبوس، به تعدادی می رسیم که در سال ۹۶ تحویل داده بودیم.
چمران افزود: ما هزینه ها را آماده کردیم و امیدواریم سازندگان بتوانند بسازند؛ با دو سازنده قرارداد منعقد کرده ایم که سال آینده هزار دستگاه را برای پایتخت تأمین کند و هزار دستگاه نیز از دیگر سازندگان خریداری خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه قرارداد تأمین هزار دستگاه اتوبوس را برای دستیابی به هوای پاک نیز منعقد خواهیم کرد، گفت: برای اتوبوس های وزارت کشور نیز ما پیش پرداخت را انجام دادیم اما تنها ۱۷۰ اتوبوس به مدیریت شهری تحویل داده شده است؛ گاهی در سطح شهر این اتوبوس های نو را می بینیم اما در جابجایی شهروندان ما تأثیر چندانی نداشته است.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران تأکید کرد: پیش از این می گفتیم خود را به آب و آتش می زنیم اما امروز می گوییم که حتی برای یک اتوبوس هم سر و دست می شکنیم.
وی با بیان اینکه برای تبدیل موتورسیکلت های معمولی به موتورسیکلت های برقی نیز اقدام کرده ایم، یادآور شد: امیدواریم بتوانیم با یارانه ای که شهرداری، دولت و وزارت نفت پرداخت می کنند، موتورسیکلت های برقی و سوخت پاک را جایگزین کنیم که قرارداد آنها منعقد شده و امید می رود با انجام پرداخت ها، این وسایل تأمین شود.
موتورسیکلت های کاربراتوری از سطح شهر جمع آوری شوند
چمران گفت: درخواستی که ما از رئیس پلیس راهور تهران داشتیم این بود که موتورسیکلت های کاربراتوری از سطح شهر جمع آوری شوند؛ چراکه آلودگی زیادی ایجاد
می کنند.
وی با بیان اینکه امیدواریم خبرهای خوب تنها در حد خبر باقی نماند، تأکید کرد: امیدواریم بودجه عملیاتی شود و بتوانیم به برنامه پیش بینی شده خود برسیم.
شهرداری در بافت فرسوده تسهیل گری می کند
چمران در پاسخ به سوال اصحاب رسانه درباره بودجه نوسازی بافت فرسوده گفت: باید برنامه های تشویقی برای بازسازی این بافت تدوین شود و شهرداری باید تسهیلگری کند.
رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: برای سازمان نوسازی شهر تهران بودجه پیش بینی شده است ولی شهرداری خود یک خانه هم نمی سازد و با همکاری با سایر مجموعه ها اقدام به ساخت مسکن در کنار بافت فرسوده می‌کنند تا ساکنان جا به جا شوند.
وی تصریح کرد: بافت فرسوده فقط به دست شهرداری تهران نوسازی نمی‌شود فضایی باید ایجاد شود تا مردم بتوانند این بافت هارا نوسازی کنند و به دلیل شرایط اقتصادی شهروندان‌ گاهی توانایی نوسازی ندارند و این عدم نوسازی در صورت وقوع زلزله منجر به وقوع فاجعه می‌شود.
چمران در پاسخ به سوال دیگری درباره ایمن سازی گفت: شهرداری موظف به صدور اخطار برای مقابله با ساختمانهای ناایمن است که این کار را آغاز کرده شده و ۳ ماه است اقدامات لازم پیش رفته است و برای ایمن سازی هم بودجه ای حدود ۵ هزار میلیارد تومان تدوین شده است.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه فکر می کنیم با حساب و کتابی که صورت گرفته این بودجه محقق شود، اظهار کرد: اینکه بودجه سال آینده محقق شود یا خیر، بر مبنای بودجه سال ۱۴۰۱ بود که تاکنون نزدیک به ۵۰ هزار میلیارد تومان محقق شده و ممکن است حتی پنج هزار میلیارد تومان بیش از بودجه مصوب محقق شده باشد.
در مترو باید ۵۰ درصد سهم را دولت پرداخت کند
وی با طرح این پرسش که دولت چرا سهم خود را پرداخت نمی کند؟ یادآور شد: البته مواردی که امسال پرداخت شد، ارقام خوبی بود اما در مترو باید ۵۰ درصد سهم را دولت پرداخت کند که وزارت کشور اعلام کرده که با مشکل مالی مواجه شده است.
چمران با بیان اینکه ۸۰ درصد سهم خرید اتوبوس را دولت پرداخت می کند، گفت: ما خود را از دولت طلبکار می دانیم و موارد را دنبال می کنیم اما متأسفانه نمایندگان تهران در مجلس به اندازه اعضای شورای شهر آنچنان که باید از حقوق تهران دفاع نمی کنند و باعث می شود همواره طلبکار بمانیم.
انتهای پیام/
لینک کوتاه : http://ofoghtehran.ir/?p=113004

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

بایگانی شمسی